moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdarzyło się w 2015 roku – część II

Sojusznicze manewry „Allied Shield”, objęcie stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych przez gen. Mirosława Różańskiego oraz obchody Dnia Weterana – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na drugą część naszego przeglądu.


Kwiecień

Wojny dziś nie mamy, ale żeby jej nie było, trzeba być zorganizowanym i mieć argumenty siły. Brak tego może zachęcać niektóre państwa do zachowań agresywnych wobec innych – mówił ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, podpisując ustawę o dowodzeniu armią w czasie wojny.


Wprowadzone nią zmiany były uzupełnieniem struktury dowodzenia Wojskiem Polskim w czasie pokoju, obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku. Na mocy nowych przepisów za dowodzenie armią w czasie wojny odpowiada naczelny dowódca bezpośrednio podporządkowany prezydentowi, który kieruje obroną państwa. Na wniosek rządu kandydata na to stanowisko, jeszcze w czasie pokoju, wyznacza prezydent. Przyszły naczelny dowódca ma obowiązek udziału w przygotowaniach do obrony oraz w planowaniu użycia wojsk w operacji obronnej. W czerwcu na to stanowisko wyznaczony został gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Jedne z największych programów modernizacji technicznej polskiej armii weszły w decydującą fazę. Ówczesny rząd podjął decyzję, że w ramach „Tarczy Polski” zakupione mają zostać amerykańskie systemy obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot, a podstawowym śmigłowcem transportowym ma być francuska maszyna H225M Caracal. Nowy gabinet, który w listopadzie rozpoczął urzędowanie, zapowiedział, że gruntownie przeanalizuje oba te kontrakty. W przypadku umowy z USA kwestionowana jest cena i termin przekazania Polsce uzbrojenia. Przy śmigłowcach natomiast chodzi przede wszystkim o niewystarczający udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji maszyn.


Kwiecień w telegraficznym skrócie
Zakończyła się misja polskich lotników w ramach operacji NATO „Air Policing”. Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych obchodził swoje 25-lecie. ORP „Mewa” wzięła udział w NATO-wskich manewrach „Joint Warrior 2015”. Rząd zaakceptował pomysł połączenia od 1 lipca Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Polska i Niemcy podpisały porozumienie o współpracy sił powietrznych obu krajów.


REKLAMA


Maj

To wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy pełnili służbę na różnych krańcach świata. Należy się im szacunek, a tym, którzy przelali krew, także wsparcie – mówił podczas obchodów Dnia Weterana Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.


Główne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa odbyły się w Bydgoszczy. W ich ramach zorganizowano m.in. zawody strzeleckie, rajd rowerowy, występy orkiestr wojskowych oraz pokazy współczesnego i historycznego sprzętu i uzbrojenia.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem „Puma 2015”. Uczestniczyło w nich 2 tysiące żołnierzy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski. Kierownikiem ćwiczenia był gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na poligon wyjechały m.in. czołgi Abrams i Leclerc, samobieżne haubice Goździk, w sumie ponad pół tysiąca sztuk sprzętu. Żołnierze trzech armii, działając jako taktyczna grupa bojowa, ćwiczyli obronę polskich granic.


Maj w telegraficznym skrócie
Śmigłowiec H225M Caracal przeszedł przedzakupowe testy przeprowadzone przez wojskowych specjalistów. Sportowcy w mundurach rywalizowali na spartakiadzie. W ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia w Europie II wojny światowejulicami Warszawy przeszła wojskowa defilada. Do Afganistanu wyleciała druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach misji „Resolute Support”. Odbyło się największe w tym roku ćwiczenie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego „Raróg-15”.Czerwiec

Nie zamierzam wprowadzać rewolucyjnych zmian. Mam natomiast pomysł na usprawnienie szkolenia w siłach zbrojnych. Musi być ono traktowane jak wykonywanie zadania bojowego w czasie pokoju – mówił w rozmowie z „Polską Zbrojną” generał dywizji Mirosław Różański, który został nowym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych.


Gen. Różański zastąpił na tym stanowisku gen. broni pilota Lecha Majewskiego. 1 sierpnia 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała broni.

Na polskich poligonach odbyły się trzy duże, międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod wspólnym szyldem „Allied Shield” (ang. „Sojusznicza tarcza”). W ramach tego projektu przeprowadzono manewry: „Noble Jump” – test NATO-wskiej szpicy, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości; „Baltops” na Bałtyku, w których udział wzięli żołnierze 17 krajów Sojuszu; „Saber Strike” – ćwiczenie wojsk lądowych na terenie Polski i krajów bałtyckich.


Czerwiec w telegraficznym skrócie
Rząd rozpoczął rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie utworzenia na terytorium Polski magazynów sprzętu i uzbrojenia amerykańskiej armii. Gen. bryg. Piotr Nidecki został komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej. Na szczycie w Brukseli NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu Sił Odpowiedzi Sojuszu. Po raz pierwszy na polskim poligonie odbyły się ćwiczenia wojsk chemicznych z wykorzystaniem prawdziwych biologicznych, chemicznych i radioaktywnych substancji. 50 samolotów i śmigłowców z Polski, USA i Wielkiej Brytanii wzięło udział w manewrach „Eagle Talon-Ramstein Guard 15”.

MC

autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc, Bartosz Bera, Piotr Jaszczuk, st. szer. Michał Chudziński, mjr Robert Siemaszko, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1451403720
a w lipcu zabrano emerytom MONu prawa do korzystania z obiektow sportowych tego resortu po godzinach sluzbowych Hanba !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BB-53-56-BB

MBDA w walce o „Narew”
 
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Gotowi na „Defendera”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Na zakupy do sklepu AMW
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Przeciwlotnicza Sona
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Patrioty z polskimi przyczepami
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
F-16 kończą misję w Estonii
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Poszukiwania Magneto
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Podchorążowie za sterami Bielików
Army of Medics
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Sukcesy sportowców w mundurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
NATO walczy z koronawirusem
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Terytorialsi nie stracą dodatku
Widzieć i nie być widzianym
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Co z tegorocznym MSPO?
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
Partyzanci rozgromili ubeków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowy tor przeszkód zawiszaków
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rubiny w walce z epidemią
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Agent w generalskich szlifach
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO