moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
97. rocznica odrodzenia Sztabu Generalnego WP

- Sztab Generalny WP to symbol polskiego wojska, jego zasług i tradycji – powiedział podczas obchodów święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski.


W uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie, uczestniczył m.in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP.

- Sztab Generalny to wartość, to pewność i zaufanie. To instytucja skupiająca ludzi mających ogromny kapitał wiedzy i doświadczenia. Rola Sztabu w przeobrażeniach Sił Zbrojnych RP była kluczowa i pozostaje taką nadal po reformie systemu dowodzenia. W zmieniającej się sytuacji geopolitycznej najważniejszy jest sposób myślenia o obronności, przewidywanie zagrożeń i dalekosiężne spojrzenie na metody i środki ich zwalczania. W tej dziedzinie Sztab Generalny WP jest niezastąpiony – powiedział podczas uroczystości wiceminister Maciej Jankowski. Jak podkreślił podsekretarz stanu, na Sztabie Generalnym WP spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie strategii użycia, rozwoju i doskonalenia wojska. - To ogromny pakiet zadań - modernizacja techniczna, realizacja polityczno – strategicznej dyrektywy obronnej, prace nad rozwojem sił zbrojnych na kolejną dekadę oraz koordynowanie tych przedsięwzięć z działaniami na rzecz zwiększenia gotowości Sojuszu. Z tych zadań Sztab Generalny wywiązuje się rzetelnie, co należy podkreślić zwłaszcza w obecnych warunkach. W warunkach, w których pojawiają się nowe wyzwania, znacznie wykraczające poza tradycyjnie przyjęte granice, a sam Sztab przechodzi wewnętrzne reformy strukturalne.Podsekretarz stanu Maciej Jankowski, w imieniu wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za dobrą pracę i służbę. -Dziękuję za to, co robicie na rzecz budowania nowoczesnej, współczesnej armii i wzmacniania systemu obronnego państwa. Bez Państwa starań niemożliwe byłoby stawianie czoła problemom, które niesie dla wojska dzisiejszy czas. Możecie być dumni z tego, co robicie, ponieważ i my jesteśmy dumni z Was - zaznaczył. - Gratuluję wszystkim otrzymanych odznaczeń i wyróżnień i składam najlepsze życzenia na przyszłość – satysfakcji ze służby i pracy.

W swoim wystąpieniu szef Sztabu generalnego WP generał Mieczysław Gocuł podkreślił przywiązanie Sztabu Generalnego do historii, dziejów i tradycji oraz dokonał krótkiego podsumowania tegorocznej działalności Sztabu Generalnego. Podziękował także kadrze i pracownikom wojska za oddanie, efektywną oraz konsekwentną służbę i pracę, a wyróżnionym żołnierzom życzył wielu sukcesów w dalszej służbie.Uroczystość zorganizowana z okazji 97. rocznicy odrodzenia sztabu generalnego WP była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami odznaczony został ppłk Artur Stopka, a Wojskowym Krzyżem Zasługi: ppłk Jacek Łyczko oraz ppłk Mariusz Wojtaszewski. Medalami za długoletnią służbę wyróżnieni zostali: płk Leszek Jankowiak oraz mjr Andrzej Skubisz. Gwiazdę Afganistanu otrzymał płk Bogdan Dawidczyk.

Uroczystości zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

***

SG WP został powołany do życia 25 października 1918 roku Rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. W roku 1918 - u progu odzyskania przez Polskę niepodległości Sztab Generalny tworzył od podstaw zręby nowoczesnej armii, był architektem jej struktury, systemów dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. Rola i kompetencje Sztabu Generalnego ulegały na przestrzeni lat zmianom, przeobrażeniom, ale niemal zawsze odgrywał on kluczową rolę w dowodzeniu Siłami Zbrojnymi, jednego z filarów niepodległego, demokratycznego państwa polskiego.

Źródło: mjr Marlena Bielewicz/DKS MON

red. PZ

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
 
68W Means Lifesaver
„Albatros” już na wodzie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Bożeny do modyfikacji
Rozpoczynamy nową erę
Nowy wiceminister w MON
Lotem przeciw bolszewikom
Raki strzelały na Bałkanach
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Snajper walczy także z wiatrem
Niechciany traktat
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Iranian Chess Game
Wojskowe szkolenie dla studentów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Wypadek saperów
Trening medyczny przed misją
Wabik z WAT-u
Cienka niebieska linia
68W znaczy ratownik
Rescue Like You Would in a War
Niezwyciężeni znowu trenują
Thin Blue Line
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Jani, cudem ocalony
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Silesian Life Pictures
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Klasy wojskowe po nowemu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Gavia na Atlantyku
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
W drodze po zwycięstwo
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Życie po zdjęciu munduru
Kolejne Raki dla wojska
Groty i VIS-y dla armii
Sosnkowski przywrócony
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Fort zagłady
Wyjątkowa operacja minerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO