moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięci marynarzy poległych pod Ostrołęką

Historyczna inscenizacja bitwy pod Ostrołęką z czasów wojny polsko-bolszewickiej przyciągnęła tłumy. W Rzekuniu, gdzie się odbyła, oddano hołd ułanom i… marynarzom poległym na terenie gminy w 1920 roku. Skąd się wzięli marynarze pod mazowiecką wsią, położoną daleko od morza?

Latem 1920 roku Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, której celem było zdobycie Warszawy. W Polsce na front skierowano więc wszystkich umundurowanych mężczyzn, który umieli posługiwać się bronią. Do walk w głębi kraju Naczelne Dowództwo WP wysłało także marynarzy. W sierpniu, 95 lat temu, 1 Batalion Pułku Morskiego oraz pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego starły się pod Ostrołęką z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej.

Rekonstrukcję tego wydarzenia przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przy współpracy m.in. z 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku, harcerzami i zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi. Scenariusz inscenizacji przygotował Wojciech Żerański, wiceprezes Stowarzyszenia, który wcielił się w dowódcę Pułku Morskiego kpt. mar. Konstantego Jacynicza. – Korzystałem ze wspomnień księdza Władysława Miegonia, oficera Wojska Polskiego, który brał udział w walkach z bolszewikami. Staraliśmy się przedstawić kawałek historii na żywo – opowiada Żerański.

REKLAMA

Inscenizacja rozpoczęła się sceną ataku wojsk sowieckich na folwark w Susku oraz na Nową Wieś i Zabiele, gdzie mieszkała głównie szlachta. Sowieci grabili i niszczyli wszystko, co spotkali na swojej drodze. Pod naporem czerwonoarmistów oddziały polskie wycofywały się w kierunku Rzekunia i stacji Ostrołęka. Na linii frontu doszło do licznych potyczek kawalerii polskiej z kozakami. Na przedpolach Rzekunia zginęli pierwsi żołnierze z 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Gdy trwały zacięte walki w okolicach Nowej Wsi i Suska, na stację kolejową w Ostrołęce wjechał pociąg wiozący 600 marynarzy. Od razu włączyli się oni do walki, zdobywając brawurowym natarciem Susk i Nową Wieś oraz tocząc zacięty bój pod Zabielem. Wioski te Polacy utrzymali przez trzy dni. – Gdy bolszewicy ściągnęli posiłki, pod naporem silnego ostrzału artyleryjskiego oddziały polskie wycofały się z Ostrołęki i Rzekunia. Ale wykonały zadanie: udało im się opóźnić marsz bolszewików na Warszawę – podkreśla Wojciech Żerański.

Ceną, jaką zapłacił 1 Batalion Pułku Morskiego za wykonanie tego zadania, było 53 poległych. Początkowo zostali pośpiesznie pogrzebani na polu walki. Gdy wojna się skończyła, ekshumowano ich i pochowano na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. W mogile obok spoczęło 18 ułanów z 2 Pułku, którzy również polegli pod Ostrołęką. W 1928 roku miejscowa społeczność postawiła im dwa pomniki: jeden dla marynarzy, drugi dla ułanów.

Przy mogiłach żołnierzy jeszcze przed rozpoczęciem rekonstrukcji odbył się apel pamięci. Uczestnicy obchodów złożyli na grobach wieńce. Przemaszerowali na cmentarz parafialny przy dźwiękach orkiestry z placu przed kościołem w Rzekuniu, gdzie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające marynarzy i ułanów poległych na mazowieckiej ziemi podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wzięła w nich udział także delegacja Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej w Gdyni (obecnie wcielonego do Komendy Portu Wojennego w Gdyni). Żołnierze tego oddziału są spadkobiercami 1 Batalionu Pułku Morskiego. Widowisko, które zorganizowano przy wsparciu MON, zakończył wspólny piknik.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Iwona Parapura, Ewa Janiszewska

dodaj komentarz

komentarze


Dodatki dla specjalsów po nowemu
 
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Bohaterska obrona wzgórza 385
Szybsza droga do armii zawodowej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Sonary dla śmigłowców ZOP
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ku czci roku 1918 i 1920
Wybuchowa edukacja
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań studentem ASzWoj
Zaplecze dla Rosomaków
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowe sanitarki dla wojska
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
F-16 kończą misję w Estonii
16 Dywizja najlepsza!
Ochotnik do Auschwitz
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Polak z Medalem NATO
Polsko-amerykańska współpraca
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Kraby kontra okręt
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Kaper” przeciw terrorystom
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Zamek na poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dekady za wcześnie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybciej do wojska
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Październik pod znakiem Tallboya
Wojsko przeciw wirusowi
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kabina do zadań specjalnych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kaprale po Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO