moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicy ratowali rannego Litwina

Litwin z raną kłutą brzucha został dziś w nocy ewakuowany z promu „Optima Seaways” przez załogę śmigłowca W-3RM Anakonda. W tym roku była to już 24. akcja ratownicza z udziałem specjalistów z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pod tym względem jest to rekordowy rok, bo w całym 2014 r. byli wzywani do pomocy 16 razy, a w 2013 – 14-krotnie.

Załoga dyżurująca na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach została postawiona na nogi o godzinie 1.25. Z przekazanych jej informacji wynikało, że pomocy potrzebuje pasażer promu „Optima Seaways”. – Jednostka płynąca z Kłajpedy do Kilonii znajdowała się około 110 kilometrów na północny zachód od lotniska – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Ratownicza Anakonda dotarła na miejsce około drugiej w nocy. – Tego typu lot zawsze wyzwala spore emocje. Na szczęście trafiliśmy na bardzo dobre warunki. Mieliśmy wysoką podstawę chmur, nie wiał też wiatr, który mógłby nam przeszkadzać – opowiada ppor. pil. Paweł Estal, drugi pilot śmigłowca. – Sam statek był na tyle duży, że można było nad nim stosunkowo łatwo manewrować – dodaje.

Na pokład promu został opuszczony ratownik, który udzielił rannemu pierwszej pomocy. Następnie poszkodowany mężczyzna został na noszach wciągnięty do śmigłowca. – Cała operacja od opuszczenia ratownika do podjęcia rannego trwała 14 minut – mówi kmdr ppor. Cichy. Anakonda wróciła do Gdyni o godzinie 2.47. Chwilę później poszkodowany został przekazany obsadzie karetki, która już czekała na lotnisku. – Był przytomny, a jego stan lekarz określił jako stabilny – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy.

Litwin trafił do jednego z gdyńskich szpitali. Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach został ranny. Do południa pomorska policja nie została poinformowana o incydencie. Jednak zapewne to nie ona będzie prowadziła śledztwo w tej sprawie. Zgodnie z prawem pokład jednostki pływającej jest uznawany za fragment terytorium państwa, do którego ona należy.

W akcji brała udział pięcioosobowa załoga. Oprócz ppor. Estala tworzyli ją: dowódca – st. chor. sztab. pil. Waldemar Domański, lekarz – por. Robert Hałasa, ratownik – chor. Krzysztof Bilecki i technik pokładowy – mł. chor. Mirosław Ochtera. Dla ppor. Estala dzisiejszy lot to kolejne wydarzenie w dość niezwykłej serii. Dyżury ratownicze na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach pełni od lutego i na pierwszą akcję czekał długo – do 7 lipca. – Ale jak się zaczęło, to już na dobre. Tylko podczas tamtego dyżuru brałem udział w trzech akcjach. Od tamtej pory – w siedmiu lub ośmiu. W jakiś dziwny sposób akcje ratownicze trafiają wciąż na mnie. A może ja na nie? – żartuje.

Ten rok jest dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej rekordowy. – Licząc od początku stycznia, wczorajsza akcja była już 24. – podkreśla kmdr ppor. Cichy. – Dla porównania: przez cały ubiegły rok odnotowaliśmy 16 akcji ratowniczych, w 2013 roku zaś mieliśmy ich 14 – dodaje. Dlaczego tak się dzieje? Kmdr ppor. Cichy przyznaje, że na Bałtyku panuje spory ruch, a latem nad morze zjeżdża sporo letników, wśród których coraz popularniejsze są sporty wodne. – Trudno jednak wyciągać z tych liczb jakieś daleko idące wnioski – zaznacza.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją, która utrzymuje całodobową gotowość do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad Bałtykiem. – Strefa polskiej odpowiedzialności obejmuje obszar ponad 30 tysięcy kilometrów kwadratowych – informuje kmdr ppor. Cichy. Od początku lat 90. załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego brały udział w 582 akcjach ratowniczych. Udzieliły pomocy 308 osobom.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Cztery lata LITPOLUKBRIG
 
Stalin czekał i kalkulował
Irańskie szachy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Górale” zdobywają miasto
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Iranian Chess Game
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Indiach mieli swój drugi dom
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Polscy nurkowie na Islandii
Umowa na Feniksy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Agresja sowieckiego kolosa
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Dead to the World
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Z maratonu programowania do wojska
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Walka i dyplomacja
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowa misja i nowy sprzęt
Polska nie pozostanie osamotniona
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
GROM Challenge
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Modernizacja starów 266
Groźny jak Tallboy
Wojsko wraca do Łomży
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Chorwacki test polskich kadetów
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Selekcja w pigułce
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy weterani i książę Harry
Nowy wiceminister w MON
Samochód do desantowania
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO