moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Artyleria świętuje na bojowo

Przy armatnio-rakietowych salwach na toruńskim poligonie odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Dla artylerzystów był to „koncert orkiestry boga wojny”, w którym „grały” Goździki i Dany, a dla żołnierzy innych rodzajów wojsk po prostu wsparcie ogniowe. Obowiązki „pierwszego artylerzysty” objął wczoraj płk Sławomir Owczarek. A laur Mistrza Ognia wręczono ppor. Michałowi Dejewskiemu-Senskiemu z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.

 

 

Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii (WRiA), podobnie jak górnicy i flisacy, na swoją patronkę wybrali świętą Barbarę. Swoje święto celebrują więc w dniu jej imienin, czyli 4 grudnia. W tym roku wyjątkowo jego centralne obchody przeniesiono na 10 grudnia. Świętowano zresztą kilka dni: wcześniej odbyła się konferencja z udziałem US Marine Corps, a dziś, na finał, w Toruniu odsłonięty zostanie pomnik Artylerzysty.

REKLAMA

Nie zmieniło się jedynie miejsce centralnych obchodów święta. Wojownicy „boga wojny”, jak o sobie mówią, spotkali się kolejny raz na poligonie pod Toruniem. Tu, z racji pobliskiej szkoły artylerii i uzbrojenia, swoje pierwsze szlify zdobywali wszyscy obecni, jak i byli żołnierze WRiA.

Uroczystości podzielono na dwie części: statyczną i dynamiczną. W pierwszej można było obejrzeć sprzęt i uzbrojenie, jakimi obecnie dysponują artylerzyści. A więc m.in.: moździerze LM-60 i M-98, 122-milimetrowe samobieżne haubice 2S1 Goździk oraz 152 mm armatohaubice wzór 77 Dana, a także wyrzutnie rakietowe BM-21, RM-70, WR-40 Langusta oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i Fagot oraz ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9. Pokazano również broń, która za kilka lat będzie tworzyć potencjał rodzimych wojsk WRiA, czyli automatyczne moździerze Rak oraz armatohaubice Krab. Tę ostatnią można było zobaczyć w dwóch odsłonach: na polskim podwoziu, jak i na nowym układzie jezdnym wyprodukowanym w Korei.

W drugiej części uroczystości goście też przyglądali się artyleryjskiemu uzbrojeniu, ale tym razem w działaniu. Najpierw pozycje bojowe zajęły Goździki. Po ich salwie na pozycje strzeleckie wyjechały Dany. Po nich zajazd wykonały wyrzutnie rakietowe BM-21, RM-70 oraz WR-40 (po jednej z każdego typu). Pokazowy ogień zakończyły strzelania wysłużonych, używanych już tylko do szkolenia żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, 85-milimetrowych przeciwpancernych armat D-44.

Po tych prezentacjach wręczono odznaczenia, dyplomy oraz nagrody, w tym laury dla zwycięzcy corocznego konkursu Mistrza Ognia Artyleryjskiego. Rywalizację, która zaczyna się w jednostkach, kończy finał przeprowadzany podczas zgrupowania poligonowego poprzedzającego święto WRiA. Po raz trzeci z rzędu Mistrzem Ognia został podporucznik Michał Dejewski-Senski z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. Tytuł pierwszego wicemistrza przypadł podporucznikowi Jerzemu Szymankowi z 15 Brygady Zmechanizowanej, a drugiego –  kapitanowi Jerzemu Sokołowskiemu z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– Konkurs finałowy składał się z dwóch etapów. Pierwszy był teoretyczno-praktyczny i obejmował test oraz trening indywidualnych umiejętności strzelania. Drugi etap był praktyczny, a polegał na realizacji zadań ogniowych, które oceniano na podstawie porównania nastaw do ognia skutecznego – wyjaśnia major Ireneusz Bandura z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

Uroczystości z okazji święta Wojsk Rakietowych i Artylerii zakończyło przekazanie obowiązków „pierwszego polskiego artylerzysty”. Dotychczasowy szef tych wojsk, pułkownik Jarosław Kraszewski, został bowiem wyznaczony na dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego obowiązki na stanowisku szefa Zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przejął pułkownik Sławomir Owczarek.

W obchodach na toruńskim poligonie wzięli udział byli i obecni dowódcy wszystkich jednostek artyleryjskich polskiej armii oraz wojsk rakietowych i artylerii, a także m.in. Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Defendery 2020: RobUV
Groty dla podchorążych WAT-u
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ryzykowne remedium
A więc wojna...
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zamek na poligonie
Szybciej do wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Defilada na święto dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
„Kaper” przeciw terrorystom
Trenują, aby szkolić innych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zostań studentem ASzWoj
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Promocja oficerska w AWL
F-16 kończą misję w Estonii
Październik pod znakiem Tallboya
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
16 Dywizja najlepsza!
Następca Honkera na MSPO
Dekady za wcześnie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Ci cholerni Polacy!”
Ku czci roku 1918 i 1920
Wojsko przeciw wirusowi
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ochotnik do Auschwitz
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybsza droga do armii zawodowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraken dla Kormoranów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
„Aviation Detachment” w Łasku
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kraby kontra okręt
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO