moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznaj losy Legionu Puławskiego

Legion Puławski był polską ochotniczą formacją, która w 1915 roku walczyła przeciwko Niemcom. Oddział wchodził w skład armii rosyjskiej. Z czasem legioniści tworzyli w Rosji kolejne polskie formacje, przyczyniając się do odzyskania przez Polskę niepodległości. O losach Legionu opowiada otwarta dziś w Puławach wystawa. Można na niej zobaczyć m.in. archiwalne fotografie i mapy.

– Legioniści puławscy, walcząc podczas I wojny światowej w składzie armii rosyjskiej, dawali Polsce szansę, że w razie przegranej Austro-Węgier i Niemiec nasz kraj zostanie potraktowany jako strona zwycięska – mówi Mariusz Karolak, historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Walka u boku zaborców miała być okazją, by upomnieć się o swoją niepodległość. Historyk podkreśla, że taka idea przyświecała powołaniu Legionów Polskich przez zwolenników sojuszu z Austro-Węgrami. A w Rosji właśnie 1 Legionu Polskiego, z racji miejsca stacjonowania nazywanego Puławskim.

Zdjęcia i multimedia

– Niestety, o ile o legionach Piłsudskiego mówi się wiele, to Legion Puławski jest nadal mało znany – ubolewa historyk. Zmienić może to wystawa „Legion Puławski 1914–1915", którą przygotował Mariusz Karolak. Ekspozycja została otwarta dziś w ośrodku kultury w Puławach. Na kilkunastu planszach zaprezentowano wydarzenia z dziejów Legionu, skrótowe biogramy niektórych postaci związanych z tą formacją, archiwalne fotografie, mapy i reprodukcje artykułów prasowych ukazujące działalność puławczyków. – Nie zabraknie też zdjęć prezentujących Puławy w okresie I wojny – dodaje Karolak, który historię Legionu bada już od kilku lat.

zoomPlansze uzupełniają materiały multimedialne. Jest wśród nich chronologiczna prezentacja najważniejszych faktów z historii Legionu oraz trasa szlaku bojowego z miejscami bitew przedstawiona na współczesnych mapach Google. – Te materiały adresowane są głównie do młodzieży oraz nauczycieli. Można je znaleźć także na stronie internetowej wystawy – informują organizatorzy.

Pokazywane na wystawie archiwalia pochodzą głównie ze zbiorów puławskiej Pracowni Dokumentacji, polskich bibliotek cyfrowych i archiwów on-line.

Tysiąc ochotników

Formowanie Legionu Puławskiego rozpoczęto 13 stycznia 1915 roku w Puławach. Powstały oddziały liczące blisko 1000 osób pod dowództwem ppłk. Antoniego Reutta. Legioniści zostali wysłani na front w połowie marca 1915 roku w składzie korpusu grenadierów moskiewskich.

Polacy, walcząc na froncie wschodnim, wyróżnili się walecznością i męstwem. Bili się tak ofiarnie, że po kilkunastu bitwach, które stoczyli z Niemcami m.in. pod Puławską Górą i Pakosławem, ich oddział został zdziesiątkowany. W październiku 1915 roku Legion liczył już tylko 7 oficerów oraz 105 podoficerów i szeregowców. Oddział wycofano z frontu i rozwiązano. Ocalali legioniści weszli w skład tworzonej w Rosji Dywizji Strzelców Polskich, a potem 1 Korpusu Polskiego. Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości Korpus stał się częścią polskiego wojska.

Wystawę poświęconą historii Legionu Puławskiego można oglądać bezpłatnie w ośrodku kultury w Puławach do 18 października. Patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

Więcej informacji na stronie wystawy: www.archiwum.pulawy.pl/legion/index.php.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Damian z Siedlec
1451935020
Witam moja babcia miała podobne zdjęcie i siebie w domu chciałbym zapytać się czy osoba leżąca po prawej stronie to Jan Kamecki. Z góry dziękuję za sprostowanie opowiadań babci. Oczywiście babcia ma zdjęcie samego pradziadka.
1A-B9-34-9E

Wojsko na Biegu Niepodległości
 
Black Jack ściąga do Polski
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Najwyższy skok w tandemie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wołyńskie lwie serca
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Polacy świętowali niepodległość
Symbol zaklęty w dacie
Nowy wiceminister w MON
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
68W Means Lifesaver
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Cybersec’19
101 lat Niepodległej!
Wierny Polsce
O służbach specjalnych na ASzWoj
Tyraliera terytorialsów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pogrzeb generała Ścibiora
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Mroczne serce okupowanej Europy
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Razem się szkolą, razem walczą
Niechciany traktat
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Wojny wygrywa rezerwa
Codziennie składamy legunom raport
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Plan modernizacji marynarki wojennej
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Awanse na 11 listopada
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jani, Miraculously Saved
Thin Blue Line
Klasy wojskowe po nowemu
GROM na kursie działań specjalnych
Logistycy w akcji
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO