moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ochotnicy do NSR rozpoczęli szkolenie

Ruszył pierwszy w tym roku turnus służby przygotowawczej dla kandydatów na szeregowych. W czteromiesięcznym szkoleniu bierze udział 3800 ochotników. Podobne turnusy będą organizowane jeszcze w maju i we wrześniu. W sumie ten rodzaj służby odbędzie ponad 11,5 tys. osób. Najlepsi podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych.

Prawie 4 tys. ochotników od wczoraj melduje się w ośrodkach i jednostkach wojskowych. – W ciągu pierwszych dwóch dni przejdą standardową procedurę przyjęcia do wojska. Każdego czeka spotkanie z oficerem wychowawczym, lekarzem i psychologiem. Otrzymają też mundury i niezbędne wyposażenie – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Tu służbę przygotowawczą przejdzie 170 osób. – Ci, którzy już do nas dotarli, są bardzo zmotywowani, a zdecydowana większość z nich planuje swoją przyszłość związać z mundurem – podkreśla.

Regulaminy, musztra i egzaminy

Ochotnicy rozpoczną służbę od szkolenia ogólnego. W ciągu trzech miesięcy mają poznać podstawową wiedzę i umiejętności wojskowe. Będą się uczyć przepisów i regulaminów, podstaw musztry oraz zasad dyscypliny. Ochotnicy będą też mieli praktyczne zajęcia medyczne, saperskie, taktyczne oraz dotyczące terenoznawstwa, taktyki i szkolenia ogniowego. Później muszą przystąpić do egzaminów, a po ich zdaniu zaczną szkolenie specjalistyczne. W zależności od danego centrum czy specyfiki jednostki ochotnicy będą się szkolić w specjalnościach m.in.: artyleryjskiej, przeciwlotniczej, łączności czy inżynieryjnej.

Turnusy służby przygotowawczej rozpoczęły się w 29 miejscach w całej Polsce. – Zazwyczaj służba przygotowawcza była organizowana wyłącznie w centrach szkolenia. W związku jednak z większymi potrzebami wojska dotyczącymi utrzymania na właściwym poziomie rezerw i ich stałego uzupełniania, a dodatkowo ze zwiększonym zainteresowaniem młodych ludzi tą formą szkolenia limity zostały zwiększone. Większa liczba powołań siłą rzeczy wymusiła częściowe przeniesienie szkolenia do jednostek wojskowych – tłumaczy płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP.

Poza centrami szkolenia m.in. w Dęblinie, Grudziądzu, Koszalinie, Poznaniu, Toruniu, Ustce, Wrocławiu i Zegrzu, ochotnicy rozpoczną służbę także w jednostkach wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. – Kandydaci znaleźli się między innymi w jednostkach w Świdwinie, Powidzu, Bolesławcu, Bartoszycach, Złocieńcu i Węgorzewie. Służbę przygotowawczą będą też odbywać w jednostkach specjalistycznych, na przykład saperskich w Kazuniu i Brzegu, w jednostce rozpoznawczej w Hrubieszowie i chemicznej w Brodnicy – wylicza ppłk Marek Pietrzak z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Turnusy dla podoficerów NSR

Szkolenie żołnierzy pierwszego turnusu na potrzeby korpusu szeregowych zakończy się 29 kwietnia. Najlepsi będą mogli podpisać kontrakty na służbę w Narodowych Sił Rezerwowych.

Do końca roku odbędą się jeszcze dwa takie turnusy. Drugi ruszy w maju (4.05 – 26.08.2016 r.), a trzeci we wrześniu (6.09 – 23.12.2016 r.). – W ciągu całego roku na trzech turnusach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych będzie mogło zostać przeszkolonych ponad 11,5 tysiąca osób – mówi ppłk Pietrzak.

Na 2016 rok są zaplanowane również dwa turnusy służby przygotowawczej dla kandydatów na podoficerów. Pierwszy rozpocznie się 2 lutego i potrwa do końca czerwca. Początek drugiego zaplanowano na 5 lipca, zakończenie na 30 listopada. Turnusy będą prowadzone w trzech szkołach podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Marynarki Wojennej w Ustce. Weźmie w nich udział w sumie stu ochotników.

Jak dostać się do służby przygotowawczej?

Służba ta jest adresowana do ochotników mających co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej i nie byli karani. Muszą mieć też odpowiednie wykształcenie: w przypadku kandydatów na oficerów – wyższe, podoficerów – co najmniej średnie, szeregowych – co najmniej gimnazjalne. Ci, którzy spełniają te wymagania i są zainteresowani powołaniem do służby przygotowawczej, powinni złożyć wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć odpisy, uwierzytelnione kopie lub po okazaniu oryginału kopie świadectwa ukończenia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dyplomu ukończenia szkoły wyższej oraz innych dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do służby przygotowawczej. Chodzi tu na przykład o certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia kursów lub dyplomy specjalizacji zawodowych. 

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje formalną analizę wszystkich wniosków złożonych przez kandydatów. Drugi etap odbywa się z udziałem ochotnika. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wojskowi oceniają motywację do pełnienia służby, a także predyspozycje ochotnika: umiejętności pracy w zespole, odporność na stres, zdyscyplinowanie. Ocenie podlegają też uprawnienia i umiejętności kandydata. Na dodatkowe punkty mogą liczyć osoby na przykład z prawem jazdy kategorii C, C+E lub D, a także ci, którzy uprawiają sport ważny w wojsku (np. skoczkowie spadochronowi, nurkowie), czy osoby o umiejętnościach przydatnych w armii, m.in. sanitariusze, ratownicy medyczni, operatorzy sprzętu inżynieryjnego (np. do robót ziemnych, maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych). Dodatkowe punkty można też zdobyć za postawę proobronną. Tu znaczenie ma np. ukończenie klasy o profilu mundurowym, udział w obozach przetrwania czy członkostwo w organizacjach pozarządowych o charakterze obronnym. Osoby, które przejdą ten etap rekrutacji, a nie mają orzeczonej zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, kierowane są na badania do komisji lekarskiej oraz psychologa. Gdy pozytywnie przejdą badania, otrzymują orzeczenie o braku przeciwwskazań do odbycia czynnej służby wojskowej. Proces rekrutacji kończy się wydaniem karty powołania.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran, kpt. Jarosław Barczewski, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Agresja sowieckiego kolosa
Umowa na Feniksy
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Iranian Chess Game
Selekcja w pigułce
Nowa misja i nowy sprzęt
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Moje serce należy też do Indii
Groźny jak Tallboy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Cienka niebieska linia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polska nie pozostanie osamotniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Klasy wojskowe po nowemu
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Stalin czekał i kalkulował
Walka i dyplomacja
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy weterani i książę Harry
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Skok na lotnisko
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Chorwacki test polskich kadetów
Sprawdzają Brutusa
Wojsko wraca do Łomży
Irańskie szachy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Jedna misja, jeden zespół
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Modernizacja Sokołów
Brawurowa ucieczka „Orła”
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy nurkowie na Islandii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Thin Blue Line
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja starów 266
A Torn Subcontinent
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
Dead to the World
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Górale” zdobywają miasto
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO