moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Karbala” bez patosu i zadęcia

Film o walkach, które polscy żołnierze stoczyli w irackiej Karbali, zaskoczy widza wiernością szczegółów czy ludzkich relacji – pisze Piotr Bernabiuk we wrześniowym miesięczniku „Polska Zbrojna”. W swojej recenzji publicysta podkreśla, że choć rzecz jest o bohaterstwie, to obraz nie jest „wygłaskany”. A młodym widzom wyjaśnia, dlaczego w filmie zobaczą honkery wzmacniane… deskami.

Obraz Krzysztofa Łukaszewicza opowiada o losach żołnierzy z II zmiany PKW, którzy wiosną 2004 roku podczas powstania bojowników szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra bronili ratusza w irackim mieście Karbala. Walki o City Hall trwały trzy doby.

Film, którego premiera odbędzie 11 września, widział już Piotr Bernabiuk, publicysta „Polski Zbrojnej”. We wrześniowym numerze miesięcznika nie można przeoczyć jego recenzji. „Chociaż oglądając ten obraz, giniemy co rusz w bitewnym zamęcie, a taktyka chwilami zostaje podporządkowana fabule, widza zapewne zaskoczy wierność szczegółom, prawdziwość zachowań, gestów, relacji międzyludzkich. Nic tu nie jest wygłaskane. Nie brakuje męstwa, gotowości do poświęcenia, oddania sprawie… Ale jest też cwaniactwo, przekręty, a przy tym zamiatanie grubszych, a niewygodnych spraw pod dywan, jak chociażby nałożenie na operację kilkuletniej klauzuli milczenia” ¬ – pisze Bernabiuk.

Publicysta podkreśla, że choć film nie jest wiernym odzwierciedleniem wydarzeń z 2004 roku, to odbiera się go jako dokument, historię opowiedzianą przez ppłk. Grzegorza Kaliciaka (pierwowzór kpt. Kalickiego) i jego żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Autor recenzji nie zapomina też o młodych widzach, a szczególnie żołnierzach, którzy nie pamiętają początków operacji irackiej i może ich dziwić w filmie widok bojowych honkerów wzmacnianych deskami. „To nie jest do końca element satyryczny” – pisze Bernabiuk. I wyjaśnia: „Wtedy nie było jeszcze samochodów opancerzonych, latania śmigłowcami w nocy, wsparcia snajperów, rozwiniętego ratownictwa pola walki czy opieki psychologicznej na obecnym poziomie. Nie było wielu rozwiązań, które dziś, po operacjach irackiej i afgańskiej, stały się oczywistością”.

Ale, żeby nie było tak idealnie… „Jak już chciałoby się koniecznie powybrzydzać, to znakomicie grający Kalickiego Bartłomiej Topa nie wygląda na kapitana, lecz sprawia wrażenie naruszonego zębem czasu pułkownika” – zauważa autor. Za to świetny i wręcz wzruszający jest – jego zdaniem – wątek sanitariusza Kamila Marca (Antoni Królikowski), „dzieciaka w mundurze, który zaczyna służbę na wojnie od porażki, a wraz z rozwojem akcji wyrasta na bohatera”.

Na koniec – po żołniersku: „Na >>Karbalę<< żołnierze powinni pomaszerować w szyku. Wszyscy, od szeregowego do generała, bo odnajdą tam siebie” – podsumowuje Piotr Bernabiuk. Bo film zmusza do głębokiej refleksji nad sensem służby, nad realiami wojny, nad naturą ludzką.

Producentem „Karbali” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentami są Agora SA, TVP SA, studio postprodukcyjne Orka oraz bułgarski Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bulgarian National Film Center.

Więcej o filmie „Karbala” przeczytacie we wrześniowym miesięczniku „Polska Zbrojna”.

PZ

autor zdjęć: Robert Pałka/materiały prasowe WFDIF/Next Film

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
O Patriotach na WAT
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Podziemna potęga
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
We Are All Darfur
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rywalizacja strzelców wyborowych
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał Iranu
Darłowo czeka na śmigłowce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Czerwoni w odwrocie
Ważka bliżej
Szturmani na Lipie
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nowy wiceminister w MON
Żyj zdrowiej
Umowa na Harpie podpisana!
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Własne interesy Europy
Defense Without Politics
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nauka zimowego pływania
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO