moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi w wojsku w 2015 roku

Wielokrotnie odznaczany uczestnik misji w Iraku plutonowy Sebastian Grodzicki oraz twórca inowrocławskiego oddziału „Strzelca” st. szer. Krzysztof Mazurkiewicz zostali wyróżnieni tytułami Podoficera i Szeregowego Roku. Żołnierze pokonali 100 kandydatów z jednostek podległych dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych.
Nagrody przyznawała komisja powołana przez generała Mirosława Różańskiego, dowódcę generalnego RSZ. – W jej skład wchodzili pomocnicy dowódców do spraw podoficerów, dziekani korpusu podoficerów oraz mężowie zaufania korpusu szeregowych zawodowych – wylicza ppłk Marek Pietrzak z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ. – Głównymi kryteriami wyboru były osiągnięcia żołnierzy w 2015 roku oraz zaangażowanie w działalność społeczną poza służbą – dodaje.

Uratował życie koledze

O miano Podoficera Roku 2015 ubiegały się 52 osoby. Najlepszy okazał się plutonowy Sebastian Grodzicki z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Na Grodzickiego zawsze można liczyć – chwali żołnierza mjr Roman Brylski, dowódca eskadry technicznej 21 BLT, przełożony wyróżnionego podoficera. – Zawsze jest do dyspozycji. Kiedy musimy coś zrobić po południu, w weekend, nie marudzi, tylko bierze się do roboty – podkreśla major.


Plut. Grodzicki pochodzi z rodziny wojskowej – jego ojciec był oficerem. On sam wstąpił do armii w 2000 roku. Brał udział w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku jako zwiadowca celowniczy kompanii rozpoznania. – Wykazał się tam odwagą: po ostrzelaniu konwoju udzielił pierwszej pomocy rannemu koledze, strzelcowi z wieży pojazdu, i ewakuował go w bezpieczne miejsce. Sam zresztą podczas tej misji został ciężko ranny – opowiada mjr Brylski.

Za udział w misji plutonowy został odznaczony Gwiazdą Iraku, Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz Gwiazdą za Rany i Kontuzje.

Na co dzień plutonowy zajmuje się w jednostce obsługą oraz remontami samolotów. – To jeden z tych żołnierzy, którzy interesują się tym, co robią. Dokształca się, kończy kursy specjalistyczne – wymienia jego przełożony. – Poza tym ma te cechy charakteru, które w naszym fachu są niezbędne: opanowanie i spokój, zimna krew. Tu nie ma miejsca na fuszerki –  dodaje major.

Jak opowiadają koledzy z jednostki, Sebastian Grodzicki jest też świetnym sportowcem. Na swoim koncie ma starty w wielu, również ekstremalnych biegach. Dwa razy – w latach 2013 i 2014 – zajął I miejsce w Maratonie Komandosa wśród żołnierzy sił powietrznych. Trzy razy brał udział w Biegu Morskiego Komandosa, który organizuje Formoza. Reprezentował również 21 Bazę Lotnictwa Taktycznego w wielu zawodach sportowych. Posiada Wojskową Odznakę Sprawności Fizycznej.

Przyszły JTAC

Starszy szeregowy Krzysztof Mazurkiewicz marzy o tym, by zostać podoficerem. Jego koledzy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu są przekonani, że to marzenie wkrótce się spełni. – Można o nim powiedzieć wiele pozytywnych rzeczy. Jest ceniony za świetną znajomość technicznego języka angielskiego, wie dużo o sprzęcie, który znajduje się w jednostce, interesuje się tym, co tutaj robimy – podkreśla mjr Adam Czapla, zastępca dowódcy Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego 1 BLWL. Służący w niej żołnierze naprowadzają statki powietrzne na cele naziemne (JTAC). Dowódca wierzy, że szer. Mazurkiewicz będzie wykonywał to zadanie w przyszłości.

Wyróżniony służbę wojskową pełni od 2010 roku. Już w 2011 r. pojechał do Afganistanu na IX zmianę PKW – ISAF (International Security Assistance Force, czyli Międzynarodowa Siła Wsparcia Bezpieczeństwa). Służył w Zgrupowaniu Bojowym Bravo. Otrzymał Medal ISAF za ratowanie życia ludzkiego i zdrowia podczas zasadzki, w którą wpadł konwój z FOB Warrior do Ghazni. Amerykański pluton bocznego ubezpieczenia wykrył kabel podłączony do ładunku wybuchowego pod drogą koło Qarabagh. Okazało się, że widoczny kabel to tylko atrapa, a prawdziwa cewka znajduje się kilkanaście centymetrów pod nim. Po tym odkryciu saperzy wpadli pod ogień broni ręcznej i granatników. St. szer. Mazurkiewicz był radiotelefonistą i wezwał wsparcie powietrzne. Wkrótce na pomoc przyleciały dwa śmigłowce Mi-24, które naprowadził na cel. Dopiero ich uderzenie uciszyło agresorów i umożliwiło wyciągnięcie saperów z nieaktywnej już zasadzki.

Obecnie szeregowy służy jako kierowca w 1 BLWL. W uzasadnieniu nadania mu tytułu Szeregowego Roku znalazła się między innymi opinia o jego świetnej znajomość teorii lotnictwa oraz praktycznych umiejętnościach ze współdziałania lotnictwa i pododdziałów lądowych. Dostał też punkty za swoją wynalazczość: „Na bardzo wysokim poziomie posiadł, a także udoskonalił w warunkach bojowych umiejętność tworzenia i zarządzania siecią radiową plutonu oraz utrzymania wielopoziomowej łączności w wielu ośrodkach jednocześnie. Doświadczenie bojowe żołnierza ma przełożenie na wysokie oceny brygady w trakcie ćwiczeń w kraju i za granicą. Największą siłą i zaletą Krzysztofa jest jego otwarty umysł i pasja, która pozwala mu łączyć wiedzę z wielu obszarów.”

St. szer. Mazurkiewicz jest również znany z promowania proobronności. – Jest założycielem i dowódcą  inowrocławskiego oddziału Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Angażuje się w działania, które promują wojsko – mówi mjr Czapla.

W walce o tytuł Szeregowego Roku pokonał 44 osoby.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Pylon dla śmigłowca Black Hawk
 
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Dead to the World
Nowy wiceminister w MON
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy weterani i książę Harry
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja starów 266
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Polscy nurkowie na Islandii
Moje serce należy też do Indii
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja Sokołów
Umowa na Feniksy
Chorwacki test polskich kadetów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Brawurowa ucieczka „Orła”
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Jedna misja, jeden zespół
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Debiuty MSPO: Mistrz misji
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Skok na lotnisko
Głos (z) płonącej Warszawy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wojsko wraca do Łomży
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
A Torn Subcontinent
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Walka i dyplomacja
Groźny jak Tallboy
Selekcja w pigułce
Stalin czekał i kalkulował
Agresja sowieckiego kolosa
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
„Górale” zdobywają miasto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO