moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
97. rocznica odrodzenia Sztabu Generalnego WP

- Sztab Generalny WP to symbol polskiego wojska, jego zasług i tradycji – powiedział podczas obchodów święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski.


W uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie, uczestniczył m.in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP.

- Sztab Generalny to wartość, to pewność i zaufanie. To instytucja skupiająca ludzi mających ogromny kapitał wiedzy i doświadczenia. Rola Sztabu w przeobrażeniach Sił Zbrojnych RP była kluczowa i pozostaje taką nadal po reformie systemu dowodzenia. W zmieniającej się sytuacji geopolitycznej najważniejszy jest sposób myślenia o obronności, przewidywanie zagrożeń i dalekosiężne spojrzenie na metody i środki ich zwalczania. W tej dziedzinie Sztab Generalny WP jest niezastąpiony – powiedział podczas uroczystości wiceminister Maciej Jankowski. Jak podkreślił podsekretarz stanu, na Sztabie Generalnym WP spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie strategii użycia, rozwoju i doskonalenia wojska. - To ogromny pakiet zadań - modernizacja techniczna, realizacja polityczno – strategicznej dyrektywy obronnej, prace nad rozwojem sił zbrojnych na kolejną dekadę oraz koordynowanie tych przedsięwzięć z działaniami na rzecz zwiększenia gotowości Sojuszu. Z tych zadań Sztab Generalny wywiązuje się rzetelnie, co należy podkreślić zwłaszcza w obecnych warunkach. W warunkach, w których pojawiają się nowe wyzwania, znacznie wykraczające poza tradycyjnie przyjęte granice, a sam Sztab przechodzi wewnętrzne reformy strukturalne.Podsekretarz stanu Maciej Jankowski, w imieniu wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za dobrą pracę i służbę. -Dziękuję za to, co robicie na rzecz budowania nowoczesnej, współczesnej armii i wzmacniania systemu obronnego państwa. Bez Państwa starań niemożliwe byłoby stawianie czoła problemom, które niesie dla wojska dzisiejszy czas. Możecie być dumni z tego, co robicie, ponieważ i my jesteśmy dumni z Was - zaznaczył. - Gratuluję wszystkim otrzymanych odznaczeń i wyróżnień i składam najlepsze życzenia na przyszłość – satysfakcji ze służby i pracy.

W swoim wystąpieniu szef Sztabu generalnego WP generał Mieczysław Gocuł podkreślił przywiązanie Sztabu Generalnego do historii, dziejów i tradycji oraz dokonał krótkiego podsumowania tegorocznej działalności Sztabu Generalnego. Podziękował także kadrze i pracownikom wojska za oddanie, efektywną oraz konsekwentną służbę i pracę, a wyróżnionym żołnierzom życzył wielu sukcesów w dalszej służbie.Uroczystość zorganizowana z okazji 97. rocznicy odrodzenia sztabu generalnego WP była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami odznaczony został ppłk Artur Stopka, a Wojskowym Krzyżem Zasługi: ppłk Jacek Łyczko oraz ppłk Mariusz Wojtaszewski. Medalami za długoletnią służbę wyróżnieni zostali: płk Leszek Jankowiak oraz mjr Andrzej Skubisz. Gwiazdę Afganistanu otrzymał płk Bogdan Dawidczyk.

Uroczystości zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

***

SG WP został powołany do życia 25 października 1918 roku Rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. W roku 1918 - u progu odzyskania przez Polskę niepodległości Sztab Generalny tworzył od podstaw zręby nowoczesnej armii, był architektem jej struktury, systemów dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. Rola i kompetencje Sztabu Generalnego ulegały na przestrzeni lat zmianom, przeobrażeniom, ale niemal zawsze odgrywał on kluczową rolę w dowodzeniu Siłami Zbrojnymi, jednego z filarów niepodległego, demokratycznego państwa polskiego.

Źródło: mjr Marlena Bielewicz/DKS MON

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Emisariusz heroiczny
 
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Gdzie walczył Jagiełło
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kolejne Groty dla wojska
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Medycyna na specjalnym poziomie
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zmiany w kształceniu przyszłych oficerów
Odznaka dla ratowników pola walki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ułańska szarża
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda jedzie do USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Weterani znów staną na macie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Szkolenie wodne podhalańczyków
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej celowników z PCO dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Dogrywka „Defendera”
Mały Katyń pod Augustowem
Wojsko i policja razem przeciw COVID-19
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Nie każdy może być snajperem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Osiem lat budowy systemu wsparcia weteranów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Oficer jak biała karta...
Sto lat morskich lotów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Strzelnice dla terytorialsów
PGZ będzie obecna na MSPO
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Krwawy Wołyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO