moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprzedaż broni to nie wstyd. To konieczność

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” określający sposoby wsparcia eksportu polskiego uzbrojenia do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Słowacji i Węgier), krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) oraz Rumunii i Bułgarii. Ma to być ważny element polityki zagranicznej Polski, zwiększający bezpieczeństwo naszego kraju dzięki zacieśnieniu współpracy państw regionu. Celem programu jest również udzielanie pomocy sojusznikom w osiąganiu zdolności bojowych przez kształcenie ich wojskowych w Polsce.

Pierwsze informacje o „Programie Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” (ReSAP) pojawiły się wiosną tego roku. W założeniach ma on pogłębić nie tylko relacje polityczno-wojskowe, lecz także przemysłowe z państwami sojuszniczymi, które – jak Polska – są członkami NATO i Unii Europejskiej.

ReSAP ma pomóc stworzyć skuteczny mechanizm wykorzystania istniejących instrumentów wsparcia finansowego dla zakupów wyrobów lub usług polskiej zbrojeniówki. Państwo kupujące u nas uzbrojenie będzie mogło otrzymać w Polsce kredyt rządowy, eksportowy lub bankowy. Co ważne, przyjęty przez rząd program ma doprowadzić do tego, by działania administracji rządowej w promocji polskiego sprzętu wojskowego były spójne. Kluczową rolę w tym zakresie ma odgrywać minister obrony narodowej, który ma zyskać uprawnienia do promocji naszego przemysłu zbrojeniowego.

Dobrą wieścią jest zapowiedź szerszego zaangażowania się różnych instytucji państwowych w promowanie polskiego przemysłu obronnego. I to niezależnie od tego, czy w grę będą wchodziły firmy państwowe, czy prywatne. Nietrudno zauważyć, że wytyczyliśmy ścieżkę, którą inni podążają już od dawna. Dlaczego dopiero teraz? Wynika to z zaszłości historycznych. Przez większą część PRL-u istnienie w Polsce przemysłu zbrojeniowego było wiedzą skwapliwie pomijaną w mediach. Oficjalnie przecież byliśmy zaangażowani jedynie w walkę o pokój na świecie. Informacje o tym, że byliśmy w owych czasach znaczącym eksporterem uzbrojenia, można było wyczytać jedynie w trudno dostępnych publikacjach zagranicznych.

Nie inaczej było już po przełomie w 1989 roku. Przedstawiciele władz nadal dystansowali się od kwestii związanych z promocją polskiej broni, uważając to za coś niestosownego. Tymczasem w państwach zachodnich jest normalnością, że wśród biznesmenów towarzyszących premierom czy prezydentom podczas wizyt zagranicznych, sporą cześć stanowią przedstawiciele zbrojeniówki. A oferta tej branży jest umieszczana w agendach rozmów na najwyższych szczeblach. W innych krajach promocja uzbrojenia i sprzętu wojskowego jest od dawna standardowym obowiązkiem attachatów wojskowych czy biur handlowych przy ambasadach.

Doskonałym przykładem państwa, które radykalnie zmieniło swoje podejście do promocji zbrojeniówki, jest Kanada. Początkowo jej przemysł obronny skupiał się głównie na współpracy ze zbrojeniówką sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Dlatego oferta tego sektora kanadyjskiego przemysłu nie była zbyt znana innym państwom. Aby to zmienić, Kanadyjczycy zaangażowali w działania promocyjne polityków, dyplomatów i wojskowych. I szybko pojawiły się pierwsze sukcesy.

Oczywiście promocja uzbrojenia jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Niemniej jednak musi istnieć produkt, który wzbudzi zainteresowanie klientów. W warunkach polskich eksport jest koniecznością, bo nasza zbrojeniówka nie ma szans na rozwój, jeśli będzie realizowała tylko zamówienia z MON. W państwach, których wydatki obronne są niewspółmiernie większe niż w Polsce, firmy muszą szukać kontraktów zagranicznych, a potwierdzeniem tego jest ich wielka aktywność na naszym rynku.

Tadeusz Wróbel , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Debiuty MSPO: Mistrz misji
 
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rozpoczynamy nową erę
Chorwacki test polskich kadetów
Polska nie pozostanie osamotniona
„Górale” zdobywają miasto
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Irańskie szachy
Moje serce należy też do Indii
Brawurowa ucieczka „Orła”
Polscy weterani i książę Harry
Cienka niebieska linia
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja starów 266
Głos (z) płonącej Warszawy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Iranian Chess Game
Walka i dyplomacja
Groźny jak Tallboy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Oko na Europę
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Pamięć o tragedii
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
A Torn Subcontinent
GROM Challenge
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Selekcja w pigułce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dead to the World
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Samochód do desantowania
Stalin czekał i kalkulował
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Sprawdzają Brutusa
Wojsko wraca do Łomży
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Agresja sowieckiego kolosa
Umowa na Feniksy
Skok na lotnisko
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO