moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystartowało Laboratorium Polonia Aero

W Zielonce oddano do użytku supernowoczesne Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych. To właśnie tam przyszli inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej będą się uczyć w warunkach, jakich nie mogłyby im zapewnić uczelnie. Jego przeznaczeniem jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych związanych z przemysłem lotniczym.

Laboratorium otworzyło konsorcjum Polonia Aero. W skład konsorcjum weszły Avio Aero, spółka zależna GE Aviation – producenta silników o zastosowaniu cywilnym i wojskowym, a także polski partner przemysłowy, którym są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 w Warszawie oraz Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska.

Przeznaczone jest do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych związanych z przemysłem lotniczym, w tym do testowania turbin niskiego ciśnienia dla lotnictwa. – Możemy pracować nad projektami dla wojska, a także dla lotnictwa cywilnego – podkreśla w rozmowie z „Polską Zbrojną” Robert Boroch, dyrektor Laboratorium Polonia Aero.

REKLAMA

Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska wnoszą do konsorcjum swoje doświadczenie naukowe oraz wiedzę techniczną z dziedziny lotnictwa i inżynierii. Same też mają szanse na rozwój dzięki tej współpracy. – Dla Wojskowej Akademii Technicznej to duży krok naprzód. W Laboratorium będziemy mogli pracować na prototypach silników lotniczych, a nie jak dotąd tylko na modelach – przyznaje rzecznik WAT Jerzy Markowski. Jak wyjaśnia, uczelnia ma trzy tunele do badań lotniczych: jeden poddźwiękowy i dwa naddźwiękowe. Ze względu jednak na hałas, jaki wytwarzają, oraz sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych nie mogą pracować na pełnych obrotach. Dlatego dotychczas uczelnia mogła prowadzić badania głównie na modelach w małej skali.

Poza zespołami naukowymi z nowego laboratorium skorzystają także studenci. – Nasza współpraca nie będzie się ograniczać jedynie do ich odwiedzin. Zamierzamy organizować praktyki studenckie i staże – zapewnia R. Boroch, a rzecznik WAT J. Markowski dodaje: – Studenci będą mieli do swojej dyspozycji najnowocześniej wyposażone w Europie laboratorium. To wielka korzyść dla naszych uczelni, bo ze względu na ogromne koszty takiego obiektu sami nie moglibyśmy studentom takiego zapewnić.

Koszt jego budowy to 230 mln zł. Znaczną część inwestycji – 160,4 mln zł pokryto z funduszy unijnych, natomiast 28,4 mln zł – z budżetu państwa. Inwestycja zajmuje 3,5 ha. Teren ten został wniesiony aportem do spółki przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4.

Dla WZL nr 4 budowa laboratorium to przedsięwzięcie komercyjne. – Nie jesteśmy producentem silników, laboratorium ma więc służyć przede wszystkim ich producentom do badania prototypów. Nie ma drugiego na świecie takiego obiektu, który oferowałoby usługi od badania bardzo małych turbin do tych największych – przyznaje Jarosław Romiszewski, dyrektor ds. handlowych WZL nr 4.

Laboratorium już rozpoczęło przygotowania do przeprowadzenia pierwszych testów turbin w ramach polskiego programu Innolot. Program jest finansowany ze środków unijnych i ma na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań w lotnictwie oraz wdrożenie ich przez przemysł.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Archiwum Polonia Aero

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: RobUV
Październik pod znakiem Tallboya
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
A więc wojna...
Laserowa artyleria US Army
Ryzykowne remedium
Szybciej do wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Wybuchowa edukacja
Kabina do zadań specjalnych
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraken dla Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ku czci roku 1918 i 1920
Nowe sanitarki dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Promocja oficerska w AWL
Bohaterska obrona wzgórza 385
Dekady za wcześnie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Trenują, aby szkolić innych
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dodatki dla specjalsów po nowemu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Aviation Detachment” w Łasku
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Defendery 2020: Zapobiec awarii
„Kaper” przeciw terrorystom
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Polsko-amerykańska współpraca
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Zamek na poligonie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybsza droga do armii zawodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO