moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięci marynarzy poległych pod Ostrołęką

Historyczna inscenizacja bitwy pod Ostrołęką z czasów wojny polsko-bolszewickiej przyciągnęła tłumy. W Rzekuniu, gdzie się odbyła, oddano hołd ułanom i… marynarzom poległym na terenie gminy w 1920 roku. Skąd się wzięli marynarze pod mazowiecką wsią, położoną daleko od morza?

Latem 1920 roku Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, której celem było zdobycie Warszawy. W Polsce na front skierowano więc wszystkich umundurowanych mężczyzn, który umieli posługiwać się bronią. Do walk w głębi kraju Naczelne Dowództwo WP wysłało także marynarzy. W sierpniu, 95 lat temu, 1 Batalion Pułku Morskiego oraz pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego starły się pod Ostrołęką z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej.

Rekonstrukcję tego wydarzenia przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przy współpracy m.in. z 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku, harcerzami i zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi. Scenariusz inscenizacji przygotował Wojciech Żerański, wiceprezes Stowarzyszenia, który wcielił się w dowódcę Pułku Morskiego kpt. mar. Konstantego Jacynicza. – Korzystałem ze wspomnień księdza Władysława Miegonia, oficera Wojska Polskiego, który brał udział w walkach z bolszewikami. Staraliśmy się przedstawić kawałek historii na żywo – opowiada Żerański.

Inscenizacja rozpoczęła się sceną ataku wojsk sowieckich na folwark w Susku oraz na Nową Wieś i Zabiele, gdzie mieszkała głównie szlachta. Sowieci grabili i niszczyli wszystko, co spotkali na swojej drodze. Pod naporem czerwonoarmistów oddziały polskie wycofywały się w kierunku Rzekunia i stacji Ostrołęka. Na linii frontu doszło do licznych potyczek kawalerii polskiej z kozakami. Na przedpolach Rzekunia zginęli pierwsi żołnierze z 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Gdy trwały zacięte walki w okolicach Nowej Wsi i Suska, na stację kolejową w Ostrołęce wjechał pociąg wiozący 600 marynarzy. Od razu włączyli się oni do walki, zdobywając brawurowym natarciem Susk i Nową Wieś oraz tocząc zacięty bój pod Zabielem. Wioski te Polacy utrzymali przez trzy dni. – Gdy bolszewicy ściągnęli posiłki, pod naporem silnego ostrzału artyleryjskiego oddziały polskie wycofały się z Ostrołęki i Rzekunia. Ale wykonały zadanie: udało im się opóźnić marsz bolszewików na Warszawę – podkreśla Wojciech Żerański.

Ceną, jaką zapłacił 1 Batalion Pułku Morskiego za wykonanie tego zadania, było 53 poległych. Początkowo zostali pośpiesznie pogrzebani na polu walki. Gdy wojna się skończyła, ekshumowano ich i pochowano na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. W mogile obok spoczęło 18 ułanów z 2 Pułku, którzy również polegli pod Ostrołęką. W 1928 roku miejscowa społeczność postawiła im dwa pomniki: jeden dla marynarzy, drugi dla ułanów.

Przy mogiłach żołnierzy jeszcze przed rozpoczęciem rekonstrukcji odbył się apel pamięci. Uczestnicy obchodów złożyli na grobach wieńce. Przemaszerowali na cmentarz parafialny przy dźwiękach orkiestry z placu przed kościołem w Rzekuniu, gdzie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające marynarzy i ułanów poległych na mazowieckiej ziemi podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wzięła w nich udział także delegacja Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej w Gdyni (obecnie wcielonego do Komendy Portu Wojennego w Gdyni). Żołnierze tego oddziału są spadkobiercami 1 Batalionu Pułku Morskiego. Widowisko, które zorganizowano przy wsparciu MON, zakończył wspólny piknik.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Iwona Parapura, Ewa Janiszewska

dodaj komentarz

komentarze


Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Iran uderza w USA
Nauka zimowego pływania
Nowy wiceminister w MON
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szturmani na Lipie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
For the Right Cause
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Symulatory strzelań Rosomaków
Ważka bliżej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Umowa na Harpie podpisana!
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Darłowo czeka na śmigłowce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rywalizacja strzelców wyborowych
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
O Patriotach na WAT
Double Eagle po nowemu
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO