moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO silniejsze po szczycie w Warszawie

Rok 2016 to z punktu widzenia pozycji Polski w relacjach międzynarodowych rok trzech niezwykle ważnych wydarzeń, których mamy zaszczyt być gospodarzem. Będą nimi: szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na których będziemy zaszczyceni obecnością Ojca Świętego Franciszka, oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

Pozwolę sobie wyrazić przekonanie, że udany przebieg każdego z nich przyczyni się nie tylko do promocji Polski, ale przede wszystkim wartości, z którymi wspomniane wydarzenia się wiążą, a które są dla nas, Polaków, niezwykle cenne: bezpieczeństwo, solidarność, godność każdego człowieka i duchowy wymiar życia. (…)

Przemawiając podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w zeszłym roku, odwołałem się do słów mojego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II, że pokój i prawo międzynarodowe są wewnętrznie ze sobą związane, gdyż prawo sprzyja pokojowi. Dziś jeszcze bardziej niż w poprzednich latach powinniśmy pochylić się nad tym przesłaniem. Równość suwerennych państw, nieingerencja w ich sprawy wewnętrzne oraz integralność terytorialną, zakaz użycia siły w celach agresywnych, pokojowe rozstrzyganie sporów międzynarodowych czy prawo narodów do samostanowienia – oto podstawowe zasady, których pogwałcenie nieuchronnie przynosi kres pokojowym relacjom między państwami. Polska zawsze będzie stać na gruncie prymatu prawa międzynarodowego, gdyż to właśnie ono jest gwarancją pokoju. Pokój przez prawo, siła prawa ponad prawem siły – oto idea przewodnia mojej prezydentury. (…)

Polska jest przywiązana do takiego modelu współpracy międzynarodowej, którego ważnymi elementami są właśnie prymat prawa międzynarodowego i dyplomacja jako najpewniejsze mechanizmy pokojowego współistnienia i rozwiązywania sporów pomiędzy państwami, jeżeli do takich dochodzi.

Niestety – wydaje się, że porządek międzynarodowy nie jest dziś trwale zabezpieczony. Nawet jeśli przytłaczająca większość państw pragnie żyć w pokoju, to jednak zdarzają się kraje przedkładające siłę ponad prawo, kraje, które ignorują ograniczenia normatywne i dążą do osiągnięcia swoich celów na drodze konfliktów zbrojnych. Sytuacja ta wymaga aktywnego zaangażowania w działania zmierzające do obrony międzynarodowego ładu. Podstawowym zadaniem dyplomacji jest zapewnienie naszym narodom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo – to podstawowe oczekiwanie społeczne, które powinno być najważniejszą racją naszych działań.

Musimy wzmocnić NATO

W 2016 roku głównym zadaniem Polski w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego będzie dążenie do wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku ze szczytem NATO w Warszawie. Sojusz powinien podjąć decyzje m.in. dotyczące jego obecności wojskowej na terytorium państw wschodniej flanki i zdolności do reagowania na zagrożenia hybrydowe.

Próby destabilizacji ładu europejskiego opartego na wartościach i instytucjach demokratycznych powodują, że zagrożenia dla bezpieczeństwa znalazły się niestety w bezpośrednim sąsiedztwie NATO. Łatwość, z jaką przychodzi niektórym łamanie powszechnie przyjętych zasad regulujących pokojowe relacje między państwami, musi wzbudzać nasze zaniepokojenie.

Polska oraz inne państwa regionu liczą, że szczyt warszawski wyjdzie poza postanowienia szczytu z Newport: zwiększy zdolności obronne NATO i zapewni ich równomierne rozmieszczenie. Bezpieczeństwo państw Sojuszu jest bowiem niepodzielne – to ogromnie ważna zasada.

Jednocześnie dobrze rozumiemy, że warunkiem trwałego pokoju jest również odprężenie. Będzie ono możliwe jednak dopiero wówczas, gdy wzmocnione zostaną gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich państw członkowskich Sojuszu. Najkrótsza droga wiedzie przez zwiększenie potencjału obronnego NATO, zwłaszcza w tych jego częściach, które są dziś najbardziej narażone na zagrożenie.

W interesie Polski leży wzmocnienie więzi pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonym, które pozostają naszym najważniejszym sojusznikiem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że drugim filarem i zarazem gwarancją bezpieczeństwa regionalnego są nasze własne zdolności. Dlatego Polska, podobnie jak w innych obszarach, nie unika odpowiedzialności i jest gotowa współkształtować bezpieczeństwo w swoim sąsiedztwie. Wierzymy, że konsekwentna konsolidacja państw środkowoeuropejskich wokół idei stabilizacji i bezpieczeństwa całego regionu szybko przyniesie rezultaty. Ważnym krokiem w tym kierunku było spotkanie liderów państw członkowskich NATO z Europy Środkowej, które z inicjatywy Polski i Rumunii odbyło się niedawno w Bukareszcie.

Nie zapomnimy o Ukrainie

Szczególne położenie geopolityczne Polski sprawia, że w dzisiejszym środowisku bezpieczeństwa żadna realistyczna polityka europejska, szczególnie w jej wymiarze wschodnim, nie jest i nie może być realizowana z pominięciem naszego kraju.

Polska, podobnie jak jej sojusznicy i przyjaciele na całym świecie, uznaje rozwiązanie kryzysu ukraińskiego w zgodzie z zasadami prawa międzynarodowego za żywotny i strategiczny interes całej wspólnoty międzynarodowej.

Historia uczy nas, że pokój pozyskany za cenę suwerenności innych państw rzadko kiedy bywa trwały. Nigdy natomiast nie jest sprawiedliwy. (…)

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone 13 stycznia 2016 roku na spotkaniu z Korpusem Dyplomatycznym. Pełna treść przemówienia znajduje się na stronie www.prezydent.pl.

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze

~hr-aabia
1454431260
wprowadzenie obcych wojsk na nasze terytorium powinna poprzedzić zgoda narodu wyrażona w powszechnym referendum. Zawsze może być tak że polacy mogą mieć w przyszłości inne zdanie niż obce wojska stacjonujące u nas w kraju, tak jak to było w przeszłości.
45-6A-09-69
~TheRaf
1453895700
Szkoda , że my nie mamy swoich jednostek w innych krajach :D
6F-FD-A0-F5

Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
 
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Gorące obrady NATO w Londynie
Klucz do dobrych relacji
Unwanted Treaty
Leopardy na Podkarpaciu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowe laboratorium WAT
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Obrona bez polityki
T-72 strzelają na poligonie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Volhynian Lion Hearts
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kontenery dla Wisły
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Z archiwum „Szarego”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Kto zostawia ślady w sieci
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Trudna droga
Ostre strzelanie artylerzystów
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Nowe maszyny w LAW
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klasy wojskowe po nowemu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Razem się szkolą, razem walczą
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Dołącz do zawodowców
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wrocław czeka na Amerykanów
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO