moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprzedaż broni to nie wstyd. To konieczność

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła „Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” określający sposoby wsparcia eksportu polskiego uzbrojenia do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Słowacji i Węgier), krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) oraz Rumunii i Bułgarii. Ma to być ważny element polityki zagranicznej Polski, zwiększający bezpieczeństwo naszego kraju dzięki zacieśnieniu współpracy państw regionu. Celem programu jest również udzielanie pomocy sojusznikom w osiąganiu zdolności bojowych przez kształcenie ich wojskowych w Polsce.

Pierwsze informacje o „Programie Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” (ReSAP) pojawiły się wiosną tego roku. W założeniach ma on pogłębić nie tylko relacje polityczno-wojskowe, lecz także przemysłowe z państwami sojuszniczymi, które – jak Polska – są członkami NATO i Unii Europejskiej.

ReSAP ma pomóc stworzyć skuteczny mechanizm wykorzystania istniejących instrumentów wsparcia finansowego dla zakupów wyrobów lub usług polskiej zbrojeniówki. Państwo kupujące u nas uzbrojenie będzie mogło otrzymać w Polsce kredyt rządowy, eksportowy lub bankowy. Co ważne, przyjęty przez rząd program ma doprowadzić do tego, by działania administracji rządowej w promocji polskiego sprzętu wojskowego były spójne. Kluczową rolę w tym zakresie ma odgrywać minister obrony narodowej, który ma zyskać uprawnienia do promocji naszego przemysłu zbrojeniowego.

Dobrą wieścią jest zapowiedź szerszego zaangażowania się różnych instytucji państwowych w promowanie polskiego przemysłu obronnego. I to niezależnie od tego, czy w grę będą wchodziły firmy państwowe, czy prywatne. Nietrudno zauważyć, że wytyczyliśmy ścieżkę, którą inni podążają już od dawna. Dlaczego dopiero teraz? Wynika to z zaszłości historycznych. Przez większą część PRL-u istnienie w Polsce przemysłu zbrojeniowego było wiedzą skwapliwie pomijaną w mediach. Oficjalnie przecież byliśmy zaangażowani jedynie w walkę o pokój na świecie. Informacje o tym, że byliśmy w owych czasach znaczącym eksporterem uzbrojenia, można było wyczytać jedynie w trudno dostępnych publikacjach zagranicznych.

REKLAMA

Nie inaczej było już po przełomie w 1989 roku. Przedstawiciele władz nadal dystansowali się od kwestii związanych z promocją polskiej broni, uważając to za coś niestosownego. Tymczasem w państwach zachodnich jest normalnością, że wśród biznesmenów towarzyszących premierom czy prezydentom podczas wizyt zagranicznych, sporą cześć stanowią przedstawiciele zbrojeniówki. A oferta tej branży jest umieszczana w agendach rozmów na najwyższych szczeblach. W innych krajach promocja uzbrojenia i sprzętu wojskowego jest od dawna standardowym obowiązkiem attachatów wojskowych czy biur handlowych przy ambasadach.

Doskonałym przykładem państwa, które radykalnie zmieniło swoje podejście do promocji zbrojeniówki, jest Kanada. Początkowo jej przemysł obronny skupiał się głównie na współpracy ze zbrojeniówką sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Dlatego oferta tego sektora kanadyjskiego przemysłu nie była zbyt znana innym państwom. Aby to zmienić, Kanadyjczycy zaangażowali w działania promocyjne polityków, dyplomatów i wojskowych. I szybko pojawiły się pierwsze sukcesy.

Oczywiście promocja uzbrojenia jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Niemniej jednak musi istnieć produkt, który wzbudzi zainteresowanie klientów. W warunkach polskich eksport jest koniecznością, bo nasza zbrojeniówka nie ma szans na rozwój, jeśli będzie realizowała tylko zamówienia z MON. W państwach, których wydatki obronne są niewspółmiernie większe niż w Polsce, firmy muszą szukać kontraktów zagranicznych, a potwierdzeniem tego jest ich wielka aktywność na naszym rynku.

Tadeusz Wróbel , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Most do współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Ofensywa Tuchaczewskiego
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Żołnierze w sztafecie pomocy
Groty z granatnikiem
Amerykanie odmładzają F-16
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Defender” – pracowity poligon saperów
Informacja Prasowa
Z menażką na wakacje
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ubiory ochronne z Maskpolu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Współzawodnictwo rozwija
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kim przekracza granice
Prezydent Duda jedzie do USA
Wyzwania polskiej prezydencji
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Laserowa artyleria US Army
Ogromne zainteresowanie Soną
Weterani w pasiece
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent z wizytą w Drawsku
Fordy, a nie Nissany
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaną kolejne strzelnice
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kajmany na gąsienicach
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
16 sekund Liberatora
Online z mistrzami sportu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Testament Polski Walczącej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO