moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi w wojsku w 2015 roku

Wielokrotnie odznaczany uczestnik misji w Iraku plutonowy Sebastian Grodzicki oraz twórca inowrocławskiego oddziału „Strzelca” st. szer. Krzysztof Mazurkiewicz zostali wyróżnieni tytułami Podoficera i Szeregowego Roku. Żołnierze pokonali 100 kandydatów z jednostek podległych dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych.
Nagrody przyznawała komisja powołana przez generała Mirosława Różańskiego, dowódcę generalnego RSZ. – W jej skład wchodzili pomocnicy dowódców do spraw podoficerów, dziekani korpusu podoficerów oraz mężowie zaufania korpusu szeregowych zawodowych – wylicza ppłk Marek Pietrzak z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ. – Głównymi kryteriami wyboru były osiągnięcia żołnierzy w 2015 roku oraz zaangażowanie w działalność społeczną poza służbą – dodaje.

Uratował życie koledze

O miano Podoficera Roku 2015 ubiegały się 52 osoby. Najlepszy okazał się plutonowy Sebastian Grodzicki z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Na Grodzickiego zawsze można liczyć – chwali żołnierza mjr Roman Brylski, dowódca eskadry technicznej 21 BLT, przełożony wyróżnionego podoficera. – Zawsze jest do dyspozycji. Kiedy musimy coś zrobić po południu, w weekend, nie marudzi, tylko bierze się do roboty – podkreśla major.


Plut. Grodzicki pochodzi z rodziny wojskowej – jego ojciec był oficerem. On sam wstąpił do armii w 2000 roku. Brał udział w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku jako zwiadowca celowniczy kompanii rozpoznania. – Wykazał się tam odwagą: po ostrzelaniu konwoju udzielił pierwszej pomocy rannemu koledze, strzelcowi z wieży pojazdu, i ewakuował go w bezpieczne miejsce. Sam zresztą podczas tej misji został ciężko ranny – opowiada mjr Brylski.

Za udział w misji plutonowy został odznaczony Gwiazdą Iraku, Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz Gwiazdą za Rany i Kontuzje.

Na co dzień plutonowy zajmuje się w jednostce obsługą oraz remontami samolotów. – To jeden z tych żołnierzy, którzy interesują się tym, co robią. Dokształca się, kończy kursy specjalistyczne – wymienia jego przełożony. – Poza tym ma te cechy charakteru, które w naszym fachu są niezbędne: opanowanie i spokój, zimna krew. Tu nie ma miejsca na fuszerki –  dodaje major.

Jak opowiadają koledzy z jednostki, Sebastian Grodzicki jest też świetnym sportowcem. Na swoim koncie ma starty w wielu, również ekstremalnych biegach. Dwa razy – w latach 2013 i 2014 – zajął I miejsce w Maratonie Komandosa wśród żołnierzy sił powietrznych. Trzy razy brał udział w Biegu Morskiego Komandosa, który organizuje Formoza. Reprezentował również 21 Bazę Lotnictwa Taktycznego w wielu zawodach sportowych. Posiada Wojskową Odznakę Sprawności Fizycznej.

Przyszły JTAC

Starszy szeregowy Krzysztof Mazurkiewicz marzy o tym, by zostać podoficerem. Jego koledzy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu są przekonani, że to marzenie wkrótce się spełni. – Można o nim powiedzieć wiele pozytywnych rzeczy. Jest ceniony za świetną znajomość technicznego języka angielskiego, wie dużo o sprzęcie, który znajduje się w jednostce, interesuje się tym, co tutaj robimy – podkreśla mjr Adam Czapla, zastępca dowódcy Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego 1 BLWL. Służący w niej żołnierze naprowadzają statki powietrzne na cele naziemne (JTAC). Dowódca wierzy, że szer. Mazurkiewicz będzie wykonywał to zadanie w przyszłości.

Wyróżniony służbę wojskową pełni od 2010 roku. Już w 2011 r. pojechał do Afganistanu na IX zmianę PKW – ISAF (International Security Assistance Force, czyli Międzynarodowa Siła Wsparcia Bezpieczeństwa). Służył w Zgrupowaniu Bojowym Bravo. Otrzymał Medal ISAF za ratowanie życia ludzkiego i zdrowia podczas zasadzki, w którą wpadł konwój z FOB Warrior do Ghazni. Amerykański pluton bocznego ubezpieczenia wykrył kabel podłączony do ładunku wybuchowego pod drogą koło Qarabagh. Okazało się, że widoczny kabel to tylko atrapa, a prawdziwa cewka znajduje się kilkanaście centymetrów pod nim. Po tym odkryciu saperzy wpadli pod ogień broni ręcznej i granatników. St. szer. Mazurkiewicz był radiotelefonistą i wezwał wsparcie powietrzne. Wkrótce na pomoc przyleciały dwa śmigłowce Mi-24, które naprowadził na cel. Dopiero ich uderzenie uciszyło agresorów i umożliwiło wyciągnięcie saperów z nieaktywnej już zasadzki.

Obecnie szeregowy służy jako kierowca w 1 BLWL. W uzasadnieniu nadania mu tytułu Szeregowego Roku znalazła się między innymi opinia o jego świetnej znajomość teorii lotnictwa oraz praktycznych umiejętnościach ze współdziałania lotnictwa i pododdziałów lądowych. Dostał też punkty za swoją wynalazczość: „Na bardzo wysokim poziomie posiadł, a także udoskonalił w warunkach bojowych umiejętność tworzenia i zarządzania siecią radiową plutonu oraz utrzymania wielopoziomowej łączności w wielu ośrodkach jednocześnie. Doświadczenie bojowe żołnierza ma przełożenie na wysokie oceny brygady w trakcie ćwiczeń w kraju i za granicą. Największą siłą i zaletą Krzysztofa jest jego otwarty umysł i pasja, która pozwala mu łączyć wiedzę z wielu obszarów.”

St. szer. Mazurkiewicz jest również znany z promowania proobronności. – Jest założycielem i dowódcą  inowrocławskiego oddziału Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Angażuje się w działania, które promują wojsko – mówi mjr Czapla.

W walce o tytuł Szeregowego Roku pokonał 44 osoby.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze usuwają skutki powodzi
 
Z menażką na wakacje
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Poprady dla zawiszaków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Online z mistrzami sportu
Response to Emergency
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstaną kolejne strzelnice
Kajmany na gąsienicach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani w pasiece
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Terytorialsi nie stracą dodatku
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Testament Polski Walczącej
Prezydent z wizytą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent Duda jedzie do USA
Fordy, a nie Nissany
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
Nieskażeni rutyną
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Mała Polska na skraju Niemiec
„Defender” – pracowity poligon saperów
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wyjątkowy CWIX
Informacja Prasowa
Wyzwania polskiej prezydencji
Ubiory ochronne z Maskpolu
Ogromne zainteresowanie Soną
Kim przekracza granice
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe karabinki dla specjalsów
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO