moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolekcjonerzy apelują o liberalizację prawa

Polskie przepisy dotyczące zasad kolekcjonowania zabytkowej broni i amunicji należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Kolekcjonerzy skarżą się, że nie mogą posiadać w swoich zbiorach konstrukcji automatycznych, lecz jedynie samopowtarzalne pistolety, rewolwery i karabiny. W zliberalizowaniu prawa chcą pomóc muzealnicy. Bydgoskie Muzeum Wojsk Lądowych planuje zorganizować w przyszłym roku ogólnopolską konferencję kolekcjonerów broni palnej.

Tomasz Ługiewicz, właściciel jednej z najciekawszych kolekcji przedwojennej broni, posiadacz unikalnego karabinka projektu inżyniera Józefa Maroszka, uważa, że Polska ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw o broni i amunicji w Europie. Jego zdaniem, restrykcje uderzają szczególnie w kolekcjonerów. – Nie mogą oni posiadać broni automatycznej, która nie zostanie pozbawiona cech bojowych, nawet jeżeli byłby to unikatowy na skalę światową zabytek – mówi kolekcjoner.

Żeby zdobyć pozwolenie na posiadanie broni, trzeba spełnić wiele wymogów formalnych oraz zdać stosowne egzaminy. Decyzję wydaje policja. Natomiast kolekcjonerom zabytkowej broni najbardziej w obowiązujących przepisach przeszkadza fakt, że nie mogą zbierać takich historycznych karabinów i pistoletów automatycznych, jak używane przez naszych żołnierzy na zachodzie Europy pistolety Sten MK3. Przedstawiciele środowiska, aby uzyskać prawo do zbierania broni automatycznej, są gotowi zgodzić się na zaostrzenie przepisów regulujących jej posiadanie. Powód? Dziś część z nich, aby zrealizować swoje marzenia o pistoletach automatycznych z II wojny światowej, zakłada muzea, ponieważ one mogą posiadać broń automatyczną. Inni zaś starają się o koncesję na handel bronią. Wówczas mogą handlować każdym typem broni.

– Ale co to za kolekcjonowanie, skoro jako muzeum nie można sprzedać nawet jednej sztuki posiadanej broni. Drugie rozwiązanie też nie jest dobre, bo jako firma muszę płacić podatki, składki, ZUS itd. Dodatkowo droga do uzyskania koncesji jest bardzo, ale to bardzo czasochłonna – mówi kolekcjoner, który zdecydował się na założenie działalności i ma już koncesję na handel.

Co na to policja? Młodszy inspektor Krzysztof Stefański, naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, komórki odpowiedzialnej za wydawanie pozwoleń na posiadanie broni, przypomina, że na zachodzie Europy prawo zezwala na kolekcjonowanie tego typu broni. Jego zdaniem, jeżeli zostaną uchwalone stosowne przepisy, to organy porządkowe na pewno poradzą sobie z ich wdrożeniem i przestrzeganiem.

Kolekcjonerom chce pomóc Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy. – Zaprosiłem do Bydgoszczy przedstawicieli prywatnych kolekcjonerów broni palnej oraz polskich firm zbrojeniowych, które mają bardzo interesujące zbiory produkowanych przez siebie karabinów i pistoletów. Chcemy porozmawiać o najważniejszych problemach, jakie dotykają nasze środowisko, i zastanowić się nad formułą ogólnopolskiej konferencji. Zamierzamy zorganizować ją w przyszłym roku – wyjaśnia dr Mirosław Giętkowski, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Dodaje, że konferencji najprawdopodobniej będzie towarzyszyć wystawa broni palnej z całej Polski.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1449664080
~adam - czy tak ciężko zabrać się za przepisy i poznać , ze jest powszechny dostęp do broni z tym ,że nie taki jak do makaronu .. . p.s. Sam fakt , ze stawiasz takie pytanie już Cię dyskwalifikuje byś posiadał. Podpowiem są 3 drogi ( nie licząc Zawodowej Służby).
FF-6C-B3-6A
~adam
1449514260
Czy naprawdę tak cięzko zebrać ludzi by podpisać się pod referendum w sprawie powszechnego dostępu do broni ?
7F-F1-F2-0A

Nowy wiceminister w MON
 
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko na Biegu Niepodległości
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wojny wygrywa rezerwa
101 lat Niepodległej!
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
GROM na kursie działań specjalnych
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
Awanse na 11 listopada
Mroczne serce okupowanej Europy
Codziennie składamy legunom raport
Black Jack ściąga do Polski
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
68W Means Lifesaver
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Klasy wojskowe po nowemu
O służbach specjalnych na ASzWoj
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Logistycy w akcji
Wołyńskie lwie serca
Jani, Miraculously Saved
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Pogrzeb generała Ścibiora
Tyraliera terytorialsów
Polacy świętowali niepodległość
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Cybersec’19
Symbol zaklęty w dacie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Wierny Polsce
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Najwyższy skok w tandemie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO