moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarka ma nowych oficerów

37 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej zostało mianowanych na stopień podporucznika. Uroczystość odbyła się w piątek w Gdyni, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Wkrótce nowi oficerowie obejmą swoje pierwsze stanowiska na okrętach.
Ceremonia promocji nawiązuje do średniowiecznej tradycji rycerskiej. W tym roku uroczystość poprowadził gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Każdy z absolwentów przyklękał przed nim na jedno kolano, on zaśdotykał szablą jego lewego ramienia. Następnie rektor Akademii Marynarki Wojennej wręczał świeżo upieczonemu podporucznikowi pamiątkowy kordzik. Przy schodzeniu z pokładu nowym oficerom po raz pierwszy w życiu towarzyszył też świst trapowy. Dzień wcześniej absolwenci odebrali dyplomy ukończenia uczelni.

 Najlepsza wybrała ORP „Ślązak”

REKLAMA

W tym roku mury AMW opuściło 37 podchorążych. 25 z nich studiowało na wydziale nawigacji i uzbrojenia okrętowego, kolejnych 12 – na wydziale mechaniczno-elektrycznym. Wśród absolwentów znalazło się osiem kobiet. One też okazały się najlepsze, jeśli chodzi o wyniki w nauce. Prymusem została bosm. pchor. Magdalena Kędziora, która uzyskała średnią ocen 4,55. W dowód uznania otrzymała Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej, przyznawany przez Prezydenta RP. Uzyskała też prawo do wyboru miejsca przyszłej służby. – Dołączę do załogi okrętu patrolowego ORP „Ślązak”. Obejmę tam stanowisko oficera w dziale pierwszym, czyli nawigacyjnym – tłumaczy nowo mianowana pani podporucznik. Dlaczego podjęła taką decyzję? – Cóż, uznałam, że pierwszej osobie na roku wypada wybrać najlepszy okręt. ORP „Ślązak” to przecież najnowsza jednostka naszej marynarki. Dopiero wejdzie do służby, a nastąpi to w trzecim albo czwartym kwartale przyszłego roku – przypomina ppor. mar. Kędziora. Do tego czasu marynarze będą między innymi brali udział w szkoleniach, które przygotują ich do służby na nowej jednostce.

Okręt, na którym chcą służyć, miały też prawo wybrać kolejne dwie studentki uczelnianego rankingu. Druga na liście najlepszych, bosm. pchor. Iwona Nieradka, wybrała okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Nawigator”, trzecia zaś– bosm. pchor. Maria Wereszka – również „Ślązaka”. – O przydziałach pozostałych absolwentów zdecydują przedstawiciele resortu obrony – zaznacza kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW.

Kończący studia rocznik na początku liczył 40 studentów. Na uczelnię trafili z różnych stron Polski. – Ja przyjechałam z Łęczycy – wspomina ppor. mar. Kędziora. O wyborze AMW zdecydowała wizyta podczas organizowanego przez placówkę Dnia Otwartego. – Ze swoją gimnazjalną klasą odwiedziłam gdańską politechnikę i akademię medyczną, a potem właśnie AMW. Do dwóch pierwszych uczelni jakoś nie mogłam się przekonać. A kiedy w trzeciej zobaczyłam, jak działa symulator mostka nawigacyjnego, a potem jeszcze broni krótkiej, wiedziałam, że muszę studiować właśnie tutaj. Zamiast języka niemieckiego zaczęłam się solidniej uczyć angielskiego i matematyki – opowiada. Przyznaje, że pierwsze dni na uczelni były trudne. – Trzeba było przestawić się na inny tryb, połączyć studiowanie z wojskowym rygorem. Ale nigdy nie żałowałam wyboru. W trudnych chwilach pomagali mi ludzie, których tutaj spotkałam – podkreśla ppor. mar. Kędziora.

Nowi chętni do sił morskich

W miejsce odchodzącego rocznika na uczelni za chwilę pojawi się nowy. Tym razem nieco mniej liczny. – Na pierwszym roku będzie studiowało 28 podchorążych – informuje kmdr por. Mundt. – Liczbę wojskowych studentów określa resort obrony. Chodzi o to, by po zakończeniu nauki każdy z nich znalazł miejsce w szeregach marynarki wojennej – dodaje.

AMW to jedyna w kraju uczelnia, która kształci przyszłych oficerów sił morskich. Mają oni do wyboru wydział nawigacji i uzbrojenia okrętowego, a na nim dwa kierunki: nawigację oraz informatykę, a także wydział mechaniczno-elektryczny z kierunkami mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. – Studia w AMW są atrakcyjne z różnych względów, także finansowych. Podchorąży na pierwszym roku otrzymuje uposażenie w wysokości tysiąca złotych, które w kolejnych latach systematycznie wzrasta – zaznacza kmdr por. Mundt.

 

Gdyńska uczelnia prowadzi też studia cywilne. Kandydaci mają do wyboru między innymi nawigację, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę czy bezpieczeństwo narodowe. W tym roku oferta została uzupełniona o dwa nowe kierunki: bezpieczeństwo morskie państwa oraz studia marynistyczne. – W AMW można również poszerzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach na studiach podyplomowych, a także podwyższać kwalifikacje na studiach doktoranckich – przypomina kmdr por. Mundt. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe sanitarki dla wojska
Ochotnik do Auschwitz
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
F-16 kończą misję w Estonii
Kabina do zadań specjalnych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Laserowa artyleria US Army
Wybuchowa edukacja
Kraby kontra okręt
Ku czci roku 1918 i 1920
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Październik pod znakiem Tallboya
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nadchodzi Armia Fight Night!
„Aviation Detachment” w Łasku
Zostań studentem ASzWoj
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ukraiński kurs na Zachód
„Kaper” przeciw terrorystom
Szybsza droga do armii zawodowej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kraken dla Kormoranów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Szybciej do wojska
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Polsko-amerykańska współpraca
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
A więc wojna...
Trenują, aby szkolić innych
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Dekady za wcześnie
Zamek na poligonie
Defendery 2020: RobUV
16 Dywizja najlepsza!
Promocja oficerska w AWL
Ryzykowne remedium
Defender 2020: Symulator Pioruna
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO