moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspólna przysięga podchorążych w Dęblinie

Ponad 300 podchorążych złożyło dziś przysięgę wojskową. Przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt stanęli mundurowi studenci z trzech wojskowych uczelni oraz wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uroczystość odbyła się w roku, w którym Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych obchodzi swoje 90-lecie.

– Spotykamy się dziś w Dęblinie, podkreślając dwa ważne jubileusze: 90-lecie powstania szkoły Orląt i 75. rocznicę bitwy o Anglię, podczas której polscy lotnicy pokazali co potrafią, wzbudzając podziw i szacunek na całym świecie – mówił Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, do uczestników uroczystej przysięgi i ich gości. – W ten sposób chcemy podkreślić szczególność tego momentu, który na was, przysięgających podchorążych, nakłada odpowiedzialność za własne życie, za żołnierzy, którymi będziecie dowodzić i sprzęt, który będzie wam powierzony. Ci, którzy postanawiają poświęcić swoje życie służbie ojczyźnie zasługują na najwyższy szacunek – dodał.

Gratulacje z powodu dokonanego wyboru złożył podchorążym prezydent Andrzej Duda. Życzył im, by zawsze byli z tego dumni i czerpali satysfakcję. – Przed chwilą przekroczyliście granicę między rekrutem a żołnierzem. To początek szczególnej misji. Misji zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności. To wielkie i szlachetne wzywanie – napisał zwierzchnik sił zbrojnych w liście do żołnierzy, odczytanym przez Jarosława Brysiewicza, zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Słowa przysięgi wypowiedzieli wspólnie studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dwóch wyższych szkół oficerskich Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także mundurowi słuchacze I roku Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W sumie ślubowanie złożyły 322 osoby, w tym 62 kobiety. Wśród nich są przyszli nawigatorzy, mechanicy, piloci, medycy, a także dowódcy plutonów o specjalnościach pancernych i zmechanizowanych.

„Przez ciernie do gwiazd”

– Jesteście na początku trudnej, pełnej wyrzeczeń i poświęceń drogi, której celem jest zdobycie prestiżowego zawodu żołnierza zawodowego i wymarzonej pierwszej oficerskiej gwiazdki – mówił do nich gen. bryg. Jan Rajchel, rektor-komendant dęblińskiej uczelni. – Sprawcie, aby wypowiedziane dzisiaj przez was słowa przysięgi znalazły potwierdzenie w codziennym wykonywaniu obowiązków. Zróbcie wszystko, aby wszędzie tam, gdzie pojawi się żołnierski mundur, towarzyszyła wam społeczna aprobata, szacunek i sympatia – podkreślał. Życzył podchorążym wytrwałości i zwykłego żołnierskiego szczęścia: – W trudnych chwilach zwątpienia, bo i takie się zdarzą, niech wam przyświeca dewiza „Per Aspera ad Astra”, czyli przez ciernie do gwiazd.

Wśród składających przysięgę był m.in. szer. pchor. Dariusz Różański. Zdawał do wrocławskiej szkoły aż dwa razy. Za pierwszym zabrakło mu kilku punktów, by przekroczyć drzwi uczelni. Dopiero w tym roku udało mu się zostać podchorążym I roku o specjalności pancernej-zmechanizowanej. – Być oficerem to moje marzenie. Powoli zaczyna się ono spełniać – mówił dzisiaj portalowi polska-zbrojna.pl. – Już samo przypięcie emblematów uczelni na mundur było dla mnie przeżyciem. Dziś te emocje są jednak dużo większe. Jestem dumny, że tu stoję, choć to dopiero początek drogi do szlifów oficerskich – dodał.

Poznali wojskowe abecadło

Za kilkanaście dni studenci w mundurach rozpoczną pięcioletnią edukację w murach swoich uczelni. Uroczystość w Dęblinie była zwieńczeniem miesięcznego szkolenia podstawowego najmłodszych podchorążych wojskowych uczelni. To etap służby, podczas którego przyszli oficerowie poznawali wojskowe abecadło. – Uczyliśmy się musztry, dyscypliny i wojskowych przepisów. Nie zabrakło zajęć praktycznych z taktyki, łączności i posługiwania się bronią. To był intensywny miesiąc, ale przekonałem się w jego trakcie o słuszności swojego wyboru – podkreślał szer. pchor. Różański.

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej poza zajęciami ogólnowojskowymi odbyli też rejs kandydacki na żaglowcu ORP „Iskra” . – To taka namiastka służby na okręcie. Podchorążowie pełnili wachty, poznawali specyfikę służby na morzu, zasady działania sprzętu okrętowego. Taka praktyka doskonale pokazuje, kto jak sobie radzi na morzu – tłumaczył kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej.

To już druga wspólna przysięga podchorążych ze szkół wojskowych. Rok temu organizatorem uroczystości na Westerplatte była Akademia Marynarki Wojennej. Za rok przysięga odbędzie się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: plut. pchor. Daniel Młynarczyk, ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~eter73
1443196080
Hasło na sztandarze wyrażnie pokazuje do kogo nalężą Siły Zbrojne RP. Czy generałowie i Panowie ministrowie nie wiedzą że istnieje w Polsce konstytucyjny rozdział Państwa od Kościoła ? Oczywiście że wiedzą ale boją się moherowych ! Służba wywiadowcza Kościoła w postaci kapelanów trzyma w garści cały korpus oficerski i żaden z tych oficerów moherowym nie poskoczy bo skończą się ciepłe posadki,wysokie apanaże i nic nie robienie. Nie ma w WP oficera który odważy się przepędzić tą czarną bandę ! Czy znajdzie się odważny ??/
98-AE-FD-D6

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
Trenują, aby szkolić innych
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ryzykowne remedium
Nadchodzi Armia Fight Night!
Promocja oficerska w AWL
16 Dywizja najlepsza!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Październik pod znakiem Tallboya
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe sanitarki dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Defender 2020: Symulator Pioruna
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zostań studentem ASzWoj
Bohaterska obrona wzgórza 385
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kabina do zadań specjalnych
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ku czci roku 1918 i 1920
Zamek na poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Laserowa artyleria US Army
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
Dekady za wcześnie
Szybciej do wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Aviation Detachment” w Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: RobUV
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kraby kontra okręt
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ochotnik do Auschwitz
Kraken dla Kormoranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO