moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Smak niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, białoczerwony krzyk wolności Polski. W Poznaniu uroczyste obchody odzyskania niepodległości łączą się z imieninami głównej ulicy miasta – Święty Marcin.

11 listopada 1918 roku naród polski po 123 latach niewoli, odzyskał upragnioną wolność. W 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym kraju odbyły się uroczystości, marsze, biegi, apele, odczyty, akademie upamiętniające najważniejsze dla naszej państwowości wydarzenie w historii. 

Dziś z dumą możemy chwalić się biało-czerwonymi flagami, mówić językiem naszych przodków, a na mapie świata Polska jest, była i będzie!

Centralne obchody uroczystości niepodległościowych w Wielkopolsce, rozpoczęły się w poznańskim Kościele Farnym. Po uroczystej Mszy Świętej, Poznaniacy zgromadzili się na Placu Wolności. Nie wszyscy wiedzą, że Poznań cieszył się niepodległością dopiero od lutego 1919 roku po zwycięsko zakończonym Powstaniu Wielkopolskim. To właśnie na Placu Wolności, gdzie dziś mogliśmy świętować niepodległość  6 stycznia 1919 roku odbyła się wzruszająca uroczystość. Żołnierze powstańczej Armii Wielkopolskiej wraz z jej głównodowodzącym  gen. Józefem Dowborem-Muśnickim złożyli na zaśnieżonym placu uroczystą przysięgę – „W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej, i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę".

W obchodach Święta Niepodległości w Poznaniu wzięło udział kilka tysięcy osób w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, pododdziały Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin, Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, Inspektoratu Służby Więziennej z Poznania, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, Izby Celnej oraz harcerzy. Uroczystością dowodził komendant Garnizonu Poznań – mjr Wojciech Nawrocki, a rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Poznań – gen. bryg. pil. Dariuszowi Malinowskiemu.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada z Poznania pod dowództwem st. chor. Macieja Nowickiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dowództwem por. Krzysztofa Żeleśkiewicza.

Zgodnie z tradycją, poznańskie obchody Święta Niepodległości podkreślił wystrzał z repliki armaty kawaleryjskiej tzw. prawosławnej o imieniu „KASIA”. Jednak tym razem, po raz pierwszy w historii obchodów Święta Niepodległości wystrzał oddała kobieta – Wicewojewoda Poznański Dorota Kinal.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, którą rozpoczęła kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Stolica Wielkopolski 11 listopada świętuje podwójnie. Dzień odzyskania niepodległości oraz imieniny ulicy Święty Marcin. Główna ulica miasta jest jedną z najstarszych w stolicy Wielkopolski. Od zakończenia II Wojny Światowej nosiła nazwę Armii Czerwonej. Ulica odzyskała dawne imię w latach 90.

Po raz kolejny barwny korowód przemierzył ulicami miasta a Poznaniacy i przybyli goście mogli obserwować Świętego Marcina jadącego na białym koniu, uczestniczyć w jarmarku, kiermaszu, podziwiać występy i koncerty ale przede wszystkim zajadać się Rogalami Świętomarcińskimi z nadzieniem z białego maku i migdałów.

Cukiernicy sprzedają w Dniu Niepodległości i jednocześnie w imieniny Marcina średnio 250 ton Rogali a w skali roku 500 ton – czyli około 2.500.000 sztuk (!).

Na radosne obchody Święta Niepodległości i imienin ulicy Święty Marcin z roku na rok przybywa do Poznania coraz większa rzesza osób, która chce przeżyć rocznicę odzyskania niepodległości z uśmiechem na twarzy i smakiem słodkiego rogala w ustach.

Na zakończenie w prostych żołnierskich słowach:
Niech żyje Polska!

Tekst: chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Darłowo czeka na śmigłowce
Obradowała Rada Gabinetowa
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ważka bliżej
Polacy najlepsi w Hackathonie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
JWK z odznaką pamiątkową
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Krwawe walki o Monte Cassino
Militaria na Zamku Królewskim
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Symulatory strzelań Rosomaków
Arsenał Iranu
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Iran uderza w USA
Stulatka hydrografia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Security Game
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Defense Without Politics
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Palmiry – miejsce kaźni
Kolejne kontrakty na Wisłę
Pretorianie na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Śmierć bohatera
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polowy „Brave Band”
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
„Bolko” w służbie
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Własne interesy Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO