moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje za dwa miliony w Muzeum Marynarki Wojennej

Do jednej z największych od lat inwestycji szykuje się Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przebuduje wystawę zewnętrzną, która nie była zmieniana od 40 lat. Dostosuje ją do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbuduje też nowe ścieżki edukacyjne. Najważniejsze eksponaty przejdą konserwację. Według wstępnych szacunków koszt prac przekroczy dwa miliony złotych.

Plenerowa ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pracownicy muzeum przedstawili dziś projekt przedsięwzięcia. Przygotowanie koncepcji kosztowało ponad 56 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty przekazało placówce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Plenerowa ekspozycja w obecnej formie trwa od połowy lat siedemdziesiątych. Teraz chcemy jej nadać nową jakość – podkreśla Tatiana Baczyńska, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przede wszystkim wystawa zostanie przystosowana do potrzeb osób, którym trudno poruszać się o własnych siłach. Po remoncie będą one mogły wchodzić na teren ekspozycji od strony nadmorskiego bulwaru. – Projekt przebudowy był konsultowany między innymi z pełnomocnikiem prezydenta Gdyni do spraw niepełnosprawnych. Zyskał wysoką ocenę – zaznacza Baczyńska. Plac zostanie oświetlony, powstaną też na nim nowe trakty spacerowe. – A to jest równoznaczne z opracowaniem nowych ścieżek edukacyjnych – informuje Baczyńska.

Przebudowie wystawy będą towarzyszyły prace konserwacyjne. Obejmą one najważniejsze eksponaty. – Ułożyliśmy już wstępną listę zbiorów, które wymagają konserwacji. Znalazła się na nich na przykład armata współtworząca baterię Laskowskiego na Półwyspie Helskim – mówi Robert Tarnowski z działu opracowań muzealiów. – Na razie czekamy na kosztorysy. Kiedy je otrzymamy, zdecydujemy o zakresie prac. Wiele zależy oczywiście od pieniędzy, które uda nam się pozyskać – wyjaśnia Tarnowski i dodaje, że sama konserwacja to skomplikowane przedsięwzięcie. – Niektórych eksponatów ze względu na rozmiary i usytuowanie, na przykład pod drzewami, nie można ruszyć z miejsca. Konserwację będzie trzeba prowadzić na samym placu – zaznacza.

Plan  zagospodarowania nowej ekspozycji.

Według wstępnych szacunków inwestycja może pochłonąć ponad dwa miliony złotych. Większość pieniędzy na ten cel muzeum zamierza pozyskać z funduszy unijnych. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszą prace. – Liczę, że uda się je rozpocząć pod koniec przyszłego roku – planuje Tarnowski.

Muzeum Marynarki Wojennej to jedna z najpopularniejszych tego typu placówek na Pomorzu. Każdego roku odwiedza je około 120 tysięcy gości. Muzeum zostało założone w 1953 roku. Wówczas też powstała ekspozycja plenerowa. Najstarsze prezentowane na niej eksponaty to XVII-wieczne lufy okrętowych armat. Z kolei najcenniejsze pamiątki pochodzą z czasów wojny obronnej w 1939 roku. Na wystawie można obejrzeć między innymi wspomnianą już potężną armatę, która stanowiła część baterii cyplowej imienia Heliodora Laskowskiego na Półwyspie Helskim. Także elementy uzbrojenia artyleryjskiego okrętów Rzeczypospolitej Polskiej „Żbik”, „Sęp” i „Gryf”, stare torpedy, pojazd „Błotniak” skonstruowany z myślą o komandosach-płetwonurkach, peryskopy z podwodnego ORP „Dzik” czy śruby okrętowe z niszczycieli ORP „Błyskawica” i „Burza” oraz żaglowca ORP „Iskra”.

Ważną część ekspozycji stanowią statki powietrzne, które wchodziły niegdyś w skład lotnictwa marynarki wojennej: samoloty Jak 9P oraz Iskra, a także śmigłowiec SM-1. Perełką wystawy jest zachowany w całości kuter pościgowy ORP „Batory”. To najstarszy istniejący okręt polskiej konstrukcji. Od 1932 roku był wykorzystywany przez Służbę Graniczną, potem został wcielony do Marynarki Wojennej RP. W październiku 1939 roku wsławił się brawurową ucieczką z Helu do Szwecji. Po wojnie służył Wojskom Ochrony Pogranicza i Lidze Obrony Kraju. W 1975 roku stał się pomnikiem. Do gdyńskiego muzeum trafił przed sześcioma laty. Został odrestaurowany i wyeksponowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze

~tomek
1449735540
Ja mam pytanie . Czy te armaty w muzeum muszą tak rdzewieć , za kilka lat nie będzie co oglądać nie można zbudować jakiejś wiaty która chroniła by przed deszczem , śniegiem i słońcem ????
E4-47-52-2C

Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
 
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
PESCO z polskim projektem
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Awanse na 11 listopada
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
GROM na kursie działań specjalnych
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mroczne serce okupowanej Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Podaruj upominek kombatantowi
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Niechciany traktat
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wołyńskie lwie serca
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Polacy świętowali niepodległość
Razem się szkolą, razem walczą
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Tyraliera terytorialsów
68W Means Lifesaver
Wojsko na Biegu Niepodległości
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Eksperyment z przywództwa
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Thin Blue Line
Codziennie składamy legunom raport
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
T-72 strzelają na poligonie
Nowy wiceminister w MON
Obrona bez polityki
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Symbol zaklęty w dacie
Logistycy w akcji
Black Jack ściąga do Polski
Jani, Miraculously Saved
101 lat Niepodległej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Wyzwania polskiej fotoniki
ORP „Ślązak” gotowy do służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO