moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicy ratowali rannego Litwina

Litwin z raną kłutą brzucha został dziś w nocy ewakuowany z promu „Optima Seaways” przez załogę śmigłowca W-3RM Anakonda. W tym roku była to już 24. akcja ratownicza z udziałem specjalistów z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pod tym względem jest to rekordowy rok, bo w całym 2014 r. byli wzywani do pomocy 16 razy, a w 2013 – 14-krotnie.

Załoga dyżurująca na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach została postawiona na nogi o godzinie 1.25. Z przekazanych jej informacji wynikało, że pomocy potrzebuje pasażer promu „Optima Seaways”. – Jednostka płynąca z Kłajpedy do Kilonii znajdowała się około 110 kilometrów na północny zachód od lotniska – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Ratownicza Anakonda dotarła na miejsce około drugiej w nocy. – Tego typu lot zawsze wyzwala spore emocje. Na szczęście trafiliśmy na bardzo dobre warunki. Mieliśmy wysoką podstawę chmur, nie wiał też wiatr, który mógłby nam przeszkadzać – opowiada ppor. pil. Paweł Estal, drugi pilot śmigłowca. – Sam statek był na tyle duży, że można było nad nim stosunkowo łatwo manewrować – dodaje.

REKLAMA

Na pokład promu został opuszczony ratownik, który udzielił rannemu pierwszej pomocy. Następnie poszkodowany mężczyzna został na noszach wciągnięty do śmigłowca. – Cała operacja od opuszczenia ratownika do podjęcia rannego trwała 14 minut – mówi kmdr ppor. Cichy. Anakonda wróciła do Gdyni o godzinie 2.47. Chwilę później poszkodowany został przekazany obsadzie karetki, która już czekała na lotnisku. – Był przytomny, a jego stan lekarz określił jako stabilny – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy.

Litwin trafił do jednego z gdyńskich szpitali. Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach został ranny. Do południa pomorska policja nie została poinformowana o incydencie. Jednak zapewne to nie ona będzie prowadziła śledztwo w tej sprawie. Zgodnie z prawem pokład jednostki pływającej jest uznawany za fragment terytorium państwa, do którego ona należy.

W akcji brała udział pięcioosobowa załoga. Oprócz ppor. Estala tworzyli ją: dowódca – st. chor. sztab. pil. Waldemar Domański, lekarz – por. Robert Hałasa, ratownik – chor. Krzysztof Bilecki i technik pokładowy – mł. chor. Mirosław Ochtera. Dla ppor. Estala dzisiejszy lot to kolejne wydarzenie w dość niezwykłej serii. Dyżury ratownicze na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach pełni od lutego i na pierwszą akcję czekał długo – do 7 lipca. – Ale jak się zaczęło, to już na dobre. Tylko podczas tamtego dyżuru brałem udział w trzech akcjach. Od tamtej pory – w siedmiu lub ośmiu. W jakiś dziwny sposób akcje ratownicze trafiają wciąż na mnie. A może ja na nie? – żartuje.

Ten rok jest dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej rekordowy. – Licząc od początku stycznia, wczorajsza akcja była już 24. – podkreśla kmdr ppor. Cichy. – Dla porównania: przez cały ubiegły rok odnotowaliśmy 16 akcji ratowniczych, w 2013 roku zaś mieliśmy ich 14 – dodaje. Dlaczego tak się dzieje? Kmdr ppor. Cichy przyznaje, że na Bałtyku panuje spory ruch, a latem nad morze zjeżdża sporo letników, wśród których coraz popularniejsze są sporty wodne. – Trudno jednak wyciągać z tych liczb jakieś daleko idące wnioski – zaznacza.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją, która utrzymuje całodobową gotowość do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad Bałtykiem. – Strefa polskiej odpowiedzialności obejmuje obszar ponad 30 tysięcy kilometrów kwadratowych – informuje kmdr ppor. Cichy. Od początku lat 90. załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego brały udział w 582 akcjach ratowniczych. Udzieliły pomocy 308 osobom.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
MBDA w walce o „Narew”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Podchorążowie za sterami Bielików
Patrioty z polskimi przyczepami
Widzieć i nie być widzianym
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pilot F-16 oślepiony laserem
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Army of Medics
Agent w generalskich szlifach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poszukiwania Magneto
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pracowity tydzień flotylli
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Sukcesy sportowców w mundurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Specjalsi świętują
Rubiny w walce z epidemią
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Co z tegorocznym MSPO?
Na zakupy do sklepu AMW
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gotowi na „Defendera”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Nowy wiceminister w MON
Partyzanci rozgromili ubeków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Przeciwlotnicza Sona
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO