moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister odznaczył weteranów

Podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości w Filharmonii Narodowej minister obrony Tomasz Siemoniak wręczył trzem żołnierzom wyróżnienia. Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych otrzymali ppłk Marek Adamczyk, kpt. pilot Przemysław Bielawski i st. chor. Grzegorz Kaźmierczak. To weterani, którzy na misjach dokonali „bohaterskich czynów w walce zbrojnej”.


– Dobrą tradycją jest, że właśnie w przeddzień Święta Niepodległości staramy się docenić tych, którzy w sposób nadzwyczajny wyróżnili się w swojej służbie – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak przed uroczystym koncertem. – Wojsko potrzebuje wzorców, aby opowiadać o bohaterach minionych bitew i wojen. Ale wojsko potrzebuje też bohaterów codziennej, ciężkiej służby – dodał szef MON. Siemoniak podkreślał, że żołnierze, którzy wczoraj zostali odznaczeni zasługują na szczególne wyrazy uznania.

Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z rąk ministra odebrał podpułkownik Marek Adamczyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kapitan pilot Przemysław Bielawski z 56 Bazy Lotniczej i starszy chorąży Grzegorz Kaźmierczak z 18 Pułku Rozpoznawczego. Nagrodzeni żołnierze to weterani misji poza granicami kraju.

Ppłk Marek Adamczyk, kpt pilot Przemysław Bielawski i st. chor. Grzegorz Kaźmierczak.

Starszy chorąży Grzegorz Kaźmierczak służy w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Jest młodszym podoficerem – specjalistą grupy kierowania rozpoznaniem ISTAR. Odznaczenie otrzymał za służbę podczas XIII zmiany PKW Afganistan. 28 sierpnia 2013 roku żołnierz brał udział w odpieraniu ataku rebeliantów na główną bazę polskich żołnierzy w Ghazni. – Tego dnia wybuchł samochód pułapka. Rebelianci wtargnęli do bazy, a polscy i amerykańscy żołnierze zatrzymali ich – wspomina weteran, który zastrzega, że nie uważa się za bohatera. – Po prostu trzeba być dobrym żołnierzem. Ale cieszę się z wyróżnienia i jestem wdzięczny dowódcy 18 Pułku Rozpoznawczego, pułkownikowi Wiesławowi Podlewskiemu, za to, że zabiegał, żebym je otrzymał – mówi.

Kapitan pilot Przemysław Bielawski to dowódca klucza i załogi 1 eskadry śmigłowców szturmowych Grupy Działań Lotniczych 56 Bazy Lotniczej. Na misję wyjeżdżał czterokrotnie. Służył podczas VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a także w czasie piątej, ósmej i dwunastej zmiany w Afganistanie. To właśnie podczas ostatniej operacji, 24 października 2012 roku, miało miejsce wydarzenie, za które otrzymał wyróżnienie. Bielawski był wówczas dowódcą śmigłowca MI-24. Podczas lotu, jego maszyna została ostrzelana przez rebeliantów. W wyniku ataku strzelec pokładowy został ciężko ranny. Mimo że śmigłowiec był poważnie uszkodzony, Bielawski poprowadził maszynę tak, że lądowanie awaryjnie odbyło się dopiero w bazie. – Rzeczywiście śmigłowiec został ostrzelany, a ja wykonałem awaryjne lądowanie. Mimo że ta akcja nie należała do typowych, to po prostu moja praca – podkreśla pilot. – Bardzo się cieszę, że została doceniona, jednak na pokładzie było nas pięciu. Szkoda, że nie możemy być tu wszyscy razem – dodaje.


Podpułkownik Marek Adamczyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych niechętnie opowiada o swoim pobycie na misji. – Minęło już tyle czasu – mówi. Podczas III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku Adamczyk uczestniczył w akcji ratowniczej, śmigłowca W-3 Sokół, który został uszkodzony w okolicach Karbali. Wówczas, narażając własne życie, osłaniał rannych. Dzięki niemu udało się uratować wielu żołnierzy i zapobiec całkowitemu zniszczeniu maszyny. Obecnie podpułkownik jest szefem Wydziału Planowania i Realizacji Budżetu w Dowództwie Operacyjnym. – Jestem w kraju, ale cały czas jestem związany z operacjami poza granicami. Planuję na nie wydatki – mówi.

Broń biała to wyróżnienie honorowe Wojska Polskiego. Buzdygan, szabla, pałasz lub kordzik jest wręczany żołnierzom służby czynnej lub rezerwy za wybitny dorobek, jubileusz służby lub za dokonanie bohaterskich czynów w walce zbrojnej. Wyróżnienie jest przyznawane na mocy decyzji ministra obrony narodowej wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

REKLAMA

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pirotechnik nie może być ryzykantem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Online z mistrzami sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Program kosmiczny dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Bridge to Cooperation
Wojsko przeciw wirusowi
W tym roku wojskowe święto bez defilady
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Układy ze skazą
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Skok na głęboką wodę
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wymiana podwodnych doświadczeń
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojskowy Hot450Challenge
Kurs dla saperskich ekspertów
Hekatomba na Woli
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Łączność: fundament operacji specjalnej
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie porty bardziej otwarte
Galicyjskie przesilenie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Strzelnice dla terytorialsów
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO