moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Partnerstwo dla Gryfa

Rozwiązania dla programu bezzałogowych statków powietrznych szczebla taktycznego Gryf zaoferują razem Polska Grupa Zbrojeniowa i Elbit Systems. Partnerzy podpisali porozumienie w tej sprawie. Proponują Ministerstwu Obrony Narodowej izraelski system Hermes 450 i deklarują, że jeśli zostanie wybrany, to będzie powstawał w Polsce.


PGZ i Elbit podpisały umowę 17 września w Warszawie. – Polska Grupa Zbrojeniowa konsekwentnie realizuje strategię na lata 2015–2030, którą zaprezentowaliśmy podczas kieleckiego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wśród celów zapisaliśmy rozwój kompetencji w dziedzinach o największym potencjale rynkowym. Są wśród nich platformy bezzałogowe – zaznaczył wczoraj Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ. – A jednym ze sposobów zdobywania tych kompetencji jest zawieranie sojuszy strategicznych z partnerami zagranicznymi. Dziś zawiązujemy takie strategiczne partnerstwo z Elbit Systems, niekwestionowanym liderem rozwiązań bezzałogowych.

Poza szefem PGZ porozumienie podpisał Dariusz Sokólski, członek zarządu Grupy, który od niedawna jest odpowiedzialny za programy bezzałogowe. Ze strony izraelskiej umowę sygnował Elad Aharonson, wiceprezes i generalny menadżer ISTAR Division Elbit Systems.

Izraelska firma realizuje programy powietrznych bezzałogowców od około 20 lat. Opracowany przez nią Hermes 450 o masie startowej 550 kg wykonał już prawie 40 tys. misji operacyjnych, które trwały ponad 500 tys. godzin. Elad Aharonson oświadczył, że system ten jako jedyny spełnia wszystkie wymagania programu Gryf.

– Wynegocjowane zasady współpracy przemysłowej gwarantują nam jak największy udział w produkcji tego systemu, a także jego polonizację w przyszłości – ujawnił Dariusz Sokólski. Planowana kooperacja obejmuje transfer do Polski technologii, które umożliwią polonizację Hermesa 450. Powstanie laboratorium, które będzie miało zdolność do modyfikacji i integracji systemów statków bezzałogowych. Strona polska będzie mogła m.in. modyfikować częściowo komputer misji i stację naziemną oraz odpowiadać za integrację uzbrojenia. Pod naszą kontrolą będą łączność i kryptografia, uchodzące za obszary wrażliwe.

REKLAMA

W przypadku wyboru polsko-izraelskiej oferty przez MON umowa przewiduje także budowę w naszym kraju struktur kompozytowych i mechanicznych płatowca. W Polsce powstanie całe okablowanie, komputer misji i niektóre systemy awioniki. W naszych rękach będzie montaż końcowy, testy i loty próbne. – Będziemy również produkować, integrować i montować naziemne stacje kontroli lotu oraz sprzęt do obsługi naziemnej sytemu – wyliczał wiceprezes.

PGZ i jego spółki mają zapewnić pełny serwis dla Hermesa 450. – W najbliższy wtorek w Radomiu zostanie podpisana umowa o utworzeniu konsorcjum – zapowiedział wiceprezes. Utworzą je Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2,Wojskowe Zakłady Elektroniczne, PIT-Radwar i Mesko. Przemysłowe Centrum Optyki nie wejdzie w skład konsorcjum do realizacji programu Gryf, ale będzie współpracować jako poddostawca. W gronie współpracujących podmiotów grupa widzi też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, który odpowiadałby za certyfikację systemu i opracowanie dokumentów dotyczących jego eksploatacji.

Wiceprezes Aharonson podał, że produkcja Hermesa 450 w Polsce stworzy tysiąc nowych miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Będziemy mieli także prawo do jego eksportu. Jednocześnie podkreślił, że rząd Izraela i inni partnerzy zainwestowali miliardy dolarów w rozwój zdolności, jakie prezentuje dzisiaj Hermes. Zapytany, czy inne państwa lub firmy mogą sobie rościć prawa intelektualne do systemu, z czym wiązałaby się konieczność uzyskania ich zgody na przekazanie Polsce technologii, Aharonson zapewnił, że Elbit ma do nich prawa w „stu procentach”. Oznacza to, że na transfer technologii jest wymagana tylko zgoda rządu Izraela. Wiceszef Elbitu zadeklarował, że w razie pilnej potrzeby jego firma jest gotowa przekazać polskiej armii dodatkowo zestaw Hermes 450 do monitoringu granic. I to zaledwie w ciągu dwóch miesięcy.

W ramach programu Gryf MON zamierza kupić 12 zestawów po cztery statki bezzałogowe. PGZ i Elbit Systems nie są jedynymi zabiegającymi o zdobycie tego zamówienia. Grupa WB Elektronics podpisała 8 lipca tego roku umowę o współpracy w dziedzinie systemów bezzałogowych z firmą Thales UK. Ich propozycją dla programu Gryf jest system Watchkeeper 450. Jego pierwowzorem był Hermes 450, ale został on w dużym stopniu zmodyfikowany przez Brytyjczyków.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1442925180
To mnie przeraża, ze nawet takich latawców nie potrafimy zrobić u siebie. A może śpieszymy się z zakupem, żeby zdążyć podpisać umowę zanim do gry wejść będą mogły Polskie firmy, bo przecież nie najgorzej naszym idzie. Wygląda to tak jakby producent miał straszną siłę przekonywania osób decyzyjnych w Polsce. Sprzęt sprzedać do Polski, kody do sprzętu agresorowi potencjalnemu i podwójny biznes gotów.
47-54-40-4E
~Bartek
1442595660
Zaraz, zaraz - czy ten Hermes nie był już przypadkiem oferowany nam z jakieś 4-5 lat temu, ale został odrzucony, bo całkowicie nie spełniał naszych wymagań? Skoro wtedy nie spełniał wymagań a założę się, że nasze wymagania przez ten czas wzrosły to i teraz nie spełnia, więc po co znowu nam go wciskają?
4F-48-41-13

Laserowa artyleria US Army
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Prezydent z wizytą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Kraby w Bolesławcu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Defender” – pracowity poligon saperów
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Groty z granatnikiem
Prezydent Duda jedzie do USA
Testament Polski Walczącej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Informacja Prasowa
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Fordy, a nie Nissany
Z menażką na wakacje
Most do współpracy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kajmany na gąsienicach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Współzawodnictwo rozwija
Powstaną kolejne strzelnice
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wojsko przeciw wirusowi
16 sekund Liberatora
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Weterani w pasiece
Zbiegowie z innego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO