moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy specjaliści szkolą ukraińskich lekarzy

Wojskowy Instytut Medyczny prowadzi kurs dla ukraińskich psychologów i psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem żołnierzy cierpiących na stres pourazowy. – Traktujemy to szkolenie także jako wyraz solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec tego, co dzieje się na wschodzie tego kraju – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, na spotkaniu z oficerami z Ukrainy.

Na szkolenie w Warszawie przyjechało dziewięciu ukraińskich oficerów, którzy są odpowiedzialni za rekrutację psychologów i psychiatrów oraz ich przygotowanie do służby w wojsku. Tygodniowy kurs został podzielony na trzy części: diagnostykę, terapię zaburzeń stresowych pourazowych oraz podstawy medycyny pola walki. Szkolenie prowadzą specjaliści z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Polscy lekarze wykorzystują wiedzę zdobytą podczas leczenia żołnierzy rannych w Iraku i Afganistanie, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD).

– Nie ma dokładnych statystyk, ilu żołnierzy zapada na stres pourazowy, ale to dla nas duży problem – mówił płk Wasyl Isaienko, lekarz psychiatra z Wojskowego Urzędu Medycznego Gwardii Narodowej Ukrainy. Profesor Olena Iwanowa, która od 20 lat kształci psychologów w Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych Ukrainy, przyznała, że w ostatnim roku ukraińscy lekarze przyjęli więcej pacjentów chorych na PTSD niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat. – Dotychczas byliśmy nastawieni głównie na profilaktykę, teraz musimy rehabilitować żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych, oraz leczyć chorych na PTSD – podkreślił płk Isaienko.

REKLAMA

Współpraca z ukraińskimi lekarzami jest korzystna także dla polskich specjalistów. Mają oni bowiem nieco inne doświadczenia związane z leczeniem PTSD. Walka żołnierzy w obronie swojego kraju, obawy o życie najbliższych znajdujących się na polu walki, o utratę dorobku życia w wyniku działań wojennych rodzą problemy, których nie doświadczają żołnierze na zagranicznych misjach.

W środę z oficerami z Ukrainy i specjalistami z WIM rozmawiał prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony. – Szkolenie dla ukraińskich specjalistów to konkretna pomoc skierowana do konkretnych osób. Chcemy rozwijać tę współpracę. Ma ona sens, jeśli będzie przynosiła praktyczne efekty, pomagała ukraińskim psychologom i psychiatrom – podkreślał wiceminister.

Spotkanie odbyło się w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Wzięli w nim udział także m.in. gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, ppłk Radosław Tworus, kierownik kliniki, oraz ppłk Oleksii Nahorianskyi, attaché wojskowy Ukrainy.

Szkolenie dla ukraińskich oficerów zostało sfinansowane przez MON. Podobny kurs odbył się w ubiegłym roku. Wówczas do Warszawy przyjechało szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy, którzy pomagali żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie Ukrainy.

Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, która działa od 2005 roku, leczy żołnierzy z „poranionymi duszami” – jak popularnie nazywa się PTSD. Statystyczny pacjent tej placówki jest starszym szeregowym, ma 32 lata, żonę, dwoje dzieci, 4-krotnie służył w Afganistanie, poza domem spędził 4 lata. Nie był ranny, nie ma PTSD, ale wojna odcisnęła na nim tak głębokie piętno, że konieczna jest pomoc specjalisty.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
 
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ubiory ochronne z Maskpolu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Testament Polski Walczącej
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Groty z granatnikiem
Wyzwania polskiej prezydencji
Most do współpracy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Poprady dla zawiszaków
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowe karabinki dla specjalsów
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Informacja Prasowa
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Kajmany na gąsienicach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
16 sekund Liberatora
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kim przekracza granice
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Współzawodnictwo rozwija
Response to Emergency
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Fordy, a nie Nissany
Polskie porty bardziej otwarte
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Weterani w pasiece
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Prezydent z wizytą w Drawsku
Prezydent Duda jedzie do USA
Ogromne zainteresowanie Soną
Z menażką na wakacje
„Defender” – pracowity poligon saperów
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wyjątkowy CWIX
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO