moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent prowadzi rozmowy o szczycie NATO

Bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu musi być większe niż dzisiaj. Wymaga to obecności wojsk oraz systemu wsparcia przed aktami agresji – mówił Andrzej Duda w Brukseli po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO. Polski prezydent rozpoczął dziś cykl rozmów przed lipcowym szczytem przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie.


Polski prezydent chce, by na lipcowym spotkaniu przywódców NATO zapadły decyzje o umieszczeniu na wschodniej flance (m.in. w Polsce) stałych baz Sojuszu. W Brukseli rozmawiał dziś o tym z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. – Celem szczytu ma być wzmocnienie bezpieczeństwa Europy Środkowej. Chodzi o to, aby żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego byli widoczni na ternie Polski oraz innych państw Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał prezydent Duda w Kwaterze Głównej NATO. Dodał, że oprócz stałej obecności sił NATO, wzmocnienie bezpieczeństwa naszego regionu Europy powinno się odbywać także poprzez budowę infrastruktury wojskowej. – Chodzi o to, aby potencjalnemu agresorowi nie opłacało się atakować żadnego z państw NATO – mówił.

Jens Stoltenberg zapewnił, że Polska może liczyć na wsparcie w tej sprawie. – Ufam, że po szczycie w Warszawie obecność NATO w Polsce będzie większa – mówił szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Wszyscy musimy upewnić się, że gdy zakończymy ten szczyt, NATO będzie silniejsze, bardziej elastyczne i tak samo jak zawsze oddane wartościom, na których Sojusz powstał, to znaczy: demokracji, wolności jednostki oraz rządom prawa – przekonywał.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Polska jest silnym i bardzo zaangażowanym sojusznikiem. – Udowodniła to, wysyłając swoje siły lądowe, morskie i powietrzne do Afganistanu i Kosowa, a także uczestnicząc w dyżurach morskich na Bałtyku – mówił. Pochwalił również Polskę m.in. za decyzję, że nasze wydatki na obronność wynosić będą nie mniej niż dwa procent produktu krajowego brutto, a także za utworzenie funduszu logistycznego dla Ukrainy oraz wsparcie tego państwa w edukacji obronnej. – To znaczące zaangażowanie i pokazuje wiodącą rolę Polski, za co bardzo dziękujemy – powiedział Jens Stoltenberg. Przypomniał też o tym, że jesteśmy gospodarzami korpusu szczecińskiego czy centrum szkolenia NATO w Bydgoszczy. – Polska to też kluczowe miejsce, jeśli chodzi o obronę przeciwrakietową. Wiele ćwiczeń wojskowych już się odbyło, wiele jeszcze się odbędzie – podkreślał.

W Kwaterze Głównej NATO rozmawiano dziś także o relacjach NATO – Rosja. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że nie zgadza się na rozmieszczenie stałych baz NATO na terenie państw byłego Układu Warszawskiego. Będzie to jednym z tematów lipcowego szczytu Sojuszu w stolicy Polski. Zdaniem prezydenta Dudy „dialog z Rosją jest potrzebny”, ale nikt w Europie nie powinien mieć złudzeń. – Rosja wzmacnia swój potencjał militarny i demonstruje to w sposób testujący odporność osób decydujących w NATO – podkreślał. Andrzej Duda ostrzegał też, że „działania Rosji nie są działaniami o wymiarze defensywnym”. – Musimy się z tym liczyć – przekonywał. Jako przykład zwierzchnik polskich sił zbrojnych podał „wzmacnianie obecności wojskowej w Kaliningradzie”, która – jak stwierdził prezydent – „nie ma wyłącznie charakteru obronnego”.

Podobnego zdania był sekretarz generalny NATO. – Rosja jest gotowa użyć siły do zmiany granic w Europie – przyznał Jens Stoltenberg.

Tematem rozmów w Brukseli była także współpraca z państwami nienależącymi do NATO. Polski prezydent zapewniał, że Sojusz jest na to otwarty. – Myślę tu o Szwecji, Finlandii, Australii, Jordanii, Gruzji, ale w kontekście szczytu nie możemy też zapominać o Mołdawii czy Ukrainie – powiedział Andrzej Duda. W styczniu Paweł Soloch, szef BBN, zapowiadał, że na warszawskim szczycie powinna zostać przedstawiona propozycja „współpracy z Ukrainą podobna do oferty złożonej Gruzji na szczycie w Newport”.

Po południu prezydent Duda odwiedził jeszcze dowództwo sił sojuszniczych w Mons, gdzie spotkał się z gen. Philipem Breedlove’em, naczelnym dowódcą sił NATO w Europie. – Perspektywa współpracy militarnej w ramach NATO z USA rysuje się bardzo dobrze. Chciałbym za to podziękować – mówił Andrzej Duda. A nawiązując do szczytu w Warszawie prezydent powiedział, że musi on być „decyzyjny i zapewnić NATO bezpieczeństwo”.

Z kolei Gen. Philip Breedlove zapewnił, że „Polska jest wspaniałym sojusznikiem z wielkim wkładem w obronność i bezpieczeństwo państw NATO”.

Zwierzchnik polskiej armii rozmawiał w Mons także z oficerami i sztabowcami, w tym polskimi żołnierzami.

Rozmowy przygotowujące szczyt

Wizyta w Brukseli jest pierwszą z całego cyklu spotkań z przywódcami państw należących do NATO. – Pierwszą połowę roku prezydent zamierza poświęcić na budowanie konsensusu wokół decyzji, jakie mają zapaść na szczycie NATO w Warszawie – mówił niedawno Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda chce odwiedzić m.in. Niemcy (w połowie czerwca), Czechy, Węgry. Ma też jechać do Francji na rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego. W planach są także wizyty w krajach Europy Południowej (m.in. we Włoszech) oraz Północnej (w Norwegii i prawdopodobnie w Danii). Prezydent uda się na Monachijską Konferencję Polityki Bezpieczeństwa, gdzie przedstawi polską propozycję zmian w funkcjonowaniu NATO. Pojawi się również w Waszyngtonie na Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Jeszcze przed warszawskim spotkaniem prezydent Duda wystąpi z odczytem w NATO Defense College w Rzymie.

Dwudniowe spotkanie przywódców państw NATO w Warszawie rozpocznie się 8 lipca. Do Polski przyjadą prezydenci (zapowiadana jest m.in. wizyta Baracka Obamy), premierzy oraz ministrowie obrony i spraw zagranicznych. W sumie w szczycie weźmie udział około 2,5 tysiąca delegatów, 500 ekspertów oraz 1,5 tysiąca dziennikarzy.

Joanna Tańska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~LBK
1453158660
Troche z przymrozeniem oka odbieram rozmowy w sprawie tzw. trojkata weimarskiego. Francuzi i Niemcy juz pare razy nas oszukali. Mam nadzieje ze nasz prezydent Andrzej Duda nigdy nie zapomni o cechach naszych ''wspolprzymiezencow'', jednoczesnie nie dajac im tego do zrozumienia... Po za tym, chyba, same plusy.
D4-03-E6-18

MON: nie wyciekły tajne informacje
 
Trzy dekady Polski w CISM
Rakiety dla śmigłowców
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Rosomaki będą groźniejsze
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
W Brukseli o przyszłości NATO
Z pomocą dla Libanu
Wiedza, która ratuje życie
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Drony na fali
W jedynym słusznym kierunku
Żyją w naszej pamięci
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Na granicy nieco spokojniej
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Lecimy z sercem
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowa Rada przy prezydencie
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Zima, skały i kawalerzyści
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Misja nie tylko wojskowa
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Przesiadka do klasy premium
Rodzeństwo na medal
Pierwszy krok do zawodowców
Nauka kruszenia lodu
Na wolność przez dwa mury
Bombardowanie Monte Cassino
W BBN o sytuacji na granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Oczy na wschodnią flankę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Polak w szkole boardingu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Zostań wojskowym muzykiem
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Ważki poszukiwane
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Nowe radary dla MW
Jack Strong
Saperzy rozminowują Kłaj
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Ptaszki” nowej ery
Hiszpańskie dylematy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO