moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna według reguł

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął śledztwo dotyczące zbrodni rzekomo popełnionych podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową w 2008 roku. To pierwsze śledztwo MTK poza Afryką. Decyzja o jego rozpoczęciu przypomina, że współczesna wojna ma swoje reguły zapisane w międzynarodowym prawie, a ci którzy ich nie będą przestrzegać muszą liczyć się z tym, że kiedyś zostaną za to osądzeni.

Prokurator trybunału Fatou Bensouda już wcześniej podkreślała, że ma dowody na popełnienie zbrodni objętych jurysdykcją MTK. Jak informowała w październiku, wnioskując o zatwierdzenie wszczęcia śledztwa, wskutek konfliktu rosyjsko-gruzińskiego zginęło 113 cywilów pochodzenia gruzińskiego, a ponad 18 tysięcy zostało pod przymusem wypędzonych z domów w ramach kampanii przesiedleńczej prowadzonej przez władzę rosyjskojęzycznej Osetii Południowej. Dowody winy zebrane przez prokurator dotyczyły nie tylko strony rosyjskiej. Fatou Bensouda mówiła też o ataku gruzińskich żołnierzy na siły pokojowe Rosji. Zginęło w nich 10 osób, a 30 zostało rannych.

Odnosząc się do decyzji MTK zatwierdzającej jej śledztwo prokurator oświadczyła, że na tym etapie prac ma ono charakter wstępny i nie przesądza o winie lub niewinności żadnej z osób. Ale przyznała też, że ma informacje o „rzekomych zbrodniach” popełnionych przez trzy strony konfliktu: gruzińskie siły zbrojne, żołnierzy z Osetii Południowej i rosyjskie wojska. Zapowiedziała też, że będzie, jeśli pojawią się ku temu uzasadnione podstawy, występować do sędziów o wydanie nakazów aresztowania. Podkreślała, że śledztwo potrwa tak długo, aż zostaną zgromadzone – „w sposób niezależny i bezstronny” – wymagane dowody.

Prokurator Bensouda przypomniała też, że do tej pory swoje wewnętrzne śledztwa w tej sprawie prowadziły zarówno strona rosyjska, jak i gruzińska, nie było więc możliwości rozpoczęcia formalnego śledztwa przez MTK. Rosjanie nadal zapewniają, że prowadzą swoje dochodzenie, jednak Gruzja w zeszłym roku zawiesiła je na czas nieokreślony.

REKLAMA

Siła argumentów przedstawionych przez Fatou Bensouda przekonała Trybunał, który rozpatrując wniosek i dostarczone przez prokurator materiały ocenił, że istnieją „uzasadnione podstawy”, aby uznać, że zbrodnie podlegające jego jurysdykcji zostały popełnione podczas wojny w Gruzji. W tym kontekście wymienił: zabójstwa, przymusowe przesiedlenia i prześladowania, a także zbrodnie wojenne: ataki na ludność cywilną, umyślne zabijanie cywili, kierowanie ataków na siły pokojowe, niszczenie mienia i grabieże.

Decyzja Trybunału przypomina, że konflikty zbrojne mają swoje reguły, a ich przekroczenie, jest zagrożone odpowiedzialnością karną – nawet dożywociem. Trybunał nie może sądzić państw lecz sprawców – osoby fizyczne, które dopuściły się zbrodni.

Ograniczenia w środkach i metodach prowadzenia działań zbrojnych oraz ochrona mienia i ludności cywilnej to podstawy międzynarodowego prawa humanitarnego, które powinien znać każdy żołnierz lub – szerzej – kombatant, czyli członek regularnych oddziałów zbrojnych. To istotne w dobie prowadzenia tzw. wojen hybrydowych, gdzie tożsamość sił zbrojnych może być w różny sposób kamuflowana.

Decyzja Trybunału jest też ważna dla niego samego, a także dla społeczności międzynarodowej. To jak wywiąże się on ze swojego zdania i jakie konsekwencje przyniesie rozpoczęte śledztwo – także wobec działań sił rosyjskich, bo Rosja nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK, nie jest wiec jego stroną – może przesądzić o przyszłości tej instytucji, której zasadność funkcjonowania jest często poddawana w wątpliwość na arenie międzynarodowej. Ale śledztwo to może też mieć wpływ na to, jak okrutne będą konflikty zbrojne w przyszłości. 

Krzysztof Kowalczyk , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze

~Xaxanek
1454311740
Serdecznie witamy na portalu.
FF-6C-B3-6A

Not Contaminated With Routine
 
Online z mistrzami sportu
Wojskowy Hot450Challenge
Hekatomba na Woli
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Druga kadencja prezydenta Dudy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wojsko przeciw wirusowi
Strzelnice dla terytorialsów
Galicyjskie przesilenie
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kurs dla saperskich ekspertów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Chwała powstańcom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Lato z czerwonym terrorem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Skok na głęboką wodę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Przeciwlotnicy w drodze do USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Cud Piłsudskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO