moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pod Londynem oddano hołd polskim pilotom

To oni przyczynili się do alianckiego zwycięstwa sprzed 75 lat i okazali się jednymi z najlepszych pilotów wśród obrońców Wysp Brytyjskich – podkreślano podczas uroczystości upamiętniającej wkład polskich lotników w bitwę o Anglię. Obchody pod Londynem uświetnił przelot zabytkowego samolotu Hurricane w barwach Dywizjonu 303.

 

 – Swoją walecznością i odwagą polscy piloci przyczynili się 75 lat temu do wygranej aliantów – mówił Witold Sobków, polski ambasador w Londynie.

REKLAMA


Obchody zorganizowano w Northolt pod Londynem, niedaleko bazy Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych), pod pomnikiem ku czci polskich lotników poległych w latach 1940-1945. Tamtejsze lotnisko było w czasie wojny miejscem stacjonowania polskich dywizjonów, między innymi legendarnego Dywizjonu 303.

Asy lotnictwa

Ambasador przypomniał, że w walkach o Anglię walczyło 145 Polaków. – Okazali się jednymi z najlepszych pilotów wśród obrońców Wysp Brytyjskich – podkreślił dyplomata. – To dzięki ich wsparciu odnieśliśmy zwycięstwo nad Niemcami – dodał Ray Puddifoot, przewodniczący rady tutejszej gminy Hillingdon.
W uroczystości wzięła udział polska delegacja lotników na czele z gen. pil. Janem Śliwką, Inspektorem Sił Powietrznych DG RSZ. – Współcześni żołnierze pamiętają o naszych pilotach, którzy w czasie II wojny byli współautorami pierwszego strategicznego sojuszniczego zwycięstwa – mówił generał. Przypomniał też, że nasze bazy lotnicze kultywują tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a na statecznikach myśliwców MiG-29 umieściliśmy sylwetki polskich asów myśliwskich.

Walka o Polskę

Z okazji tegorocznych obchodów obok pomnika otwarto Polski Park Pamięci. – To miejsce będzie upamiętniać wkład naszych pilotów w walki w czasie II wojny – podkreślił Sobków.

Ogród powstał dzięki współpracy gminy Hillingdon i polskiej ambasady. Umieszczono w nim tablice informacyjne opisujące po polsku i angielsku udział Polaków w lotniczych operacjach II wojny światowej.

Szczególnie wzruszeni uroczystością byli polscy kombatanci. – Cieszę się, że mogę dziś tu być i pomodlić się za kolegów – mówił płk Adam Ostrowski, pilot Spitfirów z 317 Dywizjonu Myśliwskiego.

Natomiast płk Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny, przypomniał, że weterani co roku zbierają się pomnikiem w Northolt, aby uczcić poległych lotników. – To oni są prawdziwymi bohaterami tej wojny – podkreślał kombatant. Podczas wojny płk Kornicki latał m.in. w myśliwskich dywizjonach 303 i 317, którego był też dowódcą. – Walcząc 75 lat temu o Anglią biliśmy się jednocześnie o Polskę – mówił Andrzej Jeziorski, pilot Wellingtonów, który latał też nad Atlantykiem i zatoką Biskajską.

Lot Hurricana

Obchody zakończyły apel pamięci odczytany przez słuchaczy dęblińskiej Szkoły Orląt oraz złożenie wieńców pod pomnikiem. Potem nad głowami uczestników przeleciał zabytkowy samolot Hurricane przemalowany na zlecenie naszej ambasady w barwy Dywizjonu 303.

Maszyna razem z samolotem Spitfire w barwach polskiego Dywizjonu 317 jest częścią ekspozycji w Imperial War Museum w Duxford koło Cambridge.Bitwa o Anglię była pierwszą poważną porażką Niemców podczas II wojny. W walkach, które trwały od 10 lipca do 31 października 1940 roku, wzięło udział 2900 lotników alianckich z czternastu krajów. Wśród nich było 145 polskich pilotów. W Wielkiej Brytanii powstały też cztery polskie dywizjony – dwa myśliwskie (302 i 303) i dwa bombowe (300 i 301).

Na 1733 zniszczonych samolotów wroga nasi lotnicy zestrzelili 203. Z tego 126 maszyn strącił Dywizjon 303, najskuteczniejsza z 66 formacji myśliwskich tej bitwy. W walkach nad Anglią zginęło 29 polskich pilotów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~pb299
1442312040
Samolot, który przeleciał po uroczystości nad pomnikiem to był Spitfire z BBMF, Hurricane stał w tym czasie na lotnisku Northolt. Przemalowania Hurricane w barwy Dywizjonu 303 nie zleciła ambasada, tylko jego właściciele, według pomysłu Jacka Mainki. Schemat tego konkretnego egzemplarza, nr ewidencyjny P3700, oznaczonego RF-E, wybrano m.in. dlatego, że na najbardziej znanym zdjęciu tego samolotu to dziadek Jacka, kpr. Ryszard Kwiatkowski myje samolot. Kpr Kwiatkowski był mechanikiem przydzielonym do obsługi Hurricane'a RF-E.
0E-F7-AC-49

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kurs dla saperskich ekspertów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Laserowa artyleria US Army
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Hekatomba na Woli
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Lato z czerwonym terrorem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chwała powstańcom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Przeciwlotnicy w drodze do USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Skok na głęboką wodę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Układy ze skazą
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Ukraiński kurs na Zachód
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wymiana podwodnych doświadczeń
Strzelnice dla terytorialsów
Program kosmiczny dla wojska
Bridge to Cooperation
PGZ będzie obecna na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojskowy Hot450Challenge
Łączność: fundament operacji specjalnej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO