moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundurowi na wysokościach

We wrześniu odbyło się kolejne szkolenie wysokościowe służb mundurowych, zorganizowane przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka. To już 8 edycja tego szkolenia.

Każdego roku we wrześniu w Sudetach instruktorzy z 22 kbpg pod przewodnictwem instruktorów mł. chor. Macieja Kubika, chor. Wojciecha Gadomskiego oraz chor. Dariusza Aleksiuka organizują szkolenie wysokościowe dla służb mundurowych. Celem szkolenia jest doskonalenie przez żołnierzy i funkcjonariuszy technik linowych oraz elementów ratownictwa górskiego.

Zainteresowanie jest ogromne, jest to chyba zatem największe tego typu szkolenie w Polsce. Ponieważ jego uczestnikami są ludzie z różnych służb, pasjonaci wspinaczki, pomaga im to znaleźć wspólny język, wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz zintegrować się, co znacznie ułatwia niesienie pomocy w akcjach ratowniczych. Jak bardzo są potrzebni, pokazało już wiele katastrof – od powodzi, przez zawalenia budynków po wybuchy gazu czy lawiny śnieżne.

REKLAMA

Uczestnikami szkolenia byli przede wszystkim żołnierze-instruktorzy wspinaczki reprezentujący różne jednostki Wojska Polskiego. Ale także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i służb podległych ministrowi, w tym Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu. Do tego pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz jednostek Górskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR i WOPR) z całej Polski.

Tegoroczne, pięciodniowe szkolenie rozpoczęło się 14 września w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli zjazdy na linie i budowę mostów linowych nad wodą. Do zajęć wykorzystywane były przepiękne obiekty i tereny, na których można w pełni doskonalić swoje umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego oraz stosowania technik linowych. Ćwiczenia każdego dnia odbywały się w innym miejscu, co pozwalało kursantom nauczyć się wykonywania zadań w urozmaiconym terenie.

Szkolenie rozpoczęło się od Twierdzy Kłodzkiej. Żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli techniki linowe na zabytkowej budowli militarnej w samym centrum miasta. Korzystając z jej możliwości architektonicznych, ćwiczący mogli odświeżyć sobie znajomość budowy stanowisk i doskonalić zjazdy oraz podejścia na różnych przyrządach, a także stosowanie technik ratownictwa górskiego. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejka – tyrolka, która służy do transportu ludzi i sprzętu. Tyrolka zbudowana była między bastionem widokowym twierdzy a wieżą ratusza. Była to także atrakcja dla mieszkańców Kłodzka, którzy podziwiali umiejętności szkolonych.

W kolejnych dniach uczestnicy szkolenia działali w czynnej kopalni granitu w Strzelinie, gdzie ćwiczono zjazdy na linie i budowę mostów nad wodą. Warunki panujące w kopalni pozwalały także na ćwiczenie technik ratowania ludzi uwięzionych na wysokościach, jak półki skalne i podobne. W kolejnych dniach był też spływ pontonami nurtem Nysy Kłodzkiej. Uczestnicy przepływali na pontonach piętnastokilometrowy odcinek rzeki, na którym mieli do pokonania różne przeszkody.
Kolejne etapy szkolenia odbywały się w kamieniołomie w Głuszycy i na wodospadzie Wilczki w Międzygórze.

– Szkolenie, którego uczestnikami są ludzie z różnych służb, pasjonaci wspinaczki, pomaga im znaleźć wspólny język, wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz zintegrować się. To niezmiernie ważne – mówił mł. chor. Maciej Kubik, instruktor z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. – Ratownicy mający odpowiednie umiejętności i doświadczenie są cenniejsi niż złoto – dodał chorąży.

Tekst: kpt. Konrad Radzik, mł. chor. Maciej Kubik

red. PZ

autor zdjęć: por. Damian Antonik

dodaj komentarz

komentarze


Kaprale po Legii Akademickiej
 
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zostań studentem ASzWoj
Polsko-amerykańska współpraca
Sonary dla śmigłowców ZOP
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Kaper” przeciw terrorystom
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Dekady za wcześnie
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Aviation Detachment” w Łasku
Ochotnik do Auschwitz
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kraby kontra okręt
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wybuchowa edukacja
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Zamek na poligonie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zaplecze dla Rosomaków
Ukraiński kurs na Zachód
Kabina do zadań specjalnych
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Październik pod znakiem Tallboya
Szybciej do wojska
Polak z Medalem NATO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
Szybsza droga do armii zawodowej
Druga kariera byłych żołnierzy
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe sanitarki dla wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO