moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Artyleria świętuje na bojowo

Przy armatnio-rakietowych salwach na toruńskim poligonie odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Dla artylerzystów był to „koncert orkiestry boga wojny”, w którym „grały” Goździki i Dany, a dla żołnierzy innych rodzajów wojsk po prostu wsparcie ogniowe. Obowiązki „pierwszego artylerzysty” objął wczoraj płk Sławomir Owczarek. A laur Mistrza Ognia wręczono ppor. Michałowi Dejewskiemu-Senskiemu z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.

 

 

Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii (WRiA), podobnie jak górnicy i flisacy, na swoją patronkę wybrali świętą Barbarę. Swoje święto celebrują więc w dniu jej imienin, czyli 4 grudnia. W tym roku wyjątkowo jego centralne obchody przeniesiono na 10 grudnia. Świętowano zresztą kilka dni: wcześniej odbyła się konferencja z udziałem US Marine Corps, a dziś, na finał, w Toruniu odsłonięty zostanie pomnik Artylerzysty.

Nie zmieniło się jedynie miejsce centralnych obchodów święta. Wojownicy „boga wojny”, jak o sobie mówią, spotkali się kolejny raz na poligonie pod Toruniem. Tu, z racji pobliskiej szkoły artylerii i uzbrojenia, swoje pierwsze szlify zdobywali wszyscy obecni, jak i byli żołnierze WRiA.

Uroczystości podzielono na dwie części: statyczną i dynamiczną. W pierwszej można było obejrzeć sprzęt i uzbrojenie, jakimi obecnie dysponują artylerzyści. A więc m.in.: moździerze LM-60 i M-98, 122-milimetrowe samobieżne haubice 2S1 Goździk oraz 152 mm armatohaubice wzór 77 Dana, a także wyrzutnie rakietowe BM-21, RM-70, WR-40 Langusta oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i Fagot oraz ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9. Pokazano również broń, która za kilka lat będzie tworzyć potencjał rodzimych wojsk WRiA, czyli automatyczne moździerze Rak oraz armatohaubice Krab. Tę ostatnią można było zobaczyć w dwóch odsłonach: na polskim podwoziu, jak i na nowym układzie jezdnym wyprodukowanym w Korei.

W drugiej części uroczystości goście też przyglądali się artyleryjskiemu uzbrojeniu, ale tym razem w działaniu. Najpierw pozycje bojowe zajęły Goździki. Po ich salwie na pozycje strzeleckie wyjechały Dany. Po nich zajazd wykonały wyrzutnie rakietowe BM-21, RM-70 oraz WR-40 (po jednej z każdego typu). Pokazowy ogień zakończyły strzelania wysłużonych, używanych już tylko do szkolenia żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, 85-milimetrowych przeciwpancernych armat D-44.

Po tych prezentacjach wręczono odznaczenia, dyplomy oraz nagrody, w tym laury dla zwycięzcy corocznego konkursu Mistrza Ognia Artyleryjskiego. Rywalizację, która zaczyna się w jednostkach, kończy finał przeprowadzany podczas zgrupowania poligonowego poprzedzającego święto WRiA. Po raz trzeci z rzędu Mistrzem Ognia został podporucznik Michał Dejewski-Senski z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. Tytuł pierwszego wicemistrza przypadł podporucznikowi Jerzemu Szymankowi z 15 Brygady Zmechanizowanej, a drugiego –  kapitanowi Jerzemu Sokołowskiemu z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– Konkurs finałowy składał się z dwóch etapów. Pierwszy był teoretyczno-praktyczny i obejmował test oraz trening indywidualnych umiejętności strzelania. Drugi etap był praktyczny, a polegał na realizacji zadań ogniowych, które oceniano na podstawie porównania nastaw do ognia skutecznego – wyjaśnia major Ireneusz Bandura z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

Uroczystości z okazji święta Wojsk Rakietowych i Artylerii zakończyło przekazanie obowiązków „pierwszego polskiego artylerzysty”. Dotychczasowy szef tych wojsk, pułkownik Jarosław Kraszewski, został bowiem wyznaczony na dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego obowiązki na stanowisku szefa Zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przejął pułkownik Sławomir Owczarek.

W obchodach na toruńskim poligonie wzięli udział byli i obecni dowódcy wszystkich jednostek artyleryjskich polskiej armii oraz wojsk rakietowych i artylerii, a także m.in. Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Krwawe walki o Monte Cassino
 
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Centrum dla Viperów w Łodzi?
O Patriotach na WAT
Arsenał Iranu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka zimowego pływania
F-35 – polska Harpia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Defense Without Politics
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żyj zdrowiej
Iran uderza w USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Sowieci w lodowej pułapce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Noc deportacji
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Harpie podpisana!
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szturmani na Lipie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO