moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundury polowe dla polskiej armii

Konsorcjum polskich firm dostarczy naszej armii 88 tysięcy mundurów polowych wzór 2010 oraz 6,5 tysiąca w wersji letniej tego samego wzoru. Uniformy muszą trafić do wojskowych magazynów jeszcze w tym roku, a kontrakt na ich wykonanie i dostawę jest wart 23,5 miliona złotych.


Od dwóch lat trwa wymiana umundurowania naszej armii. Żołnierze otrzymują nowe wzory mundurów galowych i wyjściowych, a także ocieplanych spodni i bluz, butów oraz odzieży roboczej i specjalistycznej. Ale nie tylko. Zwiększyła się również liczba mundurów polowych, jakie otrzymują żołnierze z jednostek liniowych.

Spowodowane jest to zmianą przepisów mundurowych, która nastąpiła pod koniec ubiegłego roku. W jej wyniku zniknęły tak zwane okresy przejściowe oraz wymóg noszenia uniformów zgodnych z daną porą roku. Od stycznia 2015 roku zamiast dwóch kompletów na rok żołnierze dostają cztery na dwa lata.

– W ubiegłym roku na przedmioty związane z umundurowaniem i ekwipunkiem zarezerwowano 280 milionów złotych – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W tym roku można się spodziewać podobnej skali zakupów.

Pod koniec ubiegłego tygodnia 2 Regionalna Baza Logistyczna z Rembertowa poinformowała, że podpisała umowę na zakup aż 94 tysięcy kompletów mundurów (bluza i spodnie). 88 tysięcy polowych wzór 2010 i 6,5 tysiąca polowych letnich, także wzór 2010, armia ma otrzymać do końca tego roku.

Ten wart 23,5 miliona złotych kontrakt zdobyło konsorcjum polskich firm: liderem grupy jest PHPU IMA ZPCHR I. Szumańska – Wrona i M. Wrona Sp. J., członkami zaś Zakłady Odzieżowe WYBRZEŻE, Spółdzielnia Inwalidów i Spółdzielnia Inwalidów ELREMET w Białej Podlaskiej.

Przedstawiciele zwycięskiego konsorcjum twierdzili, że o wojskowy kontrakt musieli walczyć na forum Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) z nieuczciwą konkurencją zagraniczną. W maju br. przyznano bowiem wykonanie części kontraktu, podzielonego na cztery zadania, szyjącej w Chinach spółce Unifeq Europe. Polacy złożyli więc odwołanie do KIO, która pod koniec czerwca orzekła, że Unifeq Europe nie wypełniła warunków przetargu. A dokładniej – nie zapewnia tego, by rzeczywisty wykonawca kontraktu zatrudniał w naszym kraju minimum 50 proc. osób niepełnosprawnych. Izba unieważniła postępowanie, nakazała odrzucić ofertę chińską i dokonać ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty. Wówczas wojsko przystąpiło do rozmów z polskim konsorcjum.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~Oj
1440142800
@St.szer.rez To ja się pytam gdzie nasze podatki!!!! Jeżeli jest jak mówisz a nie mam powodu Ci nie wierzyć to te wszystkie szumne zakupy są po prostu KŁAMSTWEM!!!!! Tak więc coroczne wydawanie ok 30 miliardów zł na armię to ściema lub kasa rozpływa się po kontach zainteresowanych...
66-FB-3C-87
~St.szer.rez
1440063660
@Oj---Dla twoijej informacji---Podczas kwietniowego zgrupowania 1/3 chłopaków zakupiła nowe mundury wz.2010 z własnych środków.Wspomnę jeszcze o butach,normalnych butach a nie te "Jany".Nikt im wydanych pieniędzy nie zwróci.Do tego już doszło że żołnierze kupują części umundurowania z własnych środków.Na koniec wisienka na torcie---Ostatnio zmuszeni byliśmy sami kupować w sklepie z militariami środki pozoracji(granaty hukowe,dymne,flary) tylko dlatego że dla nas(NSR) wojsko nie przewidziało takich środków---PADACZKA!!! PS:podczas ostatniego strzelania dostaliśmy dosłownie po 5 "pestek" na głowę.Nie tak sobie wyobrażałem NSR,a i w regularnych JW myślę że nie jest lepiej. Gdzie są te pieniądze podatników??
B8-0F-F9-00
~Oj
1440050880
Co roku kupują tysiące mundurów a wojska jak nie ma tak nie ma a do tego jeszcze wypłacają mundurówkę i jeszcze niektórym to nie pasuje. Proponuję zatrudnić się w prywatnej firmie gdzie będziecie musieli z własnej kasy kupować ubrania i narzędzia wtedy będziecie oszczędzać i poczujecie na własnej skórze ile łożymy (my podatnicy ) na wasze potrzeby pamiętając że mundury to tylko niewielka część waszego utrzymania....
90-A7-8A-30
~St.szer.rez
1440042420
Należę do jednej z kompanii NSR przy WSzW.Jestem w tej kompanii od początku jej powstania i z przykrością musze powiedzieć iż od 2011r "dymamy" w tych samych mundurach wz.93 które dostaliśmy w liczbie 2. Nieważne czy jest upał czy zimno--w myśl starej wojskowej zasady---....owo ale jednakowo.Dochodzi do kuriozalnych sytuacji gdzie "młody" po służbie przygotowawczej przychodząc na naszą kompanie dostaje nowy mundur wz.2010,podczas gdy My musimy zasuwać w wz.93.Mało tego--jak wspomniałem,mamy ciągle te same mundury od 2011r i według tego co nam powiedziano w kwietniu,na najbliższą wymiankę możemy liczyć dopiero w 2017r---PARANOJA!!!
B8-0F-F9-00
~graba
1440007260
to znaczy że nam mundurówkę zabiorą i będziemy ją dostawać co dwa lata???
53-52-18-46

Weterani w Żelaznej Dywizji
 
Razem się szkolą, razem walczą
Symbol Enchanted in a Date
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Klasy wojskowe po nowemu
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Nowa spółka lotnicza PGZ
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Studenci w kryzysie
Symbol zaklęty w dacie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Trudna droga
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Obrona bez polityki
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Unwanted Treaty
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wyzwania polskiej fotoniki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Czwarty rozbiór
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Spielberg’s Stars
Tyraliera terytorialsów
Reserves Win Wars
T-72 strzelają na poligonie
PESCO z polskim projektem
Ludzie niebezpiecznej profesji
GROM na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Poznaj bohaterów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”
Wołyńskie lwie serca
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wojsko wchodzi w kadr
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Thin Blue Line
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO