moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundurowi na wysokościach

We wrześniu odbyło się kolejne szkolenie wysokościowe służb mundurowych, zorganizowane przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka. To już 8 edycja tego szkolenia.

Każdego roku we wrześniu w Sudetach instruktorzy z 22 kbpg pod przewodnictwem instruktorów mł. chor. Macieja Kubika, chor. Wojciecha Gadomskiego oraz chor. Dariusza Aleksiuka organizują szkolenie wysokościowe dla służb mundurowych. Celem szkolenia jest doskonalenie przez żołnierzy i funkcjonariuszy technik linowych oraz elementów ratownictwa górskiego.

Zainteresowanie jest ogromne, jest to chyba zatem największe tego typu szkolenie w Polsce. Ponieważ jego uczestnikami są ludzie z różnych służb, pasjonaci wspinaczki, pomaga im to znaleźć wspólny język, wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz zintegrować się, co znacznie ułatwia niesienie pomocy w akcjach ratowniczych. Jak bardzo są potrzebni, pokazało już wiele katastrof – od powodzi, przez zawalenia budynków po wybuchy gazu czy lawiny śnieżne.

Uczestnikami szkolenia byli przede wszystkim żołnierze-instruktorzy wspinaczki reprezentujący różne jednostki Wojska Polskiego. Ale także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i służb podległych ministrowi, w tym Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu. Do tego pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz jednostek Górskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR i WOPR) z całej Polski.

Tegoroczne, pięciodniowe szkolenie rozpoczęło się 14 września w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli zjazdy na linie i budowę mostów linowych nad wodą. Do zajęć wykorzystywane były przepiękne obiekty i tereny, na których można w pełni doskonalić swoje umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego oraz stosowania technik linowych. Ćwiczenia każdego dnia odbywały się w innym miejscu, co pozwalało kursantom nauczyć się wykonywania zadań w urozmaiconym terenie.

Szkolenie rozpoczęło się od Twierdzy Kłodzkiej. Żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli techniki linowe na zabytkowej budowli militarnej w samym centrum miasta. Korzystając z jej możliwości architektonicznych, ćwiczący mogli odświeżyć sobie znajomość budowy stanowisk i doskonalić zjazdy oraz podejścia na różnych przyrządach, a także stosowanie technik ratownictwa górskiego. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejka – tyrolka, która służy do transportu ludzi i sprzętu. Tyrolka zbudowana była między bastionem widokowym twierdzy a wieżą ratusza. Była to także atrakcja dla mieszkańców Kłodzka, którzy podziwiali umiejętności szkolonych.

W kolejnych dniach uczestnicy szkolenia działali w czynnej kopalni granitu w Strzelinie, gdzie ćwiczono zjazdy na linie i budowę mostów nad wodą. Warunki panujące w kopalni pozwalały także na ćwiczenie technik ratowania ludzi uwięzionych na wysokościach, jak półki skalne i podobne. W kolejnych dniach był też spływ pontonami nurtem Nysy Kłodzkiej. Uczestnicy przepływali na pontonach piętnastokilometrowy odcinek rzeki, na którym mieli do pokonania różne przeszkody.
Kolejne etapy szkolenia odbywały się w kamieniołomie w Głuszycy i na wodospadzie Wilczki w Międzygórze.

– Szkolenie, którego uczestnikami są ludzie z różnych służb, pasjonaci wspinaczki, pomaga im znaleźć wspólny język, wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz zintegrować się. To niezmiernie ważne – mówił mł. chor. Maciej Kubik, instruktor z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. – Ratownicy mający odpowiednie umiejętności i doświadczenie są cenniejsi niż złoto – dodał chorąży.

Tekst: kpt. Konrad Radzik, mł. chor. Maciej Kubik

red. PZ

autor zdjęć: por. Damian Antonik

dodaj komentarz

komentarze


Pomagali z narażeniem życia
 
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Benemerenti 2020
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Mobilne moździerze dla armii
Terytorialsi za oceanem
To nie mogło się udać, ale…
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polsko-łotewska „Zima”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Strykery znów na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Misja wojownika
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Beagle dla żołnierzy?
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Za wolność naszą i waszą
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Defense Without Politics
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Misje na dłużej
Projekt MON dla szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Bohaterskie Orlęta
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Wojsko wzywa na kwalifikację
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Następcy Wstęg poszukiwani
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kajak idealny dla komandosa
Ostatni samochód Marszałka
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Arsenał Iranu
Iran uderza w USA
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Powstanie bez sukcesu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO