moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Indie stawiają na własny przemysł obronny

Indie mają jedną z największych armii świata, ale piętą achillesową tej potęgi jest ogromne uzależnienie od importowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Krajowy przemysł obronny jest obecnie w stanie zaspokoić znacznie poniżej połowy ich potrzeb. Stąd, jak podaje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), na Indie przypada aż 15 proc. światowego eksportu broni.

Po dojściu do władzy obecny premier Indii Narendra Modi podjął działania na rzecz zwiększenia zdolności produkcyjnych rodzimej zbrojeniówki. W imię tej polityki rząd zaczął preferować krajowych producentów oraz tych z zagranicznych dostawców, którzy wyrażali gotowość nawiązania bliskiej współpracy z indyjskimi firmami. Jednak nie wszystkie przyjęte rozwiązania okazały się efektywne. Dlatego minister obrony Manohar Parrikar zapowiedział korektę polityki zamówień obronnych, ale przy zachowaniu dotychczasowego kierunku, czyli wspieraniu krajowej branży obronnej. Dokument Defence Procurement Policy – 2016 (DPP-2016) ma wejść w życie w lutym.

Podstawową zmianą jest większe niż dotychczas wsparcie rodzimej myśli naukowej i technicznej. Potwierdzeniem tego będzie wprowadzenie nowej kategorii wśród zamówień obronnych – miejscowy projekt, rozwój i produkcja (Indigenous Design, Development and Manufacturing, IDDM). Oczywiście w indyjskich mediach pojawiły się opinie, że zaliczone do tej kategorii wyroby niekoniecznie będą miały 100 proc. rodzimych komponentów. Cytowany w serwisie Defence News były doradca finansowy indyjskiego ministerstwa obrony Amit Cowshish przypuszczał, że granicą będzie co najmniej 60 proc. zawartości. W przypadku hybrydowej kategorii „Buy and Make (India)”, gdzie po zakupie pierwszej partii gotowego sprzętu z zagranicy rusza jego produkcja w Indiach, określono, że wyznaczono minimalny pułap 40 proc. W dzienniku „Tribune” pojawiła się informacja, że w ramach IDDM będą wyróżniane dwie podkategorie. Jeśli projekt będzie indyjski, to wkład krajowy wystarczy w wysokości 40 proc. wyrobu. Jeśli zaś nie – wymóg wzrośnie do 60 proc.

W ocenie Viveka Rae, byłego dyrektora generalnego Komisji Zamówień Obronnych w resorcie obrony, kategoria IDDM niewiele będzie się różnić od istniejącej już „Make”, bo ta też preferuje rodzime projekty. Jednak minister Parrikar wskazał na nowe ważne rozwiązanie. Otóż Departament Produkcji Obronnej ma pokrywać 90 proc. kosztów prac badawczo-rozwojowych (obecnie jest to 80 proc.). Da to szansę włączenia się w takie prace małym i średnim firmom prywatnym. Tym bardziej, że resort obrony zrekompensuje im wkład własny, jeśli opracują udany prototyp, a procedura zakupu danego produktu nie zostanie uruchomiona w ciągu 24 miesięcy od jego powstania. Koszty prac badawczo-rozwojowych będą zwracane, jeśli pieniądze na nie wyłożą same firmy. Warunkiem jest jednak to, by zakończyły się one sukcesem, a resort obrony nie złoży zamówienia na ten produkt. Poza tym, po raz pierwszy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych Indii mają powstać struktury zarządzające projektami z dwugwiazdkowymi generałami na czele.

Drugą zmianą, ważną z punktu widzenia potencjalnych zagranicznych dostawców, będzie znaczące podniesienie minimalnej kwoty kontraktu, od której obowiązywać będzie offset (co najmniej 30 proc. wartości umowy zakupu). Dziś to zaledwie 45 mln dolarów. Według informacji indyjskich mediów w DPP-2016 „kwota wolna” wzrośnie do 303 mln dolarów. Minister Parrkar podał, że podpisane zostały już umowy offsetowe na 5 mld dolarów, a w przygotowaniu są następne na kwotę kilku miliardów dolarów. Polityk indyjski przyznał, że offset powoduje wzrost ceny produktów dla sił zbrojnych o 12–20 proc. Co ważne, indyjski resort obrony zamierza odejść od zasady wyboru najtańszej oferty. W grę będzie wchodził teraz zakup nieco droższego, choć lepszego produktu.

Tadeusz Wróbel , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze

~Lucky Luke
1454311560
Sprzedać Indiom MSBS. koniecznie. Ale nie tak jak Kraba. Indie to w perspektywie 30-50 lat drugie mocarstwo światowe. Warto już tam być.
FF-6C-B3-6A

Z archiwum „Szarego”
 
Ostre strzelanie artylerzystów
Terytorialsi za oceanem
Razem się szkolą, razem walczą
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Defense Without Politics
Wrocław czeka na Amerykanów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Amunicja i miny dla armii
Leopardy na Podkarpaciu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Paczki dla kresowiaków
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto zostawia ślady w sieci
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Los Polski naszym losem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowe laboratorium WAT
Gorące obrady NATO w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Unwanted Treaty
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Błyskawiczna reakcja
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klucz do dobrych relacji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
The Army Enters the Frame
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicy przy wigilijnym stole
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kontenery dla Wisły
Jak Polacy wyzwalali Bredę
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Gotowi na misję
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Trudna droga
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Polska pod kontrolą armii
Wybory do gremiów przedstawicielskich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO