moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna według reguł

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął śledztwo dotyczące zbrodni rzekomo popełnionych podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową w 2008 roku. To pierwsze śledztwo MTK poza Afryką. Decyzja o jego rozpoczęciu przypomina, że współczesna wojna ma swoje reguły zapisane w międzynarodowym prawie, a ci którzy ich nie będą przestrzegać muszą liczyć się z tym, że kiedyś zostaną za to osądzeni.

Prokurator trybunału Fatou Bensouda już wcześniej podkreślała, że ma dowody na popełnienie zbrodni objętych jurysdykcją MTK. Jak informowała w październiku, wnioskując o zatwierdzenie wszczęcia śledztwa, wskutek konfliktu rosyjsko-gruzińskiego zginęło 113 cywilów pochodzenia gruzińskiego, a ponad 18 tysięcy zostało pod przymusem wypędzonych z domów w ramach kampanii przesiedleńczej prowadzonej przez władzę rosyjskojęzycznej Osetii Południowej. Dowody winy zebrane przez prokurator dotyczyły nie tylko strony rosyjskiej. Fatou Bensouda mówiła też o ataku gruzińskich żołnierzy na siły pokojowe Rosji. Zginęło w nich 10 osób, a 30 zostało rannych.

Odnosząc się do decyzji MTK zatwierdzającej jej śledztwo prokurator oświadczyła, że na tym etapie prac ma ono charakter wstępny i nie przesądza o winie lub niewinności żadnej z osób. Ale przyznała też, że ma informacje o „rzekomych zbrodniach” popełnionych przez trzy strony konfliktu: gruzińskie siły zbrojne, żołnierzy z Osetii Południowej i rosyjskie wojska. Zapowiedziała też, że będzie, jeśli pojawią się ku temu uzasadnione podstawy, występować do sędziów o wydanie nakazów aresztowania. Podkreślała, że śledztwo potrwa tak długo, aż zostaną zgromadzone – „w sposób niezależny i bezstronny” – wymagane dowody.

Prokurator Bensouda przypomniała też, że do tej pory swoje wewnętrzne śledztwa w tej sprawie prowadziły zarówno strona rosyjska, jak i gruzińska, nie było więc możliwości rozpoczęcia formalnego śledztwa przez MTK. Rosjanie nadal zapewniają, że prowadzą swoje dochodzenie, jednak Gruzja w zeszłym roku zawiesiła je na czas nieokreślony.

Siła argumentów przedstawionych przez Fatou Bensouda przekonała Trybunał, który rozpatrując wniosek i dostarczone przez prokurator materiały ocenił, że istnieją „uzasadnione podstawy”, aby uznać, że zbrodnie podlegające jego jurysdykcji zostały popełnione podczas wojny w Gruzji. W tym kontekście wymienił: zabójstwa, przymusowe przesiedlenia i prześladowania, a także zbrodnie wojenne: ataki na ludność cywilną, umyślne zabijanie cywili, kierowanie ataków na siły pokojowe, niszczenie mienia i grabieże.

Decyzja Trybunału przypomina, że konflikty zbrojne mają swoje reguły, a ich przekroczenie, jest zagrożone odpowiedzialnością karną – nawet dożywociem. Trybunał nie może sądzić państw lecz sprawców – osoby fizyczne, które dopuściły się zbrodni.

Ograniczenia w środkach i metodach prowadzenia działań zbrojnych oraz ochrona mienia i ludności cywilnej to podstawy międzynarodowego prawa humanitarnego, które powinien znać każdy żołnierz lub – szerzej – kombatant, czyli członek regularnych oddziałów zbrojnych. To istotne w dobie prowadzenia tzw. wojen hybrydowych, gdzie tożsamość sił zbrojnych może być w różny sposób kamuflowana.

Decyzja Trybunału jest też ważna dla niego samego, a także dla społeczności międzynarodowej. To jak wywiąże się on ze swojego zdania i jakie konsekwencje przyniesie rozpoczęte śledztwo – także wobec działań sił rosyjskich, bo Rosja nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK, nie jest wiec jego stroną – może przesądzić o przyszłości tej instytucji, której zasadność funkcjonowania jest często poddawana w wątpliwość na arenie międzynarodowej. Ale śledztwo to może też mieć wpływ na to, jak okrutne będą konflikty zbrojne w przyszłości. 

Krzysztof Kowalczyk , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze

~Xaxanek
1454311740
Serdecznie witamy na portalu.
FF-6C-B3-6A

Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
 
Gotowi na misję
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Unwanted Treaty
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kontenery dla Wisły
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Klasy wojskowe po nowemu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Razem się szkolą, razem walczą
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Los Polski naszym losem
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ostre strzelanie artylerzystów
The Army Enters the Frame
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Gorące obrady NATO w Londynie
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kto zostawia ślady w sieci
Wrocław czeka na Amerykanów
Defense Without Politics
Volhynian Lion Hearts
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Trudna droga
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Z archiwum „Szarego”
Leopardy na Podkarpaciu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowe laboratorium WAT
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Paczki dla kresowiaków
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klucz do dobrych relacji
Terytorialsi za oceanem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowe maszyny w LAW
Pierwszy poległy pilot Września ’39
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO