moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister odznaczył weteranów

Podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości w Filharmonii Narodowej minister obrony Tomasz Siemoniak wręczył trzem żołnierzom wyróżnienia. Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych otrzymali ppłk Marek Adamczyk, kpt. pilot Przemysław Bielawski i st. chor. Grzegorz Kaźmierczak. To weterani, którzy na misjach dokonali „bohaterskich czynów w walce zbrojnej”.


– Dobrą tradycją jest, że właśnie w przeddzień Święta Niepodległości staramy się docenić tych, którzy w sposób nadzwyczajny wyróżnili się w swojej służbie – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak przed uroczystym koncertem. – Wojsko potrzebuje wzorców, aby opowiadać o bohaterach minionych bitew i wojen. Ale wojsko potrzebuje też bohaterów codziennej, ciężkiej służby – dodał szef MON. Siemoniak podkreślał, że żołnierze, którzy wczoraj zostali odznaczeni zasługują na szczególne wyrazy uznania.

Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z rąk ministra odebrał podpułkownik Marek Adamczyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kapitan pilot Przemysław Bielawski z 56 Bazy Lotniczej i starszy chorąży Grzegorz Kaźmierczak z 18 Pułku Rozpoznawczego. Nagrodzeni żołnierze to weterani misji poza granicami kraju.

Ppłk Marek Adamczyk, kpt pilot Przemysław Bielawski i st. chor. Grzegorz Kaźmierczak.

Starszy chorąży Grzegorz Kaźmierczak służy w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Jest młodszym podoficerem – specjalistą grupy kierowania rozpoznaniem ISTAR. Odznaczenie otrzymał za służbę podczas XIII zmiany PKW Afganistan. 28 sierpnia 2013 roku żołnierz brał udział w odpieraniu ataku rebeliantów na główną bazę polskich żołnierzy w Ghazni. – Tego dnia wybuchł samochód pułapka. Rebelianci wtargnęli do bazy, a polscy i amerykańscy żołnierze zatrzymali ich – wspomina weteran, który zastrzega, że nie uważa się za bohatera. – Po prostu trzeba być dobrym żołnierzem. Ale cieszę się z wyróżnienia i jestem wdzięczny dowódcy 18 Pułku Rozpoznawczego, pułkownikowi Wiesławowi Podlewskiemu, za to, że zabiegał, żebym je otrzymał – mówi.

Kapitan pilot Przemysław Bielawski to dowódca klucza i załogi 1 eskadry śmigłowców szturmowych Grupy Działań Lotniczych 56 Bazy Lotniczej. Na misję wyjeżdżał czterokrotnie. Służył podczas VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a także w czasie piątej, ósmej i dwunastej zmiany w Afganistanie. To właśnie podczas ostatniej operacji, 24 października 2012 roku, miało miejsce wydarzenie, za które otrzymał wyróżnienie. Bielawski był wówczas dowódcą śmigłowca MI-24. Podczas lotu, jego maszyna została ostrzelana przez rebeliantów. W wyniku ataku strzelec pokładowy został ciężko ranny. Mimo że śmigłowiec był poważnie uszkodzony, Bielawski poprowadził maszynę tak, że lądowanie awaryjnie odbyło się dopiero w bazie. – Rzeczywiście śmigłowiec został ostrzelany, a ja wykonałem awaryjne lądowanie. Mimo że ta akcja nie należała do typowych, to po prostu moja praca – podkreśla pilot. – Bardzo się cieszę, że została doceniona, jednak na pokładzie było nas pięciu. Szkoda, że nie możemy być tu wszyscy razem – dodaje.


Podpułkownik Marek Adamczyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych niechętnie opowiada o swoim pobycie na misji. – Minęło już tyle czasu – mówi. Podczas III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku Adamczyk uczestniczył w akcji ratowniczej, śmigłowca W-3 Sokół, który został uszkodzony w okolicach Karbali. Wówczas, narażając własne życie, osłaniał rannych. Dzięki niemu udało się uratować wielu żołnierzy i zapobiec całkowitemu zniszczeniu maszyny. Obecnie podpułkownik jest szefem Wydziału Planowania i Realizacji Budżetu w Dowództwie Operacyjnym. – Jestem w kraju, ale cały czas jestem związany z operacjami poza granicami. Planuję na nie wydatki – mówi.

Broń biała to wyróżnienie honorowe Wojska Polskiego. Buzdygan, szabla, pałasz lub kordzik jest wręczany żołnierzom służby czynnej lub rezerwy za wybitny dorobek, jubileusz służby lub za dokonanie bohaterskich czynów w walce zbrojnej. Wyróżnienie jest przyznawane na mocy decyzji ministra obrony narodowej wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
PESCO z polskim projektem
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Weterani w Żelaznej Dywizji
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Czwarty rozbiór
Studenci w kryzysie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Ludzie niebezpiecznej profesji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Spielberg’s Stars
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Symbol zaklęty w dacie
Reserves Win Wars
Polscy lekkoatleci pokazali moc
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Wojsko wchodzi w kadr
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Trudna droga
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
GROM na kursie działań specjalnych
T-72 strzelają na poligonie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Unwanted Treaty
Mroczne serce okupowanej Europy
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wyzwania polskiej fotoniki
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Wołyńskie lwie serca
Thin Blue Line
Razem się szkolą, razem walczą
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Obrona bez polityki
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO