moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda przejął zwierzchnictwo nad wojskiem

Powinniśmy mieć armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje - mówił prezydent Andrzej Duda podczas przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej. Uroczystość odbyła się 6 sierpnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


Prezydent Andrzej Duda zwracając się do żołnierzy, podkreślił, że wyposażenie armii w nowoczesny sprzęt będzie dla niego priorytetem. – Dziś obowiązkiem polskich władz wobec was i wobec Rzeczypospolitej jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najdoskonalszą broń, tak żebyście nie tylko mogli walczyć sprawniej, ale abyście byli też bezpieczniejsi – przekonywał nowy zwierzchnik sił zbrojnych. Zadeklarował, że w sprawie modernizacji armii będzie współpracował z ministrem obrony narodowej. Prezydent zapowiedział również, że przyjrzy się zarówno temu, co zostało już zrobione, jak i planom, które dopiero będą realizowane. – Jestem przekonany, że polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko. To wymaga dużych nakładów, ale Polska jest tego warta – zaznaczał prezydent Duda.

O bezpieczeństwie Polski wspomniał także w kontekście międzynarodowym. – Oczywiście jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim. To dobrze, że możemy mieć w tych siłach oparcie. Ale tak jak każde państwo, które ma ambicję, powinniśmy mieć armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje – mówił prezydent Duda.


O tym, że polscy żołnierze zasługują na szacunek, bo dla Polski są gotowi ponieść najwyższą ofiarę, prezydent wspomniał kilka razy. Swoją przemowę zaczął od przypomnienia 101. rocznicy wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej, zorganizowanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Duda nawiązał także do wydarzenia sprzed 11 lat, gdy Polacy walczyli w obronie ratusza w irackiej Karbali. Walki te uznawane są za najcięższe, w jakich brali udział polscy wojskowi od II wojny światowej. – Polskie siły zbrojne składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu i polskiemu narodowi i którzy są w każdej chwili gotowi bronić ojczyzny i jej służyć. Nie mam co do tego wątpliwości – przekonywał.

Prezydent przejął zwierzchnictwo nad wojskiem od dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na plac Piłsudskiego przyjechali także premier Ewa Kopacz, wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, ministrowie oraz parlamentarzyści. – W imieniu rządu i swoim chciałbym zadeklarować otwartość i gotowość do współpracy z panem prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i obrony narodowej – zapewniał wicepremier Tomasz Siemoniak, który wystąpił na początku uroczystości. W przemowie poprzedzającej wystąpienie prezydenta Dudy, Siemoniak powtórzył, że celem rządu „jest zagwarantowanie trwałej obecności wojskowej NATO i Stanów Zjednoczonych na terenie Polski”. – Wierzę, że wspólnym wysiłkiem doprowadzimy za rok w Warszawie do przełomowych decyzji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszej części Europy – mówił szef MON.


Na zakończenie uroczystości orkiestra odegrała „My, Pierwsza Brygada”, czyli pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a pododdziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych przedefilowały przed prezydentem.

Przed Zgromadzeniem Narodowym

Wcześniej o sprawach dotyczących obronności Andrzej Duda mówił w parlamencie, w swoim orędziu po zaprzysiężeniu na prezydenta. – W zakresie bezpieczeństwa militarnego najważniejsza jest budowa silnej, dobrze wyposażonej, polskiej armii. To niezwykle ważne zadanie na najbliższe lata, bo to gwarancja suwerenności – mówił.

Podobnie jak Bronisław Komorowski, także prezydent Andrzej Duda chce, by w Polsce były stałe bazy wojsk NATO. Nowy zwierzchnik sił zbrojnych zadeklarował w Sejmie, że będzie o tym rozmawiał podczas kolejnego szczytu NATO. Odbędzie się on w Warszawie w 2016 roku. – W najbliższym czasie konieczne są starania o wzmocnienie gwarancji sojuszniczych NATO, którego na szczęście jesteśmy członkiem. Tutaj trzeba sprawę postawić jednoznacznie. Potrzebujemy większych gwarancji. Nie tylko my jako Polska, ale cała Europa wschodnia, która jest w trudnej sytuacji geopolitycznej – mówił w Sejmie.

Zwierzchnik armii dodał, że będzie współpracował z szefem MON, ale też sam będzie wychodził z różnymi inicjatywami zwiększającymi bezpieczeństwo Polski.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~soldier
1438967460
Tak niech pozwoli szeregowym służyć dłużej niż 12 lat
57-E7-35-82
~Nick Nolte
1438878540
Facet przeżyje niezły szok odwiedzając pierwszą JW i zdając sobie sprawę, że w wojsku służą też kobiety. Dzisiaj mówił wyłącznie o i do męskiej części armii.
56-9C-61-0D

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
F-16 kończą misję w Estonii
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Powstaną kolejne strzelnice
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Poprady dla zawiszaków
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kim przekracza granice
Kajmany na gąsienicach
16 sekund Liberatora
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Weterani w pasiece
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Groty z granatnikiem
Fordy, a nie Nissany
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Ubiory ochronne z Maskpolu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Prezydent Duda jedzie do USA
Z menażką na wakacje
Wyjątkowy CWIX
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Współzawodnictwo rozwija
Terytorialsi nie stracą dodatku
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Ofensywa Tuchaczewskiego
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Informacja Prasowa
Nowe karabinki dla specjalsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Most do współpracy
Response to Emergency
Laserowa artyleria US Army
Polskie porty bardziej otwarte
Testament Polski Walczącej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wyzwania polskiej prezydencji
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent z wizytą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO