moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Człowiek i technika… polsko-ukraińska konferencja naukowa

Trzy dni obrad, program zawierający ponad osiemdziesiąt referatów, sesja plenarna i trzy panele tematyczne – polsko-ukraińską konferencję naukową „Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych” zorganizowano z wyjątkowym rozmachem. Międzynarodowy zjazd historyków wojskowości odbył się pod koniec października we Lwowie. Tego rodzaju inicjatywy naukowe są cenne, bo umożliwiają wymianę poglądów i doświadczeń. Bez dyskursu zamiera nauka, a bez rozwoju nauki nie będzie można uczyć się historii, a przede wszystkim z historii.

Marek Tulliusz Cyceron powiedział kiedyś, że „Historia jest nauczycielką życia”. Ta prawda sprawiała, że wielu wybitnych dowódców wojskowych szczególną wagę przywiązywało do znajomości historii, w tym dziejów dotyczących wojen i wojskowości. Aktualności słów Cycerona nie trzeba udowadniać, czego potwierdzeniem są m.in. wielkie imprezy naukowe poświęcone historii konfliktów zbrojnych. Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, wspólnymi siłami polskich historyków z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz ukraińskich naukowców z Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie, udało się zorganizować bogatą tematycznie konferencję naukową „Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych”. Jako jeden z jej uczestników mogę zapewnić, że było to wyjątkowo ciekawe spotkanie.

W delegacji polskiej, liczącej niemal trzydzieści osób, znaleźli się przedstawiciele ośrodków uniwersyteckich i akademickich, w tym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Nie zabrakło również historyków wojskowości z ośrodków cywilnych, a także archiwistów, reprezentowanych przez przedstawicieli Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – dyrektora archiwum dr. Tomasza Matuszaka. Stronę ukraińską reprezentowali nie tylko przedstawiciele lwowskiej akademii, lecz także pracownicy innych ośrodków tak cywilnych, jak i wojskowych.

Idea zestawienia czynnika ludzkiego z technicznym wymiarem konfliktów zbrojnych przewijała się w każdym z prezentowanych w trakcie obrad referatów. Począwszy od odniesień do zagrożenia bezpieczeństwa informacyjnego w realiach nowoczesnych wojen i kryzysów, przez zagadnienia rozwoju i wykorzystania lotnictwa wojskowego czy broni pancernej, wszelkie podejmowane przez prelegentów kwestie prezentowały najnowszy stan badań, nierzadko wywołując długą dyskusję. Nie zabrakło referatów przekrojowych, ukazujących podjęte zagadnienie w skali ogólnoeuropejskiej. Przykładem wystąpienie pt. „Rozwój i zastosowanie aeronautyki wojskowej w І wojnie światowej” przygotowane przez dr. Tomasza Matuszaka. Wiele wystąpień ujętych było w panele tematyczne poświęcone takim zagadnieniom, jak: historia rozwoju i udoskonalania uzbrojenia i techniki wojskowej, rozwój sztuki wojennej czy antropologiczne aspekty wojen.

O ile zagadnienia dziejów techniki i sztuki wojennej są naturalnymi elementami rozważań historyczno-wojskowych, o tyle kwestie antropologiczne – mimo że istotne – wydają się mniej oczywiste. Poświęcenie im oddzielnego panelu obrad pozwoliło na podkreślenie m.in. czynnika ludzkiego, kwestii psychologicznych oraz politycznych. Liczba wystąpień i ich różnorodność tematyczna sprawiła, że w zasadzie w każdym panelu można było odnaleźć wiele nowych i interesujących treści. Poruszano takie tematy jak: „natura w służbie wojny”, czyli udział zwierząt w działaniach wojennych, zagadnienia dotyczące słynnej niemieckiej Enigmy, a także wykorzystanie chemicznych środków walki oraz ekonomiczne aspekty jej prowadzenia.

Takie inicjatywy naukowe, zawsze są cenne, ponieaż umożliwiają wymianę poglądów i doświadczeń. Bez dyskursu zamiera nauka, a bez rozwoju nauki nie będzie można uczyć się historii, a przede wszystkim z historii. Tegoroczna konferencja była drugą tego typu. Poprzednia, zorganizowana w czerwcu 2014 roku, związana była z obradami XII Ogólnopolskiego Forum Historyków Wojskowości. Ustalenia środowiska naukowego będą szerzej dostępne dla wszystkich miłośników dziejów wojen za sprawą planowanego w niedalekiej przyszłości wydawnictwa naukowego, będącego pokłosiem tegorocznej konferencji.

Maciej Hubka podczas konferencji wygłosił wykład o roli przygotowania fortyfikacyjnego terenu oraz budownictwa wojskowego. Referat był zatytułowany „Anlage Mitte – Piliza Stellung. Idea, budowa i wykorzystanie niemieckich umocnień z lat II wojny światowej w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego”.

Maciej Hubka , Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

dodaj komentarz

komentarze


Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
 
PESCO z polskim projektem
Polacy świętowali niepodległość
Razem się szkolą, razem walczą
Wyzwania polskiej fotoniki
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Awanse na 11 listopada
Eksperyment z przywództwa
T-72 strzelają na poligonie
Logistycy w akcji
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowi generałowie Wojska Polskiego
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Niechciany traktat
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mroczne serce okupowanej Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko na Biegu Niepodległości
Podaruj upominek kombatantowi
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Symbol zaklęty w dacie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Obrona bez polityki
68W Means Lifesaver
GROM na kursie działań specjalnych
Black Jack ściąga do Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wołyńskie lwie serca
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Codziennie składamy legunom raport
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Nowy wiceminister w MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji marynarki wojennej
Klasy wojskowe po nowemu
101 lat Niepodległej!
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jani, Miraculously Saved
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa spółka lotnicza PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO