moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy specjaliści szkolą ukraińskich lekarzy

Wojskowy Instytut Medyczny prowadzi kurs dla ukraińskich psychologów i psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem żołnierzy cierpiących na stres pourazowy. – Traktujemy to szkolenie także jako wyraz solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec tego, co dzieje się na wschodzie tego kraju – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, na spotkaniu z oficerami z Ukrainy.

Na szkolenie w Warszawie przyjechało dziewięciu ukraińskich oficerów, którzy są odpowiedzialni za rekrutację psychologów i psychiatrów oraz ich przygotowanie do służby w wojsku. Tygodniowy kurs został podzielony na trzy części: diagnostykę, terapię zaburzeń stresowych pourazowych oraz podstawy medycyny pola walki. Szkolenie prowadzą specjaliści z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Polscy lekarze wykorzystują wiedzę zdobytą podczas leczenia żołnierzy rannych w Iraku i Afganistanie, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD).

– Nie ma dokładnych statystyk, ilu żołnierzy zapada na stres pourazowy, ale to dla nas duży problem – mówił płk Wasyl Isaienko, lekarz psychiatra z Wojskowego Urzędu Medycznego Gwardii Narodowej Ukrainy. Profesor Olena Iwanowa, która od 20 lat kształci psychologów w Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych Ukrainy, przyznała, że w ostatnim roku ukraińscy lekarze przyjęli więcej pacjentów chorych na PTSD niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat. – Dotychczas byliśmy nastawieni głównie na profilaktykę, teraz musimy rehabilitować żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych, oraz leczyć chorych na PTSD – podkreślił płk Isaienko.

Współpraca z ukraińskimi lekarzami jest korzystna także dla polskich specjalistów. Mają oni bowiem nieco inne doświadczenia związane z leczeniem PTSD. Walka żołnierzy w obronie swojego kraju, obawy o życie najbliższych znajdujących się na polu walki, o utratę dorobku życia w wyniku działań wojennych rodzą problemy, których nie doświadczają żołnierze na zagranicznych misjach.

W środę z oficerami z Ukrainy i specjalistami z WIM rozmawiał prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony. – Szkolenie dla ukraińskich specjalistów to konkretna pomoc skierowana do konkretnych osób. Chcemy rozwijać tę współpracę. Ma ona sens, jeśli będzie przynosiła praktyczne efekty, pomagała ukraińskim psychologom i psychiatrom – podkreślał wiceminister.

Spotkanie odbyło się w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Wzięli w nim udział także m.in. gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, ppłk Radosław Tworus, kierownik kliniki, oraz ppłk Oleksii Nahorianskyi, attaché wojskowy Ukrainy.

Szkolenie dla ukraińskich oficerów zostało sfinansowane przez MON. Podobny kurs odbył się w ubiegłym roku. Wówczas do Warszawy przyjechało szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy, którzy pomagali żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie Ukrainy.

Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, która działa od 2005 roku, leczy żołnierzy z „poranionymi duszami” – jak popularnie nazywa się PTSD. Statystyczny pacjent tej placówki jest starszym szeregowym, ma 32 lata, żonę, dwoje dzieci, 4-krotnie służył w Afganistanie, poza domem spędził 4 lata. Nie był ranny, nie ma PTSD, ale wojna odcisnęła na nim tak głębokie piętno, że konieczna jest pomoc specjalisty.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Selekcja w pigułce
 
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Brawurowa ucieczka „Orła”
Stalin czekał i kalkulował
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
„Górale” zdobywają miasto
Chorwacki test polskich kadetów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Thin Blue Line
Polscy weterani i książę Harry
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Modernizacja starów 266
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Agresja sowieckiego kolosa
Groźny jak Tallboy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wojsko wraca do Łomży
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Jedna misja, jeden zespół
Polscy nurkowie na Islandii
Sprawdzają Brutusa
Moje serce należy też do Indii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Skok na lotnisko
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowy wiceminister w MON
Umowa na Feniksy
Dead to the World
Polska nie pozostanie osamotniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Modernizacja Sokołów
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Walka i dyplomacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO