moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko ewakuowało Polaków z Ukrainy

Z Ukrainy do Polski przyleciało dziś 149 osób polskiego pochodzenia. Są to mieszkańcy Mariupola i Donbasu, czyli rejonów ogarniętych konfliktem zbrojnym. Repatrianci do kraju przetransportowani zostali na pokładach wojskowych samolotów. Na lotnisku w Malborku spotkali się z premier Beatą Szydło i ministrem obrony Antonim Macierewiczem.


Operację ewakuowania Polaków z terenów objętych walkami na Ukrainie zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzisiaj rano na Ukrainę poleciało pięć wojskowych samolotów. Cztery średnie transportowce C-295M CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z podkrakowskich Balic i jeden Hercules C-130 z 33 Bazy w Powidzu. Na Ukrainę polecieli także ratownicy medyczni oraz kilkunastu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z psami. Dowódcą misji jest płk pil. Krzysztof Cur, dowódca 8 Bazy.

Samoloty lądowały na ukraińskim lotnisku w Zaporożu, 180 kilometrów od rejonu, w którym znajdują się pozycje separatystów. Tam na pokład wojskowych maszyn wsiadło 149 osób. To przede wszystkim mieszkańcy Mariupola oraz przylegających do niego rejonów pierszotrawniewskiego, wołodarskiego i nowoazowskiego. – Od kilkunastu dni wzdłuż całej tzw. linii rozgraniczenia dochodzi do incydentów zbrojnych, głównie prowokowanych przez stronę separatystyczną. Znów używa się ciężkiej broni i znów giną ludzie – mówi Marcin Ogdowski, korespondent wojenny, regularnie pracujący na Ukrainie. – Aktywizacja dotyczy również południowego odcinka frontu, który przebiega kilkanaście kilometrów od obrzeży Mariupola – dodaje.

Wśród ewakuowanych są rodziny polskie oraz rodziny mieszane, gdzie przynajmniej jedna osoba ma polskie korzenie. Wielu z nich ma Kartę Polaka. W grupie repatriantów jest ok. pięćdziesięciorga dzieci.

– W Zaporożu, gdzie około trzech godzin trwał załadunek, ewakuowani, po wcześniejszym sprawdzeniu, wsiedli na pokład czterech samolotów C-295M. Każdy mógł zabrać ze sobą bagaż, którego waga nie przekraczała 70 kg. Ładunki zostały zapakowane do Herculesa – mówi kpt. Włodzimierz Baran, rzecznik prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Samoloty startowały z Zaporoża co piętnaście minut, by po trzygodzinnym locie dotrzeć do Polski.

Pierwsza maszyna z czterdziestoma pasażerami na pokładzie wylądowała na lotnisku wojskowym pod Malborkiem o godzinie 18.07. Tam też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało dodatkowe przejście graniczne. Zgodnie z prawem przesiedlone osoby polskiego pochodzenia zostaną objęte półrocznym programem adaptacyjnym. Będą miały gwarantowaną opiekę zdrowotną oraz możliwość uczestnictwa w kursach zawodowych i językowych. Dzieci będą chodziły do szkoły. Repatrianci mogą otrzymać także pozwolenia na pobyt stały w Polsce. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemców z obywatelami Polski we wszystkich uprawnieniach poza prawem politycznym.

Na wojskowym lotnisku w Malborku przesiedleńcy spotkali się z premier Beata Szydło i ministrem obrony Antonim Macierewiczem.

Sprowadzenie do kraju osób polskiego pochodzenia jest wynikiem uchwały rządu. W październiku zdecydowano, że do kraju będą mogły wrócić osoby pochodzenia polskiego i członkowie ich rodzin, które zamieszkują region Mariupola.

Podobną operację repatriacyjną polskie władze przy pomocy wojska prowadziły w styczniu 2015 roku. Wówczas do Polski z Donbasu przyjechało około 120 osób polskiego pochodzenia.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy /DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Kraby kontra okręt
 
Amerykanie odmładzają F-16
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi
Zamek na poligonie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Dekady za wcześnie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
A więc wojna...
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defendery 2020: RobUV
Bohaterska obrona wzgórza 385
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Wybuchowa edukacja
„Kaper” przeciw terrorystom
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Polsko-amerykańska współpraca
Kraken dla Kormoranów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
16 Dywizja najlepsza!
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Nowe sanitarki dla wojska
Trenują, aby szkolić innych
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zostań studentem ASzWoj
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Październik pod znakiem Tallboya
Szybsza droga do armii zawodowej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ryzykowne remedium
Promocja oficerska w AWL
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kabina do zadań specjalnych
Ochotnik do Auschwitz
Ku czci roku 1918 i 1920
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Szybciej do wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO