moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Indie stawiają na własny przemysł obronny

Indie mają jedną z największych armii świata, ale piętą achillesową tej potęgi jest ogromne uzależnienie od importowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Krajowy przemysł obronny jest obecnie w stanie zaspokoić znacznie poniżej połowy ich potrzeb. Stąd, jak podaje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), na Indie przypada aż 15 proc. światowego eksportu broni.

Po dojściu do władzy obecny premier Indii Narendra Modi podjął działania na rzecz zwiększenia zdolności produkcyjnych rodzimej zbrojeniówki. W imię tej polityki rząd zaczął preferować krajowych producentów oraz tych z zagranicznych dostawców, którzy wyrażali gotowość nawiązania bliskiej współpracy z indyjskimi firmami. Jednak nie wszystkie przyjęte rozwiązania okazały się efektywne. Dlatego minister obrony Manohar Parrikar zapowiedział korektę polityki zamówień obronnych, ale przy zachowaniu dotychczasowego kierunku, czyli wspieraniu krajowej branży obronnej. Dokument Defence Procurement Policy – 2016 (DPP-2016) ma wejść w życie w lutym.

Podstawową zmianą jest większe niż dotychczas wsparcie rodzimej myśli naukowej i technicznej. Potwierdzeniem tego będzie wprowadzenie nowej kategorii wśród zamówień obronnych – miejscowy projekt, rozwój i produkcja (Indigenous Design, Development and Manufacturing, IDDM). Oczywiście w indyjskich mediach pojawiły się opinie, że zaliczone do tej kategorii wyroby niekoniecznie będą miały 100 proc. rodzimych komponentów. Cytowany w serwisie Defence News były doradca finansowy indyjskiego ministerstwa obrony Amit Cowshish przypuszczał, że granicą będzie co najmniej 60 proc. zawartości. W przypadku hybrydowej kategorii „Buy and Make (India)”, gdzie po zakupie pierwszej partii gotowego sprzętu z zagranicy rusza jego produkcja w Indiach, określono, że wyznaczono minimalny pułap 40 proc. W dzienniku „Tribune” pojawiła się informacja, że w ramach IDDM będą wyróżniane dwie podkategorie. Jeśli projekt będzie indyjski, to wkład krajowy wystarczy w wysokości 40 proc. wyrobu. Jeśli zaś nie – wymóg wzrośnie do 60 proc.

W ocenie Viveka Rae, byłego dyrektora generalnego Komisji Zamówień Obronnych w resorcie obrony, kategoria IDDM niewiele będzie się różnić od istniejącej już „Make”, bo ta też preferuje rodzime projekty. Jednak minister Parrikar wskazał na nowe ważne rozwiązanie. Otóż Departament Produkcji Obronnej ma pokrywać 90 proc. kosztów prac badawczo-rozwojowych (obecnie jest to 80 proc.). Da to szansę włączenia się w takie prace małym i średnim firmom prywatnym. Tym bardziej, że resort obrony zrekompensuje im wkład własny, jeśli opracują udany prototyp, a procedura zakupu danego produktu nie zostanie uruchomiona w ciągu 24 miesięcy od jego powstania. Koszty prac badawczo-rozwojowych będą zwracane, jeśli pieniądze na nie wyłożą same firmy. Warunkiem jest jednak to, by zakończyły się one sukcesem, a resort obrony nie złoży zamówienia na ten produkt. Poza tym, po raz pierwszy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych Indii mają powstać struktury zarządzające projektami z dwugwiazdkowymi generałami na czele.

REKLAMA

Drugą zmianą, ważną z punktu widzenia potencjalnych zagranicznych dostawców, będzie znaczące podniesienie minimalnej kwoty kontraktu, od której obowiązywać będzie offset (co najmniej 30 proc. wartości umowy zakupu). Dziś to zaledwie 45 mln dolarów. Według informacji indyjskich mediów w DPP-2016 „kwota wolna” wzrośnie do 303 mln dolarów. Minister Parrkar podał, że podpisane zostały już umowy offsetowe na 5 mld dolarów, a w przygotowaniu są następne na kwotę kilku miliardów dolarów. Polityk indyjski przyznał, że offset powoduje wzrost ceny produktów dla sił zbrojnych o 12–20 proc. Co ważne, indyjski resort obrony zamierza odejść od zasady wyboru najtańszej oferty. W grę będzie wchodził teraz zakup nieco droższego, choć lepszego produktu.

Tadeusz Wróbel , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze

~Lucky Luke
1454311560
Sprzedać Indiom MSBS. koniecznie. Ale nie tak jak Kraba. Indie to w perspektywie 30-50 lat drugie mocarstwo światowe. Warto już tam być.
FF-6C-B3-6A

Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Online z mistrzami sportu
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Sprawdzony sojusznik
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Więcej celowników z PCO dla wojska
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Amerykanie znów w Drawsku
Laserowa artyleria US Army
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Polska i USA zacieśniają współpracę obronną
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wolność jak świętość
Dla odważnych i walecznych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bon turystyczny także w wojsku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Świętuj z żołnierzami
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Super Warrior w GROM-ie
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Biblią w bolszewików
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: misja
Wojsko przeciw wirusowi
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO