moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje za dwa miliony w Muzeum Marynarki Wojennej

Do jednej z największych od lat inwestycji szykuje się Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przebuduje wystawę zewnętrzną, która nie była zmieniana od 40 lat. Dostosuje ją do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbuduje też nowe ścieżki edukacyjne. Najważniejsze eksponaty przejdą konserwację. Według wstępnych szacunków koszt prac przekroczy dwa miliony złotych.

Plenerowa ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pracownicy muzeum przedstawili dziś projekt przedsięwzięcia. Przygotowanie koncepcji kosztowało ponad 56 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty przekazało placówce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Plenerowa ekspozycja w obecnej formie trwa od połowy lat siedemdziesiątych. Teraz chcemy jej nadać nową jakość – podkreśla Tatiana Baczyńska, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przede wszystkim wystawa zostanie przystosowana do potrzeb osób, którym trudno poruszać się o własnych siłach. Po remoncie będą one mogły wchodzić na teren ekspozycji od strony nadmorskiego bulwaru. – Projekt przebudowy był konsultowany między innymi z pełnomocnikiem prezydenta Gdyni do spraw niepełnosprawnych. Zyskał wysoką ocenę – zaznacza Baczyńska. Plac zostanie oświetlony, powstaną też na nim nowe trakty spacerowe. – A to jest równoznaczne z opracowaniem nowych ścieżek edukacyjnych – informuje Baczyńska.

REKLAMA

Przebudowie wystawy będą towarzyszyły prace konserwacyjne. Obejmą one najważniejsze eksponaty. – Ułożyliśmy już wstępną listę zbiorów, które wymagają konserwacji. Znalazła się na nich na przykład armata współtworząca baterię Laskowskiego na Półwyspie Helskim – mówi Robert Tarnowski z działu opracowań muzealiów. – Na razie czekamy na kosztorysy. Kiedy je otrzymamy, zdecydujemy o zakresie prac. Wiele zależy oczywiście od pieniędzy, które uda nam się pozyskać – wyjaśnia Tarnowski i dodaje, że sama konserwacja to skomplikowane przedsięwzięcie. – Niektórych eksponatów ze względu na rozmiary i usytuowanie, na przykład pod drzewami, nie można ruszyć z miejsca. Konserwację będzie trzeba prowadzić na samym placu – zaznacza.

Plan  zagospodarowania nowej ekspozycji.

Według wstępnych szacunków inwestycja może pochłonąć ponad dwa miliony złotych. Większość pieniędzy na ten cel muzeum zamierza pozyskać z funduszy unijnych. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszą prace. – Liczę, że uda się je rozpocząć pod koniec przyszłego roku – planuje Tarnowski.

Muzeum Marynarki Wojennej to jedna z najpopularniejszych tego typu placówek na Pomorzu. Każdego roku odwiedza je około 120 tysięcy gości. Muzeum zostało założone w 1953 roku. Wówczas też powstała ekspozycja plenerowa. Najstarsze prezentowane na niej eksponaty to XVII-wieczne lufy okrętowych armat. Z kolei najcenniejsze pamiątki pochodzą z czasów wojny obronnej w 1939 roku. Na wystawie można obejrzeć między innymi wspomnianą już potężną armatę, która stanowiła część baterii cyplowej imienia Heliodora Laskowskiego na Półwyspie Helskim. Także elementy uzbrojenia artyleryjskiego okrętów Rzeczypospolitej Polskiej „Żbik”, „Sęp” i „Gryf”, stare torpedy, pojazd „Błotniak” skonstruowany z myślą o komandosach-płetwonurkach, peryskopy z podwodnego ORP „Dzik” czy śruby okrętowe z niszczycieli ORP „Błyskawica” i „Burza” oraz żaglowca ORP „Iskra”.

Ważną część ekspozycji stanowią statki powietrzne, które wchodziły niegdyś w skład lotnictwa marynarki wojennej: samoloty Jak 9P oraz Iskra, a także śmigłowiec SM-1. Perełką wystawy jest zachowany w całości kuter pościgowy ORP „Batory”. To najstarszy istniejący okręt polskiej konstrukcji. Od 1932 roku był wykorzystywany przez Służbę Graniczną, potem został wcielony do Marynarki Wojennej RP. W październiku 1939 roku wsławił się brawurową ucieczką z Helu do Szwecji. Po wojnie służył Wojskom Ochrony Pogranicza i Lidze Obrony Kraju. W 1975 roku stał się pomnikiem. Do gdyńskiego muzeum trafił przed sześcioma laty. Został odrestaurowany i wyeksponowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze

~tomek
1449735540
Ja mam pytanie . Czy te armaty w muzeum muszą tak rdzewieć , za kilka lat nie będzie co oglądać nie można zbudować jakiejś wiaty która chroniła by przed deszczem , śniegiem i słońcem ????
E4-47-52-2C

Świętuj z żołnierzami
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie znów w Drawsku
Online z mistrzami sportu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Ukraiński kurs na Zachód
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Tak się zostaje prymusem
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trwała odporność terytorialsów
Dla odważnych i walecznych
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Polsko-amerykańska współpraca
Biblią w bolszewików
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Chemicy do zadań specjalnych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: misja
Bon turystyczny także w wojsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Szarża „Hallerczyka”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie porty bardziej otwarte
Super Warrior w GROM-ie
Sprawdzony sojusznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO