moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdobyli oficerskie gwiazdki

Wierny przysiędze, świadomy godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie – te słowa wypowiedziało dziś 141 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymując swoje pierwsze stopnie oficerskie. Uroczysta promocja odbyła się na warszawskim placu Piłsudskiego.


Pierwsze stopnie oficerskie otrzymali absolwenci: chemii, elektroniki i telekomunikacji, geodezji i kartografii, informatyki, logistyki, lotnictwa i kosmonautyki, mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki. Spośród nominowanych 141 podchorążych do korpusu oficerów dołączyło 16 kobiet.

–  Podporucznik magister inżynier – to brzmi dumnie. W pełni zasłużyliście, by dziś tę dumę odczuwać – mówił podczas uroczystości gen. dyw. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. – Ukończyliście z powodzeniem studia w jednej z najlepszych polskich uczelni technicznych. Dyplom, który otrzymaliście, jest ceniony zarówno w wojsku, jak i przez cywilnych pracodawców – zapewnił generał.


Świeżo upieczonym oficerom gratulował również Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Razem z waszymi rodzinami dzielimy dumę, że siły zbrojne wzbogaciły się o tylu nowych oficerów. To jeden z najważniejszych dni w waszym życiu. W imieniu władz państwowych, jednocześnie wam gratulując, chciałbym podziękować za ten wybór, gotowość służby ojczyźnie w tak trudnym obszarze – powiedział. Szef MON zaznaczył również, że świetnie wyszkoleni oficerowie są szczególnie potrzebni w momencie realizacji wielkiego planu modernizacji technicznej armii.

W imieniu prezydenta na pierwszy stopień oficerski absolwentów mianowali: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł oraz dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki.


Podczas uroczystości wręczono też wyróżnienia najlepszym studentom. Za uzyskanie pierwszej lokaty prezydent wyróżnił białą bronią ppor. Huberta Milczarka. Za ukończenie studiów z wyróżnieniem i uzyskanie drugiej lokaty nagrodę z rąk ministra obrony narodowej odebrał ppor. Mariusz Kiełtyk. A za uzyskanie trzeciej lokaty rektor-komedant WAT wręczył wyróżnienie ppor. Cezaremu Nagrabie.

– Gdy przed kilkoma laty wypowiadaliśmy słowa roty przysięgi wojskowej, marzyliśmy o tym dniu. Dziś otwiera się kolejny, jakże ważny etap naszego żołnierskiego życia – mówił ppor. Hubert Milczarek w imieniu absolwentów WAT. – Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała nas znakomicie do objęcia pierwszych stanowisk służbowych – dodał.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Hymnu do miłości Ojczyzny”, złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów.


Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Jest uczelnią otwartą – o przyjęcie na studia mogą ubiegać się zarówno kandydaci na żołnierzy zawodowych, jak i osoby cywilne. Mury uczelni opuściło ponad 50 tysięcy absolwentów. Obecnie na ośmiu wydziałach akademickich, mających 20 kierunków studiów, kształci się w ponad 70 specjalnościach ponad 10 tysięcy studentów.

WAT zajmuje się też działalnością naukowo-badawczą, która obejmuje m.in. tworzenie innowacji i wdrożeń w nowoczesnych obszarach techniki i technologii.

MM

autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze

~wz34
1439216160
Musze się z tym nie zgodzić tradycja rzecz święta zwłaszcza w wojsku.Nawiasem mówiąc odnoszę wrażenie że coraz bardziej Panowie generałowie te szable trzymają jak rekwizyty
92-CD-D8-0B
~Nick Nolte
1438953960
W taki upał te peleryny podhalańskie można chyba sobie darować?
56-9C-61-0D

Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
 
Groźny jak Tallboy
Thin Blue Line
Rozpoczynamy nową erę
Wojsko wraca do Łomży
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
„Górale” zdobywają miasto
Z maratonu programowania do wojska
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Stalin czekał i kalkulował
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy weterani i książę Harry
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja Sokołów
W Indiach mieli swój drugi dom
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Agresja sowieckiego kolosa
GROM Challenge
Chorwacki test polskich kadetów
Festiwal Orkiestr w Mundurach
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Nowa misja i nowy sprzęt
Dead to the World
Sprawdzają Brutusa
Klasy wojskowe po nowemu
Jedna misja, jeden zespół
Oko na Europę
Terytorialsi na wysokościach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Walka i dyplomacja
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pamięć o tragedii
Głos (z) płonącej Warszawy
Polscy nurkowie na Islandii
Selekcja w pigułce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umowa na Feniksy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Cienka niebieska linia
Samochód do desantowania
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO