moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ranni na misjach z wizytą u pancerniaków

Zawody w strzelaniu, spotkanie z dziennikarzem Marcinem Górką oraz pokaz filmu „Karbala” – tak wyglądał program spotkania żołnierzy rannych na misjach. Dwudziestu weteranów spędziło trzy dni w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie. – Dzięki takim inicjatywom możemy się lepiej poznać i przekonać, że nasze sprawy są ważne dla dowódców – mówi kpr. Kamil Laszewicz.


Pomysłodawcą spotkania było dowództwo 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz służący w niej mł. chor. Przemysław Wójtowicz. – Co prawda, raz w roku żołnierze z całej Polski zjeżdżają na Dzień Weterana, ale takie kameralne spotkanie z dowódcą wiele dla nich znaczy. Mogą swobodniej rozmawiać o swoich problemach – mówi mł. chor. Wójtowicz, który w 1 Brygadzie zajmuje się sprawami rannych i poszkodowanych.

Na trzy dni do pancerniaków z Wesołej (dzielnicy Warszawy) przyjechało ponad 20 żołnierzy z podległych jednostek w Siedlcach, Zamościu i Chełmie. Wszyscy to weterani, ranni i poszkodowani podczas służby poza granicami kraju. – Służymy na co dzień w czterech garnizonach, na misji byliśmy w różnych miejscach. Takie spotkanie to dla nas okazja, by lepiej się poznać, zintegrować – mówi kpr. Kamil Laszewicz z batalionu czołgów 1 Brygady. Żołnierz razem ze swoim bratem bliźniakiem służył podczas VII zmiany PKW w Afganistanie. Obaj zostali ranni, gdy doszło do ostrzału moździerzowego posterunku obserwacyjnego w prowincji Adżiristan.

Do Wesołej przyjechali także ci, którzy ze względu na stan zdrowia musieli odejść ze służby. Wśród nich sierż. w st. spocz. Mariusz Saczek, poważnie ranny w 2010 roku w Afganistanie. Transporter Rosomak, którym jechał z kilkoma innymi żołnierzami, wjechał na minę pułapkę. W wyniku wybuchu podoficer miał złamany kręgosłup w trzech miejscach i uszkodzony rdzeń kręgowy. Dziś porusza się na wózku. – Od dwóch lat jestem poza wojskiem. Chętnie więc korzystam z zaproszenia, by spotkać się z kolegami. To ważne, że pamiętają o mnie nie tylko od święta. A ja sam na jeden dzień znów mogę poczuć się żołnierzem – mówi weteran.  


Zawody strzeleckie i „Karbala”

1 Brygada zorganizowała dla żołnierzy zawody strzeleckie. Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników oddawał trzy strzały próbne, a następnie dziesięć ocenianych. Weterani strzelali z pistoletu wojskowego oraz karabinka szturmowego Beryl. Zwycięzcą zawodów został Mariusz Saczek. – Ze strzelaniem jest jak z jazdą na rowerze, tego się po prostu nie zapomina. Ale na pewno dopisało mi też szczęście – mówi sierżant w stanie spoczynku.

Weteranów w Wesołej odwiedził Marcin Górka, współautor wydanej niedawno książki „Karbala”, która opowiada o Polakach broniących ratusza w irackim mieście. – Podczas takich spotkań doskonale widać, jak dobrze weterani czują się w swoim towarzystwie. Razem wiele przeszli, dużo ich łączy, a najbliżsi nie zawsze są w stanie zrozumieć ich problemy. Tu mogą we własnym gronie zwyczajnie pogadać – mówi Górka. – Nie rozpamiętują tego, co było na misji, bardziej skupiają się na bieżących problemach. To im naprawdę pomaga.


Dziennikarz opowiedział żołnierzom o kulisach powstania książki. Potem na sali kinowej 1 Brygady odbyła się projekcja filmu „Karbala”. – Dla wielu żołnierzy duże znaczenie ma fakt, że taka książka i film powstały. Wierzą, że dzięki nim ludzie dowiedzą się więcej o tym, jak wyglądają misje i będą bardziej szanować służbę wojskową – mówi współautor „Karbali”.

Weterani uczestniczyli także w pokazie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, konnego pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego, stacjonującego w Starej Miłosnej. Na zakończenie trzydniowego spotkania zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

W przyszłym roku weterani planują kolejne spotkanie. Jego gospodarzem ma być 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany podlegający pod 1 Brygadę.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy sportowców w mundurach
 
Dwa oblicza agenta wywiadu
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Terytorialsi nie stracą dodatku
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nowy wiceminister w MON
Ochotnik do Polski
Nowa misja polskich żołnierzy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Gen. Mika jest już zdrowy!
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Rajd porucznika „Podkowy”
Żadnej kapitulacji
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Następca RPG-7
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Poprad w kolejnej jednostce
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Edukacja na platformie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Defense Without Politics
PKW Orlik na półmetku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sześć dekad pod wirnikiem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Początek katyńskiej zbrodni
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bomby w Odrze
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Trzy cele na ścieżce
Iran uderza w USA
Rakiety w celu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO