moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Człowiek i technika… polsko-ukraińska konferencja naukowa

Trzy dni obrad, program zawierający ponad osiemdziesiąt referatów, sesja plenarna i trzy panele tematyczne – polsko-ukraińską konferencję naukową „Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych” zorganizowano z wyjątkowym rozmachem. Międzynarodowy zjazd historyków wojskowości odbył się pod koniec października we Lwowie. Tego rodzaju inicjatywy naukowe są cenne, bo umożliwiają wymianę poglądów i doświadczeń. Bez dyskursu zamiera nauka, a bez rozwoju nauki nie będzie można uczyć się historii, a przede wszystkim z historii.

Marek Tulliusz Cyceron powiedział kiedyś, że „Historia jest nauczycielką życia”. Ta prawda sprawiała, że wielu wybitnych dowódców wojskowych szczególną wagę przywiązywało do znajomości historii, w tym dziejów dotyczących wojen i wojskowości. Aktualności słów Cycerona nie trzeba udowadniać, czego potwierdzeniem są m.in. wielkie imprezy naukowe poświęcone historii konfliktów zbrojnych. Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, wspólnymi siłami polskich historyków z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz ukraińskich naukowców z Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie, udało się zorganizować bogatą tematycznie konferencję naukową „Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych”. Jako jeden z jej uczestników mogę zapewnić, że było to wyjątkowo ciekawe spotkanie.

W delegacji polskiej, liczącej niemal trzydzieści osób, znaleźli się przedstawiciele ośrodków uniwersyteckich i akademickich, w tym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Nie zabrakło również historyków wojskowości z ośrodków cywilnych, a także archiwistów, reprezentowanych przez przedstawicieli Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – dyrektora archiwum dr. Tomasza Matuszaka. Stronę ukraińską reprezentowali nie tylko przedstawiciele lwowskiej akademii, lecz także pracownicy innych ośrodków tak cywilnych, jak i wojskowych.

Idea zestawienia czynnika ludzkiego z technicznym wymiarem konfliktów zbrojnych przewijała się w każdym z prezentowanych w trakcie obrad referatów. Począwszy od odniesień do zagrożenia bezpieczeństwa informacyjnego w realiach nowoczesnych wojen i kryzysów, przez zagadnienia rozwoju i wykorzystania lotnictwa wojskowego czy broni pancernej, wszelkie podejmowane przez prelegentów kwestie prezentowały najnowszy stan badań, nierzadko wywołując długą dyskusję. Nie zabrakło referatów przekrojowych, ukazujących podjęte zagadnienie w skali ogólnoeuropejskiej. Przykładem wystąpienie pt. „Rozwój i zastosowanie aeronautyki wojskowej w І wojnie światowej” przygotowane przez dr. Tomasza Matuszaka. Wiele wystąpień ujętych było w panele tematyczne poświęcone takim zagadnieniom, jak: historia rozwoju i udoskonalania uzbrojenia i techniki wojskowej, rozwój sztuki wojennej czy antropologiczne aspekty wojen.

O ile zagadnienia dziejów techniki i sztuki wojennej są naturalnymi elementami rozważań historyczno-wojskowych, o tyle kwestie antropologiczne – mimo że istotne – wydają się mniej oczywiste. Poświęcenie im oddzielnego panelu obrad pozwoliło na podkreślenie m.in. czynnika ludzkiego, kwestii psychologicznych oraz politycznych. Liczba wystąpień i ich różnorodność tematyczna sprawiła, że w zasadzie w każdym panelu można było odnaleźć wiele nowych i interesujących treści. Poruszano takie tematy jak: „natura w służbie wojny”, czyli udział zwierząt w działaniach wojennych, zagadnienia dotyczące słynnej niemieckiej Enigmy, a także wykorzystanie chemicznych środków walki oraz ekonomiczne aspekty jej prowadzenia.

Takie inicjatywy naukowe, zawsze są cenne, ponieaż umożliwiają wymianę poglądów i doświadczeń. Bez dyskursu zamiera nauka, a bez rozwoju nauki nie będzie można uczyć się historii, a przede wszystkim z historii. Tegoroczna konferencja była drugą tego typu. Poprzednia, zorganizowana w czerwcu 2014 roku, związana była z obradami XII Ogólnopolskiego Forum Historyków Wojskowości. Ustalenia środowiska naukowego będą szerzej dostępne dla wszystkich miłośników dziejów wojen za sprawą planowanego w niedalekiej przyszłości wydawnictwa naukowego, będącego pokłosiem tegorocznej konferencji.

Maciej Hubka podczas konferencji wygłosił wykład o roli przygotowania fortyfikacyjnego terenu oraz budownictwa wojskowego. Referat był zatytułowany „Anlage Mitte – Piliza Stellung. Idea, budowa i wykorzystanie niemieckich umocnień z lat II wojny światowej w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego”.

REKLAMA

Maciej Hubka , Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

dodaj komentarz

komentarze


Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Super Warrior w GROM-ie
Dla odważnych i walecznych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Szarża „Hallerczyka”
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
Bon turystyczny także w wojsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na misjach święta inne niż zwykle
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie porty bardziej otwarte
Ukraiński kurs na Zachód
Chemicy do zadań specjalnych
Amerykanie odmładzają F-16
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Świętuj z żołnierzami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Tak się zostaje prymusem
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Trwała odporność terytorialsów
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Druga kadencja prezydenta Dudy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Amerykanie znów w Drawsku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Kierunek: misja
Sprawdzony sojusznik
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO