moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie bohaterom „Market Garden”

Niemal 800 żołnierzy z Belgii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski od kilku dni bierze udział w ćwiczeniach „Falcon Leap”. Międzynarodowe spotkanie spadochroniarzy odbywa się w Holandii z okazji 71. rocznicy „Market-Garden”, czyli największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej.


Tuż po godzinie 13.30 z niewielkiego samolotu wyskakuje siedmiu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Z wysokości 2500 metrów opadają na spadochronach szybujących i lądują na zrzutowisku „Dakota” niedaleko holenderskiej miejscowości Direl. Dokładnie tam, gdzie przed 71 laty wylądowali podkomendni gen. Stanisława Sosabowskiego – żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Kilkadziesiąt minut później nad wrzosowiskami Ginkel Heath w Holandii pojawia się siedmiuset żołnierzy. Spadochroniarze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Holandii i Stanów Zjednoczonych desantują się z pokładu pięciu transportowców: C-130, C-160 i C-17. Lądują w miejscu, gdzie w 1944 roku desantowała się 1 brytyjska Dywizja Powietrznodesantowa.

Międzynarodowy desant żołnierzy zorganizowano w 71. rocznicę „Market-Garden”, czyli największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej

Znów są pod Arnhem

W kilkudniowej operacji „Falcon Leap” wzięli udział żołnierze wojsk powietrznodesantowych z sześciu krajów. – To hołd współczesnych spadochroniarzy. W ten sposób chcemy upamiętnić uczestników operacji „Market-Garden”. Wówczas to niezwykłym bohaterstwem wsławili się żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Uroczystości w Holandii to jedno w najważniejszych wydarzeń w corocznym kalendarzu naszej jednostki, która nosi imię generała Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W tym roku do holenderskiego miasteczka Driel przyjechało 50 naszych żołnierzy – dodaje gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.Podczas międzynarodowego treningu, spadochroniarze mieli desantować się na cztery holenderskie zrzutowiska. – Niestety plany pokrzyżowała nam pogoda. Wczoraj udało się tylko przeprowadzić desant na zrzutowisku Houtdorperveld – opowiada kpt. Gil. – Żołnierze skakali z samolotów amerykańskich, belgijskich, holenderskich i niemieckich. To właśnie w tym miejscu przed laty kręcono fragmenty filmu „O jeden most za daleko”, który opowiada o walkach spadochroniarzy w Holandii – dodaje oficer.

Żołnierze zorganizowali także siedemnastokilometrowy marsz. Kilkuset spadochroniarzy przeszło ze zrzutowiska Ginkel Heath do mostu noszącego imię Johna Frosta – legendarnego brytyjskiego dowódcy spadochroniarzy.

Polscy żołnierze biorą udział także w uroczystościach upamiętniających polskich, brytyjskich i amerykańskich spadochroniarzy walczących w operacji „Market-Garden”. Odbyły się już m.in. apel pamięci w Arnhem oraz w główne uroczystości na Placu Polskim w Driel, gdzie spadochroniarze oddali hołd spadochroniarzom 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Wizytę w Holandii Polacy zakończą w niedzielę. Złożą kwiaty na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek.

71 lat temu

Operacja „Market-Garden” trwała od 17 do 24 września 1944 roku. Alianci zamierzali rozdzielić wojska niemieckie i obejść niemieckie północne umocnienia tzw. Linię Zygfryda. Chcieli w ten sposób otworzyć drogę do Zagłębia Ruhry i przez to przyspieszyć koniec wojny. Jednym z najważniejszych zadań tej operacji było zdobycie mostów na Renie.
21 września 1944 roku pod Arnhem desantowali się Polacy, by wesprzeć Brytyjczyków walczących z Niemcami. Walki zakończyły się klęską. Brytyjczycy nie zdołali opanować kluczowego mostu na Renie i musieli się wycofać. Straty po stronie alianckiej wyniosły ok. 18 tys. poległych, rannych i zaginionych. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa straciła 342 żołnierzy (w tym 93 zabitych i 249 rannych).

Winę za niepowodzenie brytyjscy dowódcy zrzucili na gen. Sosabowskiego. Został on zrehabilitowany dopiero po latach. W 2006 roku królowa Holandii Beatrycze odznaczyła 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową Orderem Wojskowym Wilhelma, gen. Sosabowskiego zaś (zmarł w 1967 roku w Londynie) Medalem Brązowego Lwa. To jedno z najwyższych holenderskich odznaczeń.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. 6BPD

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1442926440
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
E1-94-72-60

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Ku czci roku 1918 i 1920
Defendery 2020: RobUV
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Dekady za wcześnie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ochotnik do Auschwitz
Szybsza droga do armii zawodowej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ukraiński kurs na Zachód
Nadchodzi Armia Fight Night!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Trenują, aby szkolić innych
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kabina do zadań specjalnych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
16 Dywizja najlepsza!
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań studentem ASzWoj
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
„Aviation Detachment” w Łasku
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Październik pod znakiem Tallboya
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Promocja oficerska w AWL
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie odmładzają F-16
Kraken dla Kormoranów
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Nowe sanitarki dla wojska
Szybciej do wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO