moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o wydarzeniach w centrum eksperckim NATO

Posłowie z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych wysłuchali informacji ministra obrony narodowej na temat Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Zdaniem szefa MON w placówce tej nie chroniono właściwie informacji niejawnych. Posłowie PiS popierają decyzję o wymianie kierownictwa Centrum, natomiast opozycji nie przekonały wyjaśnienia szefa resortu.


Niejawne posiedzenie komisji poświęcone było Centrum Eksperckiemu Kontrwywiadu NATO. Zwołano je po tym, jak w połowie grudnia resort obrony odwołał płk. Krzysztofa Duszę z funkcji dyrektora Centrum i w nocy z 18 na 19 grudnia wymienił kierownictwo placówki. Wówczas politycy opozycji uznali, że takie działania ministra obrony Antoniego Macierewicza były bezprawne i kompromitowały Polskę w oczach sojuszników z NATO.

Po posiedzeniu komisji minister Macierewicz podkreślał, że nie doszło do żadnych bezprawnych działań przy wymianie kadr w Centrum Eksperckim NATO. Jak mówił, po zmianie rządu okazało się, iż jeszcze poprzednie kierownictwo służby kontrwywiadu wojskowego stwierdziło, że pomieszczenie w jakim ulokowano Centrum Eksperckie nie spełnia warunków przetwarzania informacji niejawnych. – Trzeba było podjąć różnorodne działania, by zapewnić tej instytucji bezpieczeństwo – powiedział szef MON, dodając, iż powstała konieczność wymiany personelu „wyłącznie polskiego”. – Przy okazji okazało się, że przechowywano ściśle tajne dokumenty zdaje się w szafkach na buty. Były niezabezpieczone, wyniesione ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego – powiedział dziennikarzom Antoni Macierewicz po posiedzeniu komisji.

Posłowie PiS podkreślali, że głównym tematem spotkania było poznanie założeń powołania Centrum. – Na podstawie informacji przekazanych komisji przez ministra obrony można ocenić, że forma tworzenia Centrum nie spełniała wymogów racjonalnych i praktycznych – mówi w rozmowie z polską-zbrojną.pl Marek Opioła (PiS), szef sejmowej speckomisji. Poseł dodał także, że jego zdaniem informacja szefa MON wskazuje, iż nie było innego wyjścia, jak przeprowadzić wymianę kierownictwa w Centrum. – Ponieważ funkcjonariusze, którzy wielokrotnie byli wzywani przez swojego przełożonego, czyli szefa służby kontrwywiadu, nie dostosowywali się do tych poleceń – wyjaśnia przewodniczący speckomisji.

Marek Suski, wiceszef komisji ds. służb specjalnych z ramienia PiS, dodaje: – Najważniejszym powodem interwencji ministra w centrum była odmowa wykonania rozkazu. To jest rzecz niedopuszczalna. Poza tym ten oficer w mediach krytykował swojego zwierzchnika. Nie może być tak, że w armii każdy robi co chce – ocenia. Suski podkreśla, że w Centrum brakowało też zabezpieczenia niejawnych dokumentów, a ponadto znajdowały się w nim projekty interpelacji poselskich, które później w podobnym brzmieniu były składane w Sejmie przez posłów PO. – Wojsko nie powinno zajmować się działaniami politycznymi – podkreśla Suski. Opioła przyznaje, że szef MON poinformował komisję o takich projektach i jako dowody przedstawił posłom dokumenty.

Zdaniem polityków PiS działania resortu obrony polegające na usunięciu kierownictwa Centrum były zgodne z prawem i procedurami. – To była wewnętrzna sprawa Polski, do wymiany kierownictwa nie potrzeba było jakichkolwiek konsultacji, czy kontrasygnaty ze strony innych państw – mówi Suski.

Poseł Adam Szłapka, członek komisji z ramienia Nowoczesnej, po wysłuchaniu Antoniego Macierewicza ocenił, że w Centrum był problem „natury dowódczej”. Poseł nie popiera jednak działań MON. – Takie nocne akcje nie umacniają naszej pozycji jako wiarygodnego partnera na arenie międzynarodowej – mówi Szłapka.

Podobnie wypowiadał się w mediach członek speckomisji z ramienia PO Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych. – Nie przekonał mnie pan minister, że wszystko było zgodne z literą prawa – mówił Biernacki. Podkreślił też, że Centrum podlega komitetowi sterującemu utworzonemu przez państwa powołujące tę instytucję. – Wejście w nocy motywowano ekstraordynaryjnym trybem, zapominając, że był zwołany komitet sterujący i można było tam podjąć kwestie dotyczące personelu – mówił poseł PO. Politycy opozycji przywołują list ministra obrony Słowacji, który zwrócił się do Antoniego Macierewicza z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zmian w Centrum.

Poseł Opioła uważa te zarzuty za chybione, bo resort obrony był w tej sprawie w stałym kontakcie ze swoim odpowiednikiem po stronie Słowacji. Z kolei szef służby kontrwywiadu spotykał się z attaché słowackim w Polsce, miał też kontakt ze słowacką ambasadą.

– NATO się samo wypowiedziało w tej sprawie przyznając, że jest to wyłącznie sprawa Polski. Innych zapytań ze strony Sojuszu o te sprawy nie było – stwierdza Opioła, przypominając, że Centrum nie otrzymało jeszcze nawet certyfikatu NATO. I podkreśla: – Ze stroną słowacką nadal będą prowadzone rozmowy w tej sprawie i projekt będzie kontynuowany zgodnie z międzypaństwową umową.

W tworzenie Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (w języku angielskim NATO Counter Intelligence Centre Of Exellence) jako państwa wiodące zaangażowane są – poza Polską i Słowacją – także: Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Umowę o powołaniu Centrum podpisano we wrześniu ubiegłego roku w siedzibie Dowództwa Sojuszniczego ds. Transformacji w Norfolk w USA. Centrum ma szkolić specjalistów od kontrwywiadu z państw członkowskich NATO oraz państw partnerskich, a także poprawiać możliwości współpracy służb wojskowych z tych państw.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Prosty język to najważniejsza maksyma!
 
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Skok na głęboką wodę
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze bez testów z WF-u
MSPO 2021 - serwis specjalny
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Kosmiczne technologie na MSPO
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wybierz się na wojskowe studia
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Emerytura wypłacana w … karmie
Misja, w której stawką było życie
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Symulator skoków ze spadochronem
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Czołgi do ataku!
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Ziemia z misji na pamiątkę
Defendery. Innowacyjność w cenie
HSW ma ofertę dla armii
Afganistan. Czas wracać do domu
Symulator dla kierowców ciężarówek
Przez sport do wojska!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Żołnierze wrócili do Polski
Rzetelna informacja w cenie!
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Do broni!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Nowe racje dla specjalsów
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Techniki linowe dla wybranych
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
W walce na dwa fronty – bez szans
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Współpraca i walka w komunikacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO