moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pod Londynem oddano hołd polskim pilotom

To oni przyczynili się do alianckiego zwycięstwa sprzed 75 lat i okazali się jednymi z najlepszych pilotów wśród obrońców Wysp Brytyjskich – podkreślano podczas uroczystości upamiętniającej wkład polskich lotników w bitwę o Anglię. Obchody pod Londynem uświetnił przelot zabytkowego samolotu Hurricane w barwach Dywizjonu 303.

 

 – Swoją walecznością i odwagą polscy piloci przyczynili się 75 lat temu do wygranej aliantów – mówił Witold Sobków, polski ambasador w Londynie.


Obchody zorganizowano w Northolt pod Londynem, niedaleko bazy Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych), pod pomnikiem ku czci polskich lotników poległych w latach 1940-1945. Tamtejsze lotnisko było w czasie wojny miejscem stacjonowania polskich dywizjonów, między innymi legendarnego Dywizjonu 303.

Asy lotnictwa

Ambasador przypomniał, że w walkach o Anglię walczyło 145 Polaków. – Okazali się jednymi z najlepszych pilotów wśród obrońców Wysp Brytyjskich – podkreślił dyplomata. – To dzięki ich wsparciu odnieśliśmy zwycięstwo nad Niemcami – dodał Ray Puddifoot, przewodniczący rady tutejszej gminy Hillingdon.
W uroczystości wzięła udział polska delegacja lotników na czele z gen. pil. Janem Śliwką, Inspektorem Sił Powietrznych DG RSZ. – Współcześni żołnierze pamiętają o naszych pilotach, którzy w czasie II wojny byli współautorami pierwszego strategicznego sojuszniczego zwycięstwa – mówił generał. Przypomniał też, że nasze bazy lotnicze kultywują tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a na statecznikach myśliwców MiG-29 umieściliśmy sylwetki polskich asów myśliwskich.

Walka o Polskę

Z okazji tegorocznych obchodów obok pomnika otwarto Polski Park Pamięci. – To miejsce będzie upamiętniać wkład naszych pilotów w walki w czasie II wojny – podkreślił Sobków.

Ogród powstał dzięki współpracy gminy Hillingdon i polskiej ambasady. Umieszczono w nim tablice informacyjne opisujące po polsku i angielsku udział Polaków w lotniczych operacjach II wojny światowej.

Szczególnie wzruszeni uroczystością byli polscy kombatanci. – Cieszę się, że mogę dziś tu być i pomodlić się za kolegów – mówił płk Adam Ostrowski, pilot Spitfirów z 317 Dywizjonu Myśliwskiego.

Natomiast płk Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny, przypomniał, że weterani co roku zbierają się pomnikiem w Northolt, aby uczcić poległych lotników. – To oni są prawdziwymi bohaterami tej wojny – podkreślał kombatant. Podczas wojny płk Kornicki latał m.in. w myśliwskich dywizjonach 303 i 317, którego był też dowódcą. – Walcząc 75 lat temu o Anglią biliśmy się jednocześnie o Polskę – mówił Andrzej Jeziorski, pilot Wellingtonów, który latał też nad Atlantykiem i zatoką Biskajską.

Lot Hurricana

Obchody zakończyły apel pamięci odczytany przez słuchaczy dęblińskiej Szkoły Orląt oraz złożenie wieńców pod pomnikiem. Potem nad głowami uczestników przeleciał zabytkowy samolot Hurricane przemalowany na zlecenie naszej ambasady w barwy Dywizjonu 303.

Maszyna razem z samolotem Spitfire w barwach polskiego Dywizjonu 317 jest częścią ekspozycji w Imperial War Museum w Duxford koło Cambridge.Bitwa o Anglię była pierwszą poważną porażką Niemców podczas II wojny. W walkach, które trwały od 10 lipca do 31 października 1940 roku, wzięło udział 2900 lotników alianckich z czternastu krajów. Wśród nich było 145 polskich pilotów. W Wielkiej Brytanii powstały też cztery polskie dywizjony – dwa myśliwskie (302 i 303) i dwa bombowe (300 i 301).

Na 1733 zniszczonych samolotów wroga nasi lotnicy zestrzelili 203. Z tego 126 maszyn strącił Dywizjon 303, najskuteczniejsza z 66 formacji myśliwskich tej bitwy. W walkach nad Anglią zginęło 29 polskich pilotów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~pb299
1442312040
Samolot, który przeleciał po uroczystości nad pomnikiem to był Spitfire z BBMF, Hurricane stał w tym czasie na lotnisku Northolt. Przemalowania Hurricane w barwy Dywizjonu 303 nie zleciła ambasada, tylko jego właściciele, według pomysłu Jacka Mainki. Schemat tego konkretnego egzemplarza, nr ewidencyjny P3700, oznaczonego RF-E, wybrano m.in. dlatego, że na najbardziej znanym zdjęciu tego samolotu to dziadek Jacka, kpr. Ryszard Kwiatkowski myje samolot. Kpr Kwiatkowski był mechanikiem przydzielonym do obsługi Hurricane'a RF-E.
0E-F7-AC-49

Klasy wojskowe po nowemu
 
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Logistycy w akcji
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
101 lat Niepodległej!
Wojsko na Biegu Niepodległości
Razem się szkolą, razem walczą
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
GROM na kursie działań specjalnych
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Tyraliera terytorialsów
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wojny wygrywa rezerwa
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Black Jack ściąga do Polski
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
O służbach specjalnych na ASzWoj
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji marynarki wojennej
Codziennie składamy legunom raport
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symbol zaklęty w dacie
Polacy świętowali niepodległość
Cybersec’19
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowy wiceminister w MON
Najwyższy skok w tandemie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Awanse na 11 listopada
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jani, Miraculously Saved
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wierny Polsce
68W Means Lifesaver
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Niechciany traktat
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO