moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prymat szkolenia – półroczna odprawa DGRSZ

Dowódca generalny przeprowadził w Krakowie, w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, półroczną odprawę rozliczeniowo-zadaniową.

Dowódca generalny wskazał, że przekłada się ono na wymóg większego realizmu planowanych przedsięwzięć, które muszą uwzględniać w coraz większym stopniu połączoność działań różnych związków taktycznych. „W jednostkach ma być mniej świętowania, więcej szkolenia”, wskazał generał Różański. Zaznaczył, że oczekuje od dowódców wdrożenia nowych porządków dnia w jednostkach, uwzględniających czas na przygotowanie zajęć, czas na szkolenie bojowe (szczególnie w nocy) i czas na obsługę sprzętu. „Dążąc do zwiększenia realizmu szkolenia, będziemy dostosowywać regulaminy i instrukcje do nowych wyzwań i oczekiwań”, wskazał nasz dowódca.

Generał Różański polecił także zwiększyć informatyzację procesu planowania i rozliczania działalności bieżącej jednostek wojskowych oraz pogłębić relacje wojsko–społeczeństwo. Podkreślił na odprawie, że oczekuje, iż w postawach żołnierzy będzie widoczny etos służby, a nie etos pracy. Odnosząc się do problemów kadrowo-organizacyjnych, będących utrapieniem wielu dowódców, zapowiedział wzrost limitu awansowego dla 1500 podoficerów oraz zwiększenie kompetencji kadrowych dowódców jednostek wobec żołnierzy z korpusu szeregowych.

Ponadto podczas pierwszej swojej oprawy rozliczeniowo-zadaniowej dowódca generalny ocenił wykonanie zadań z lipca i sierpnia, w tym organizację Święta Wojska Polskiego, tempo wyposażania wszystkich żołnierzy zawodowych w hełmy kompozytowe i organizację ćwiczenia Tumak-15. Wskazał również zadania do realizacji do końca roku – z obszarów szkolenia, logistyki, organizacyjno-etatowego i bieżącego funkcjonowania wojska.

Dowódca generalny polecił podwładnym m.in. zintensyfikować do końca roku szkolenie w godzinach nocnych – tak na poligonach, jak i w koszarach; przeprowadzić w kilku jednostkach zajęcia instruktażowo-metodyczne z użyciem systemów symulacyjnych JTLS i JCATS. Zapowiedział wdrożenie nowych pomysłów zwiększających wykorzystanie systemów wsparcia dowodzenia – Konwój, Patrol, ADAMS. Polecił przedstawić w najbliższym czasie wnioski organizacyjno-etatowe dotyczące zmian w dowództwach dywizji, skrzydeł, flotylli i brygad, w tym związanych z organizacją taktycznych centrów dowodzenia (TOC), stanowisk dla starszych podoficerów dowództw oraz snajperów. Zalecił dowódcom wykorzystanie do 11 listopada limitów awansowych dla podoficerów.

Gen. broni Mirosław Różański podczas odprawy wysłuchał meldunków dowódców wszystkich dywizji, skrzydeł i flotylli. Generałowie i admirałowie informowali o przygotowaniu podległych związków taktycznych do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem, oceniali postępy w wyszkoleniu oddziałów i pododdziałów, prezentowali ich ukompletowanie osobowe i sprzętowe oraz ograniczenia wpływające na szkolenie. Mieli także okazję przedstawić gen. Różańskiemu napotykane trudności i zagrożenia dla realizacji postawionych zadań.

Odprawie towarzyszyły dyskusje w dziewięciu syndykatach: lądowym, lotniczym, morskim, specjalnym, rodzajów wojsk, szkoleniowym i sztabu DGRSZ. Tam również dowódcy przedstawiali informacje podległych jednostek (brygad, pułków, centrów szkolenia, szefostw) i dyskutowali z oficerami DGRSZ o rozwiązywaniu napotykanych problemów natury szkoleniowej, etatowej, uzupełnieniowej, gotowości mobilizacyjnej i sprawności użytkowanego sprzętu.

Odprawa stanowiła okazję do poznania organizacji i funkcjonowania rozwiniętego stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych oraz wyposażenia jednostek wojsk specjalnych. Gospodarzem tej części spotkania był dowódca DKWS gen. bryg. Jerzy Gut, który wraz z podwładnymi oprowadził uczestników odprawy po stoiskach poszczególnych jednostek i po stanowisku dowodzenia komponentu wojsk specjalnych NATO.

Szef Oddziału Komunikacji Społecznej DGRSZ płk Robert Bajurski przedstawił analizę i ocenę dyscypliny w podległych dowództwu jednostkach wojskowych, a płk Kazimierz Dyński, zastępca szefa Sztabu DGRSZ – ocenę utrzymania gotowości bojowej jednostek wojskowych, sił wydzielanych do Sił Odpowiedzi NATO, Grupy Bojowej UE, Sił Bardzo Wysokiej Gotowości NATO, wnioski z działalności bieżącej i inne ważne informacje. Płk Roman Ćwikliński, szef Zarządu J1, omówił najnowsze zmiany w zasadach polityki kadrowej.
Odprawę podsumował gen. Różański, stawiając podwładnym zadania do wykonania do końca 2015 roku.

Tekst: ppłk Artur Goławski

red. PZ

autor zdjęć: Mirosław C.Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Ważka bliżej
 
Militaria na Zamku Królewskim
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Własne interesy Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Iran uderza w USA
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Symulatory strzelań Rosomaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Darłowo czeka na śmigłowce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
We Are All Darfur
Nauka zimowego pływania
Double Eagle po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Śmierć bohatera
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Pretorianie na Mazurach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Security Game
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał Iranu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
JWK z odznaką pamiątkową
Chciałem walczyć z Niemcami
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
For the Right Cause
Defense Without Politics
Stulatka hydrografia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO