moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdobyli oficerskie gwiazdki

Wierny przysiędze, świadomy godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie – te słowa wypowiedziało dziś 141 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymując swoje pierwsze stopnie oficerskie. Uroczysta promocja odbyła się na warszawskim placu Piłsudskiego.


Pierwsze stopnie oficerskie otrzymali absolwenci: chemii, elektroniki i telekomunikacji, geodezji i kartografii, informatyki, logistyki, lotnictwa i kosmonautyki, mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki. Spośród nominowanych 141 podchorążych do korpusu oficerów dołączyło 16 kobiet.

–  Podporucznik magister inżynier – to brzmi dumnie. W pełni zasłużyliście, by dziś tę dumę odczuwać – mówił podczas uroczystości gen. dyw. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. – Ukończyliście z powodzeniem studia w jednej z najlepszych polskich uczelni technicznych. Dyplom, który otrzymaliście, jest ceniony zarówno w wojsku, jak i przez cywilnych pracodawców – zapewnił generał.


Świeżo upieczonym oficerom gratulował również Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Razem z waszymi rodzinami dzielimy dumę, że siły zbrojne wzbogaciły się o tylu nowych oficerów. To jeden z najważniejszych dni w waszym życiu. W imieniu władz państwowych, jednocześnie wam gratulując, chciałbym podziękować za ten wybór, gotowość służby ojczyźnie w tak trudnym obszarze – powiedział. Szef MON zaznaczył również, że świetnie wyszkoleni oficerowie są szczególnie potrzebni w momencie realizacji wielkiego planu modernizacji technicznej armii.

W imieniu prezydenta na pierwszy stopień oficerski absolwentów mianowali: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł oraz dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki.


Podczas uroczystości wręczono też wyróżnienia najlepszym studentom. Za uzyskanie pierwszej lokaty prezydent wyróżnił białą bronią ppor. Huberta Milczarka. Za ukończenie studiów z wyróżnieniem i uzyskanie drugiej lokaty nagrodę z rąk ministra obrony narodowej odebrał ppor. Mariusz Kiełtyk. A za uzyskanie trzeciej lokaty rektor-komedant WAT wręczył wyróżnienie ppor. Cezaremu Nagrabie.

– Gdy przed kilkoma laty wypowiadaliśmy słowa roty przysięgi wojskowej, marzyliśmy o tym dniu. Dziś otwiera się kolejny, jakże ważny etap naszego żołnierskiego życia – mówił ppor. Hubert Milczarek w imieniu absolwentów WAT. – Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała nas znakomicie do objęcia pierwszych stanowisk służbowych – dodał.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Hymnu do miłości Ojczyzny”, złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów.


Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Jest uczelnią otwartą – o przyjęcie na studia mogą ubiegać się zarówno kandydaci na żołnierzy zawodowych, jak i osoby cywilne. Mury uczelni opuściło ponad 50 tysięcy absolwentów. Obecnie na ośmiu wydziałach akademickich, mających 20 kierunków studiów, kształci się w ponad 70 specjalnościach ponad 10 tysięcy studentów.

WAT zajmuje się też działalnością naukowo-badawczą, która obejmuje m.in. tworzenie innowacji i wdrożeń w nowoczesnych obszarach techniki i technologii.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze

~wz34
1439216160
Musze się z tym nie zgodzić tradycja rzecz święta zwłaszcza w wojsku.Nawiasem mówiąc odnoszę wrażenie że coraz bardziej Panowie generałowie te szable trzymają jak rekwizyty
92-CD-D8-0B
~Nick Nolte
1438953960
W taki upał te peleryny podhalańskie można chyba sobie darować?
56-9C-61-0D

Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Army of Medics
F-16 kończą misję w Estonii
NATO walczy z koronawirusem
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Co z tegorocznym MSPO?
Gotowi na „Defendera”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Rubiny w walce z epidemią
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pracowity tydzień flotylli
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poszukiwania Magneto
Pilot F-16 oślepiony laserem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Widzieć i nie być widzianym
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Nowy wiceminister w MON
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Specjalsi świętują
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Obradowała Rada Gabinetowa
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy tor przeszkód zawiszaków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Sukcesy sportowców w mundurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Partyzanci rozgromili ubeków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Online z mistrzami sportu
Patrioty z polskimi przyczepami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Agent w generalskich szlifach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na misjach święta inne niż zwykle
Na zakupy do sklepu AMW
Podchorążowie za sterami Bielików
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przeciwlotnicza Sona
MBDA w walce o „Narew”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO