moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przygotowania do Kielc są już na finiszu

Leopardy, czołgi PT-91 i wozy zabezpieczenia technicznego to tylko część sprzętu, który zostanie pokazany na tegorocznej Wystawie Sił Zbrojnych w Kielcach. Jej przygotowaniem od kilku dni zajmuje się blisko 600 żołnierzy z całego kraju. Na targach zaprezentują się też jednostki wojsk specjalnych. Pokażą część swojego sprzętu, m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnie Scan Eagle.

– Ponad 400 egzemplarzy różnego sprzętu i wyposażenia zostanie zaprezentowanych na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych. Od 16 lat towarzyszy ona Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego w Kielcach. – Każda kolejna wystawa jest inna. Armia się modernizuje, kupuje nowy sprzęt, więc co roku ma coś nowego, czym może się pochwalić – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych, na co dzień szef Oddziału Planowania i Analiz Szefostwa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Trwają przygotowania

Praktyczne przygotowania rozpoczęły się kilka dni temu. – Grupa zabezpieczająca licząca 160 żołnierzy jest tutaj już od ubiegłego czwartku. Od poniedziałku przygotowaniami zajmuje się blisko 600 żołnierzy z jednostek z całej Polski – mówi ppłk Mirosław Giel, dowódca zgrupowania, na co dzień szef logistyki w 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy.

Do Kielc na zestawach niskopodwoziowych dotarł już też sprzęt ciężki m.in. z jednostek pancernych, w tym czołgi T72M, PT-91, Leopardy 2A4 i Leopard 2A5, Rosomak, wozy zabezpieczenia technicznego typu BPz2 i WZT oraz pojazdy inżynieryjne. – Ten sprzęt musiał przyjechać do Kielc, zanim dotrze tu większość wystawców. Precyzyjne ustawienie go wymagało od żołnierzy kunsztu i bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Teraz stoi już wzdłuż hal wystawowych – wyjaśnia Katarzyna Portianko-Gaca z biura prasowego Wystawy Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Żołnierze ustawiają teraz stoiska, na których już we wtorek swój sprzęt i wyposażenie zaprezentują poszczególne wojska. – Na co dzień działamy we własnych strukturach. Wyzwaniem jest to, by zgrać działanie różnych żołnierzy, jednostek, rodzajów wojsk w spójną całość – tłumaczy ppłk Mirosław Giel.

Jak zapewniają specjaliści z Inspektoratu Wsparcia SZ, wojsko jest prawie gotowe do rozpoczynających się we wtorek targów. – Czeka nas jeszcze poniedziałkowa próba generalna. Będzie ona polegała na przeglądzie miejsc ustawienia sprzętu i poszczególnych stoisk – dodaje oficer z brygady.

Wojsko pochwali się nowościami

Na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych, w dwóch halach wystawowych i na wystawie plenerowej, zaprezentuje się ponad 200 wojskowych wystawców i ponad 400 egzemplarzy sprzętu. – W tym roku powtarzamy sprawdzoną już koncepcję, by pokazywać wojsko przez pryzmat podległych Dowódcy Generalnemu sześciu Inspektoratów: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Szkolenia i Rodzajów Wojsk w otoczeniu jednostek logistycznych podporządkowanych szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – tłumaczy Katarzyna Portianko-Gaca.

Co będzie można zobaczyć na wojskowej wystawie? – Na pewno będzie więcej niż w ubiegłym roku trenażerów, automatyki, systemów, bezzałogowców oraz sprzętu zabezpieczenia technicznego – zapewnia Katarzyna Portianko-Gaca. Ci, którzy pojawią się na kieleckich targach, będą mogli zobaczyć m.in. robota saperskiego Talon IV, karabiny wyborowe Accuracy, aparat nurkowy AMPHORA, wyrzutnię ORBITER I, urządzenie szkolno-treningowe SERE, ambulans kryminalistyczny, śmigłowiec BELL 505 czy stanowisko zintegrowanego cyfrowego systemu łączności specjalnej Storczyk. Na większym niż w ubiegłym roku metrażu zaprezentują się jednostki wojsk specjalnych: GROM, AGAT, NIL, Formoza, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca i Eskadra Działań Specjalnych. Tu pojawią się m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnia Scan Eagle.

Otoczeniem dla wystawy Dowództwa Generalnego będą stoiska jednostek logistycznych. Zaprezentują się tu m.in. cztery regionalne bazy logistyczne, dwa wojskowe ośrodki badawczo-wdrożeniowe: Służby Mundurowej oraz Służby Żywnościowej, a także grudziądzkie Centrum Szkolenia Logistyki.

Po raz pierwszy w Kielcach swoje stoiska wystawią Muzea: Wojska Polskiego, Sił Powietrznych i Lotnictwa z Krakowa. – Tu będzie można zobaczyć wciąż jeżdżący sprzęt pancerny uczestniczący w walkach w 1944 i 1945 roku. Na wystawie plenerowej stanie na przykład czołg IS-2 zwany Stalinem – mówi płk Lisowski. Na ich stoiskach zaprezentowany będzie też m.in. sprzęt do nurkowania i działa dywizjonów nadbrzeżnych na Helu, które uczestniczyły w II wojnie światowej.

Podczas wystawy szef Inspektoratu Wsparcia tradycyjnie przyzna nagrodę dla wojskowego wystawcy mającego największy wkład w szkolenie żołnierzy. Po raz pierwszy nagrodę za najlepsze stoisko przyzna Dowódca Generalny RSZ.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st.chor. Sławomir Mrowiński/ biuro prasowe Wystawy Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterska obrona wzgórza 385
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dekady za wcześnie
Ku czci roku 1918 i 1920
Kraken dla Kormoranów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kabina do zadań specjalnych
16 Dywizja najlepsza!
„Kaper” przeciw terrorystom
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kraby kontra okręt
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ochotnik do Auschwitz
A więc wojna...
Październik pod znakiem Tallboya
„Aviation Detachment” w Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Promocja oficerska w AWL
Szybciej do wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowe sanitarki dla wojska
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań studentem ASzWoj
Ryzykowne remedium
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Laserowa artyleria US Army
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybsza droga do armii zawodowej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Zamek na poligonie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Defendery 2020: RobUV
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trenują, aby szkolić innych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO