moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie III zmiany PKW RSM

6 listopada w kompleksie koszarowym 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach pożegnano żołnierzy III zmiany PKW „Resolute Support” w Islamskiej Republice Afganistanu.


W uroczystości uczestniczyli: w imieniu dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marka Tomaszyckiego – szef Pionu Operacyjnego – zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych gen. bryg. Andrzej Tuz, zastępca inspektora wojsk lądowych – szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych gen. bryg. Stanisław Olszański – reprezentujący dowódcę generalnego RSZ, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski, dowódcy, komendanci i szefowie jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, środowisk kombatanckich, organizacji społecznych i pozarządowych, ale przede wszystkim rodziny, najbliżsi, przyjaciele i koledzy naszych „misjonarzy”.

Po przyjęciu meldunku i przeglądzie pododdziałów przez dowódcę 16 PDZ gen. dyw. Leszka Surawskiego nastąpiło podniesienie flagi RP przy dźwiękach hymnu państwowego. Przybyłych na uroczystość gości powitał dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Janusz Wiatr, którego żołnierze biorą udział w III zmianie PKW. Do żołnierzy i zebranych zwrócił się zastępca inspektora wojsk lądowych DGRSZ gen. bryg. Stanisław Olszański, który pokreślił zaangażowanie i wysiłek żołnierzy kontyngentu w czasie przygotowania III zmiany. Złożył także życzenia wszelkiej pomyślności w czasie realizacji zadań mandatowych w rejonie misji.

Dowódca 16 Dywizji gen. Surawski powiedział do zebranych: – Do udziału w III zmianie PKW RSM 16 Dywizja wystawiła skład spośród swoich najlepszych żołnierzy – wielu z Was po raz kolejny weźmie udział w misji poza granicami kraju. Dowódca 16 PDZ zakończył swoje wystąpienie życzeniami oraz zapewnieniem: – Nie martwcie się o swoje rodziny i bliskich – zostaną przez nas otoczone opieką i wszelką pomocą.

Z kolei gen. bryg. Andrzej Tuz w imieniu dowódcy operacyjnego podziękował za zaangażowanie i wielki wysiłek w czasie przygotowania do misji. – Do zobaczenia za pół roku, w czasie powitania III zmiany w Bartoszycach – zakończył swoje wystąpienie gen. Tuz.

Po odczytaniu decyzji o skierowaniu III zmiany PKW do rejonu misji nastąpiło podpisanie protokołu o przekazaniu/przyjęciu komponentu PKW przez Dowódcę Generalnego RSZ i Dowódcę Operacyjnego RSZ. Po wysłuchaniu okolicznościowych wystąpień m.in. dowódcy III zmiany PKW RSM płk. Dariusza Kosowskiego, który powiedział: „Priorytetem moim i moich żołnierzy jest nasze bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót do kraju", żołnierzom 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącym w skład kontyngentu, władze miasta i powiatu Bartoszyce przekazały flagę powiatu Bartoszyce, która będzie powiewać na terenie bazy w Afganistanie. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, biorących udział w uroczystości. Następnie żołnierze III zmiany PKW RSW, ich rodziny oraz zaproszeni goście udali się na wspólny posiłek.

Mając na uwadze liczne wyzwania, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa, w oparciu o decyzje podjęte przez szefów państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas Szczytu w Chicago (w dniach 20-21 maja 2012 r.) i potwierdzone podczas Szczytu w Newport (w dniach 4-5 września 2014 r.), na zaproszenie władz afgańskich Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego kontynuuje w Islamskiej Republice Afganistanu zadanie szkolenia, doradztwa i wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa w ramach nowej misji o nazwie „Resolute Support”. Obecność sił sojuszniczych w Islamskiej Republice Afganistanu opiera się na porozumieniu o statusie sił, podpisanym między Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego a Islamską Republiką Afganistanu 30 września 2014 r.

19 grudnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie w sprawie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji „Resolute Support” (RSM) w Islamskiej Republice Afganistanu. Udział PKW w misji ma charakter doradczy, bez angażowania polskich żołnierzy w działania bojowe.
Do głównych zadań PKW Afganistan RSM należy:
• doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych;
• doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu;
• ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań oraz ochrona bazy;
• doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Tekst: mjr Zbigniew Tuszyński

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Tessar

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Selekcja w pigułce
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polscy weterani i książę Harry
Iranian Chess Game
Groźny jak Tallboy
Nowa misja i nowy sprzęt
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stalin czekał i kalkulował
Brawurowa ucieczka „Orła”
Głos (z) płonącej Warszawy
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Moje serce należy też do Indii
Irańskie szachy
Umowa na Feniksy
Modernizacja Sokołów
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja starów 266
Walka i dyplomacja
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Thin Blue Line
Agresja sowieckiego kolosa
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pamięć o tragedii
W Indiach mieli swój drugi dom
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wojsko wraca do Łomży
Skok na lotnisko
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Klasy wojskowe po nowemu
Chorwacki test polskich kadetów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Dead to the World
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
Polska nie pozostanie osamotniona
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Górale” zdobywają miasto
Polscy nurkowie na Islandii
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO