moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowcy z „Czarnej Dywizji” niepokonani od pięciu lat

Reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej po raz piąty z rzędu wygrała współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim. „Czarna Dywizja” wywalczyła 113 punktów w jedenastu wojskowych czempionatach, które liczono do klasyfikacji za 2015 rok. Drugie miejsce zajęli sportowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej, a trzecie – z sił powietrznych. Zmechanizowani ze Szczecina przegrali z pancerniakami o dwa oczka, a lotnicy aż o 25.

Szer. Szymon Krawczyk (z lewej) reprezentował Wojsko Polskie na VI Igrzyskach Wojskowych w Korei Południowej. W mistrzostwach Wojska Polskiego w 2015 roku wywalczył dla 11 LDKPanc dwa medale w biegach przełajowych: brązowy - indywidualnie i srebrny - w sztafecie.

Trzon ekipy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1 – 11 DKPanc (pod taką nazwą drużyna uczestniczyła w mistrzowskich zawodach zaliczanych do klasyfikacji) stanowią żołnierze z Żagania, Świętoszowa, Międzyrzecza, Bolesławca, Zielonej Góry i Czerwieńska. Jednak weszli do niej nie tylko przedstawiciele jednostek „Czarnej Dywizji”, ale też sportowcy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 Pułku Saperów, 5 Pułku Przeciwchemicznego oraz Komend Ośrodków Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu i Wędrzynie. Po raz piąty do końcowego sukcesu poprowadzili reprezentację: szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc mjr Sebastian Krasoń oraz jego zastępca st. chor. Tomasz Mucha.

– Piąte zwycięstwo było niewątpliwie tym wywalczonym z największym trudem. Obroniliśmy prymat i dziękuję za to wszystkim sportowcom i ich trenerom – cieszy się major Krasoń. – Swój duży udział w tym sukcesie mieli również gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, oraz płk Zbigniew Markowski, szef szkolenia 11 LDKPanc – podkreśla.

„Dwunastka” mogła pokonać „Czarną Dywizję”

W poprzednich latach losy współzawodnictwa generalnie były już rozstrzygnięte przed ostatnimi mistrzostwami Wojska Polskiego zaliczanymi do punktacji. W 2012 roku rywalizację o prymat w sporcie powszechnym kończyły mistrzostwa w futsalu. W tej dyscyplinie reprezentacja „Czarnej Dywizji” była zaliczana do faworytów, ale wcale nie musiała walczyć o czołowe pozycje, aby zapewnić sobie triumf w „generalce”. Przed dwoma laty przed czempionatem w biegach przełajowych reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej miała taką przewagę nad rywalami, że mogła nie jechać na zawody do Bydgoszczy. Drugą w klasyfikacji ekipę z 12 Dywizji Zmechanizowanej pancerniacy wyprzedzali aż o 20 punktów. Za zwycięstwo drużynowe w mistrzostwach w crossie można było uzyskać 18 oczek. I tyle zdobyli najgroźniejsi rywale ekipy kierowanej przez majora Krasonia. Przełajowcy z „Czarnej Dywizji” uplasowali się na drugiej pozycji i wywalczyli 16 punktów, co oznaczało, iż w końcowej tabeli współzawodnictwa wyprzedzili reprezentację 12 DZ o 18 oczek.

Drużynowi zwycięzcy pływackich mistrzostw WP - reprezentanci 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Natomiast przed rokiem walkę o prymat w sporcie powszechnym kończyła jesienna Spartakiada Wojska Polskiego. Przed jej rozpoczęciem mjr Mirosław Langner, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, twierdził, iż tylko kataklizm może odebrać końcowe zwycięstwo reprezentacji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. I wcale się nie mylił.

Do sierpnia tego roku major Langner (obecnie podpułkownik) po raz kolejny odpowiadał w 12 DZ za przygotowanie reprezentacji do współzawodnictwa. Miał nadzieję, że jego reprezentacja wreszcie przełamie świetną passę pancerniaków. Przenosząc się w sierpniu do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie zajął się nadzorowaniem współzawodnictwa w sporcie powszechnym w WP, trzymał kciuki za swojego następcę w 12 DZ. – Może majorowi Rafałowi Zielińskiemu uda się poprowadzić reprezentację „Dwunastki” do zwycięstwa – miał nadzieję podpułkownik Langner.

Tegoroczne współzawodnictwo zakończyło się 4 listopada w Złocieńcu czempionatem w strzelaniu z pistoletu wojskowego w konkurencji drużynowej. Wcześniej, w ramach Spartakiady Jesiennej WP, żołnierze walczyli o medale indywidualne w strzelaniu z broni krótkiej. Z powodu wadliwej amunicji nie przeprowadzono wówczas planowanej rywalizacji drużynowej. Dodatkowe zawody w Złocieńcu nie miały już jednak decydującego wpływu na końcową klasyfikację strzeleckich mistrzostw, z których punkty wliczano do tabeli „generalki” w sporcie powszechnym. – Losy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej tegorocznego współzawodnictwa sportowego w Siłach Zbrojnych RP przesądziły mistrzostwa w biegach na orientację, które odbyły się po Spartakiadzie Jesiennej. Przed zawodami w Zieleńcu 12 Dywizja Zmechanizowana miała trzy punkty przewagi nad 11 Dywizją Kawalerii Pancernej – przyznaje ppłk Langner. – Niestety, „Dwunastka” zajęła w biegach na orientację dopiero piąte miejsce. Pierwsze wywalczyła natomiast „Czarna Dywizja” i dzięki temu po raz kolejny triumfowała we współzawodnictwie w sporcie powszechnym – dodaje podpułkownik.

Piąty triumf

Na piąte z rzędu zwycięstwo w rywalizacji sportowej w Siłach Zbrojnych RP złożyły się cztery triumfy „Czarnej Dywizji” w klasyfikacji łącznej mistrzostw Wojska Polskiego w czterech dyscyplinach sportu. Wygrali biegi na orientację, piłkę siatkową, pływanie i pokonywanie toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej. Ponadto reprezentacja 11 LDKPanc zajęła drugie miejsca w biegach przełajowych, futsalu, pięcioboju wojskowym i półmaratonie oraz trzecie w strzelaniu z broni etatowej – kbk AK/Beryl i pistoletu wojskowego. Poza podium sportowcy z „Czarnej Dywizji” stanęli jedynie po zakończeniu rywalizacji w biegu patrolowym – zajęli w nim piąte miejsce.

Mjr Sebastian Krasoń (na pierwszym planie) i sportowcy z 11 LDKPanc.

– Kluczem do końcowego zwycięstwa okazał się czempionat w biegach na orientację. Po raz pierwszy w historii naszej dywizji okazaliśmy się najlepsi w wojsku w tej dyscyplinie sportu. W każdej kategorii wiekowej oraz w klasyfikacji sztafetowej nasi reprezentanci stawali na podium – podkreśla st. chor. Tomasz Mucha. – Złote medale zdobyli szer. Michał Kalata, st. chor. Mariusz Plesiński i st. chor. sztab. Józef Klimasz. Reprezentację „orientalistów” do końcowego sukcesu poprowadził trener szer. Paweł Golinowski – dodaje chorąży.

Za przygotowanie reprezentacji 11 LDKPanc do pozostałych wojskowych czempionatów zaliczanych do współzawodnictwa w sporcie powszechnym za 2015 rok odpowiadali: szer. Adrian Milczarek (siatkówka), ppor. Krzysztof Wróbel (pływanie), chor. Bogusław Paterek (pokonywanie toru przeszkód OSF), ppor. Maciej Smażyk (strzelanie z broni etatowej) i kpt. Jakub Wołyński (futsal).

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Własne interesy Europy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wojskowi eksperci o koronawirusie
They Train Together, They Fight Together
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Defense Without Politics
Polacy najlepsi w Hackathonie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Bolko” w służbie
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Darłowo czeka na śmigłowce
Security Game
Egzekucje w ogrodach sejmowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pretorianie na Mazurach
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
We Are All Darfur
Militaria na Zamku Królewskim
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender” wkracza do Polski
Śmierć bohatera
JWK z odznaką pamiątkową
Symulatory strzelań Rosomaków
Iran uderza w USA
Kolejne kontrakty na Wisłę
Krwawe walki o Monte Cassino
Ważka bliżej
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polowy „Brave Band”
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO