moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko ewakuowało Polaków z Ukrainy

Z Ukrainy do Polski przyleciało dziś 149 osób polskiego pochodzenia. Są to mieszkańcy Mariupola i Donbasu, czyli rejonów ogarniętych konfliktem zbrojnym. Repatrianci do kraju przetransportowani zostali na pokładach wojskowych samolotów. Na lotnisku w Malborku spotkali się z premier Beatą Szydło i ministrem obrony Antonim Macierewiczem.


Operację ewakuowania Polaków z terenów objętych walkami na Ukrainie zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzisiaj rano na Ukrainę poleciało pięć wojskowych samolotów. Cztery średnie transportowce C-295M CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z podkrakowskich Balic i jeden Hercules C-130 z 33 Bazy w Powidzu. Na Ukrainę polecieli także ratownicy medyczni oraz kilkunastu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z psami. Dowódcą misji jest płk pil. Krzysztof Cur, dowódca 8 Bazy.

Samoloty lądowały na ukraińskim lotnisku w Zaporożu, 180 kilometrów od rejonu, w którym znajdują się pozycje separatystów. Tam na pokład wojskowych maszyn wsiadło 149 osób. To przede wszystkim mieszkańcy Mariupola oraz przylegających do niego rejonów pierszotrawniewskiego, wołodarskiego i nowoazowskiego. – Od kilkunastu dni wzdłuż całej tzw. linii rozgraniczenia dochodzi do incydentów zbrojnych, głównie prowokowanych przez stronę separatystyczną. Znów używa się ciężkiej broni i znów giną ludzie – mówi Marcin Ogdowski, korespondent wojenny, regularnie pracujący na Ukrainie. – Aktywizacja dotyczy również południowego odcinka frontu, który przebiega kilkanaście kilometrów od obrzeży Mariupola – dodaje.

Wśród ewakuowanych są rodziny polskie oraz rodziny mieszane, gdzie przynajmniej jedna osoba ma polskie korzenie. Wielu z nich ma Kartę Polaka. W grupie repatriantów jest ok. pięćdziesięciorga dzieci.

– W Zaporożu, gdzie około trzech godzin trwał załadunek, ewakuowani, po wcześniejszym sprawdzeniu, wsiedli na pokład czterech samolotów C-295M. Każdy mógł zabrać ze sobą bagaż, którego waga nie przekraczała 70 kg. Ładunki zostały zapakowane do Herculesa – mówi kpt. Włodzimierz Baran, rzecznik prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Samoloty startowały z Zaporoża co piętnaście minut, by po trzygodzinnym locie dotrzeć do Polski.

Pierwsza maszyna z czterdziestoma pasażerami na pokładzie wylądowała na lotnisku wojskowym pod Malborkiem o godzinie 18.07. Tam też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało dodatkowe przejście graniczne. Zgodnie z prawem przesiedlone osoby polskiego pochodzenia zostaną objęte półrocznym programem adaptacyjnym. Będą miały gwarantowaną opiekę zdrowotną oraz możliwość uczestnictwa w kursach zawodowych i językowych. Dzieci będą chodziły do szkoły. Repatrianci mogą otrzymać także pozwolenia na pobyt stały w Polsce. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemców z obywatelami Polski we wszystkich uprawnieniach poza prawem politycznym.

Na wojskowym lotnisku w Malborku przesiedleńcy spotkali się z premier Beata Szydło i ministrem obrony Antonim Macierewiczem.

Sprowadzenie do kraju osób polskiego pochodzenia jest wynikiem uchwały rządu. W październiku zdecydowano, że do kraju będą mogły wrócić osoby pochodzenia polskiego i członkowie ich rodzin, które zamieszkują region Mariupola.

Podobną operację repatriacyjną polskie władze przy pomocy wojska prowadziły w styczniu 2015 roku. Wówczas do Polski z Donbasu przyjechało około 120 osób polskiego pochodzenia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy /DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał Iranu
 
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Ostatni samochód Marszałka
We Are All Darfur
Bohaterskie Orlęta
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Terytorialsi za oceanem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Powstanie bez sukcesu
Klasy wojskowe po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Projekt MON dla szkół
Defense Without Politics
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kajak idealny dla komandosa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Wojsko wzywa na kwalifikację
Polsko-łotewska „Zima”
Benemerenti 2020
To nie mogło się udać, ale…
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Mobilne moździerze dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Iran uderza w USA
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Misje na dłużej
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Misja wojownika
Strykery znów na Mazurach
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Beagle dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Dragoni na poligonie
Pomagali z narażeniem życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO