moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W kolejce do AGAT-u

To mistrzowie wsparcia i zasadzek, misji snajperskich czy szturmowania obiektów. Najmłodsza jednostka specjalna AGAT nie może narzekać na brak kandydatów do służby. W szeregi „polskich rangersów” co roku chce wstąpić kilkaset osób. Udaje się to tylko nielicznym. Najbliższy sprawdzian już 31 sierpnia.

– Nie mamy możliwości, by przyjąć wszystkich chętnych do służby, jednak każdy, kto spełni wymogi formalne, zostanie zaproszony na kwalifikacje – mówi podpułkownik Andrzej Tarczoń, rzecznik prasowy jednostki. O przyjęcie do niej mogą się starać żołnierze służby czynnej, NSR lub rezerwy, a także funkcjonariusze innych służb mundurowych. Na początek trzeba wypełnić ankietę i wysłać ją do jednostki.

Nabór przeprowadza się kilka razy w miesiącu. Najbliższy sprawdzian dla kandydatów – 31 sierpnia, kolejny we wrześniu. Na czym polega kwalifikacja? To przede wszystkim sprawdzian z wf-u.

REKLAMA

Wymogi dla kandydatów do Jednostki Wojskowej AGAT są bardzo dokładnie określone. Idealny kandydat powinien pokonywać 3 kilometry w czasie krótszym niż 12 minut, a bieg na 100 metrów nie powinien mu zająć więcej niż 14 sekund. Oprócz tego musi wykonać 18 podciągnięć na drążku, 18 ugięć ramion na poręczach, wspiąć się po linie na wysokość 5 metrów w czasie poniżej 8 sekund i wykonać 80 „brzuszków” w 2 minuty. Aby służyć w jednostce, trzeba też nieźle pływać. Kandydaci powinni przepłynąć 50 metrów w czasie poniżej 40 sekund, pokonać 25 metrów pod wodą oraz skoczyć do wody z wysokości 5 metrów.

Podczas kwalifikacji żołnierzy czekają również badania psychologiczne oraz test z angielskiego. Warunkiem koniecznym jest znajomość języka na poziomie 1 (zgodnie z natowskimi wymogami).

Kolejnym etapem jest rozmowa z szefem sekcji, w której chce służyć kandydat. – Jeśli również zakończy się sukcesem, rejestrujemy kandydata w bazie danych, z której korzystamy podczas obsadzania konkretnych etatów – mówi ppłk Tarczoń. – Wybieramy spośród najlepszych i dzięki temu mamy pewność, że trafiają do nas tylko wybitni żołnierze – podkreśla.

Ale to nie wszystko. Jeśli kandydat chciałby służyć na stanowisku szczególnym, np. w zespole szturmowym lub wsparcia, dodatkowo będzie musiał uzyskać pozytywną opinię Komisji do Wojsk Powietrznodesantowych. Później musi przejść tzw. kurs selekcyjny, który zweryfikuje czy żołnierz radzi sobie w terenie, na survivalu i podczas marszów kondycyjno-wytrzymałościowych z obciążeniem 25 kg. Tygodniowy pobyt w górach udowodni również czy kandydat umie działać w grupie. – Wbrew pozorom nie szukamy indywidualistów – zaznacza ppłk Tarczoń.

Ostatnim krokiem, by dostać się do służby w gliwickiej jednostce jest uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat rekrutacji oraz poradnik dla kandydatów znajduje się na stronie internetowej.

JW AGAT powstała w lipcu 2011 roku na wzór amerykańskiego elitarnego 75 Pułku Ranger (75th Rangers Regiment) i brytyjskiego Special Forces Support. Jest jednostką specjalną o charakterze lekkiej piechoty. Prowadzi akcje bezpośrednie, wspiera operacje antyterrorystyczne i ochrania infrastrukturę krytyczną.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Arch. JW AGAT

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wybuchowa edukacja
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
16 Dywizja najlepsza!
Nowe sanitarki dla wojska
Kabina do zadań specjalnych
Kraby kontra okręt
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Nadchodzi Armia Fight Night!
„Aviation Detachment” w Łasku
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Zostań studentem ASzWoj
Defender 2020: Symulator Pioruna
Trenują, aby szkolić innych
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Laserowa artyleria US Army
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Październik pod znakiem Tallboya
Defendery 2020: RobUV
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybciej do wojska
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Ku czci roku 1918 i 1920
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybsza droga do armii zawodowej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zamek na poligonie
Kraken dla Kormoranów
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
Ryzykowne remedium
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Promocja oficerska w AWL
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dekady za wcześnie
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO