moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Organizacje proobronne ćwiczą akcje przeciwdywersyjne

Dywersanci zajęli budynek. Pod osłoną transportera opancerzonego do obiektu zbliżyła się kolumna żołnierzy obrony terytorialnej. Rozległy się strzały. Do akcji wkroczyła sekcja szturmowa, która odbiła gmach, wzięła jeńca, przejęła broń i amunicję wroga. Takie działania przeciwdywersyjne ćwiczyły dziś organizacje proobronne na terenie 1 Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej.
Organizatorem dwudniowego szkolenia młodzieży są, we współpracy z jednostką wojskową, Biuro ds. Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie „Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią” (FIA).

– Ćwiczenia pokazały dobre współdziałanie wojska z organizacjami proobronymi, stowarzyszeniem i klasami mundurowymi – ocenił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Obserwował je wspólnie z pełnomocnikiem MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju dr. Grzegorzem Kwaśniakiem. Szef resortu zapowiedział wsparcie finansowe dla członków organizacji proobronych, dziś bowiem płacą oni z własnej kieszeni za mundury czy broń. Minister stwierdził także, że ćwiczenia proobronne wspomagają budowę obrony terytorialnej kraju, która ma być integralną częścią armii. – Chcemy, aby pierwsze brygady na naszej wschodniej granicy pojawiły się jeszcze w tym roku – zadeklarował.

– W tym roku planujemy zorganizowanie jeszcze 30 podobnych ćwiczeń, we współpracy z różnymi jednostkami wojskowymi na terenie kraju – zapowiada ppłk Mirosław Mika z Biura ds. Proobronnych MON.

Dzisiaj na ćwiczenia do Wesołej przyjechało około 250 osób. Prawie 150 z nich reprezentowało FIA, 40 – związki strzeleckie, a 60 było uczniami klas mundurowych. Młodzież uczyła się żołnierskiego rzemiosła w kilkunastu punktach na terenie 1 Brygady Pancernej. Instruktorami byli żołnierze i działacze stowarzyszenia. – Od trzech lat szkolimy uczniów klas mundurowych, w zeszłym roku takie ćwiczenia przeszło około 200 osób. Uczymy ich między innymi bezpiecznego posługiwania się bronią, topografii, są też ćwiczenia z medycyny pola walki, czyli ewakuacja rannych i udzielanie im pierwszej pomocy – wylicza Mariusz Sybilski, wiceprezes FIA.

Kubie Grzegorczykowi, uczniowi II klasy warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 125 im. Waldemara Milewicza, najbardziej podobały się jednak zajęcia ze strzelania. ­– Zwłaszcza z przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom oraz ze strzelcami wyborowym. Szkolenie proobronne to dobra forma spędzania wolnego czasu, a przy okazji można zrobić coś pożytecznego dla kraju – uważa Kuba. Jak mówi, dobry przykład poświęcenia dla ojczyzny dał mu dziadek: był podczas II wojny światowej partyzantem i walczył w Powstaniu Warszawskim. Kuba planuje nawet wojskową karierę. Po maturze zamierza bowiem studiować w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~byly strzelec i zolnierz
1473314820
Sam mlodosc spedzilem w "Strzelcu" i masa moich znajomych trafila do jednostek specjalnych wiec prosze tu z szacunkiem, drodzy dyletanci. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie...
30-79-83-56
~H&K HK416
1458419820
pomysł super ,oni wygladaja jak specjalsi ciekawe co powiedza jak wejda w struktury armi oby nie uciekli to ludzie jak widac zapaleni moze pomoga zmienic myślenie bo od tego trzeba zacząć.
9B-7E-DE-40
~obiektywny
1454785140
Znowu nasi eksperci próbują przygotowywać się do wojny minionej. OT to reaktywacja trupa. Tylko 3% PKB i przeskok generacyjny. Chce się czuć bezpiecznie 3a płacić. Ale najpierw wprowadźcie w MONie porządnie kontrolę zarządczą w zakresie adekwatności i efektywności wydatkowanych miliardów.
90-F9-5A-1C
~spec
1454407680
Ciekawe czy Panowie Macierewicz i Siemoniak byli w wojsku, jak czesto odwiedzaja strzelnice i czy maja pojecie o taktyce maskowaniu i rozpoznaiu pola walki. Ich wyksztalcenie swiadczy o absolutnym braku zainteresowania technika. MSBS jak nie ma tak nie ma, kasa poszla, o gawronie nie wspomne. Wystarczy obywatelski dostep do broni, a wiedza strzelecka wzrosnie.
2B-D4-AD-F6
~Wojak
1454344680
Genialny pomysl.Cwiczyc dzieciaki i mlodziez w odbijaniu budynkow od dywersantow.Szczegolnie ze tymi dywersantami pewnie bedzie specnaz z doswiadczeniem bojowym.Niemozna bylo z minerstwa,maskowania itp?No ale to niewyglada atrakcyjnie w tv prawda?Szkolenie OT w polsce tak profesjonalne..
B4-E5-3A-34
~Prezes
1454243220
Na ostatnim zdjęciu mamy członków Legii Akademickiej, którzy w liczbie drużyny wzięli również udział, o czym nie wspomina autor artykułu.
E1-0B-DD-56

Polsko-łotewska „Zima”
 
Terytorialsi za oceanem
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Bohaterskie Orlęta
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Strykery znów na Mazurach
Benemerenti 2020
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Mobilne moździerze dla armii
Dragoni na poligonie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Pomagali z narażeniem życia
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Beagle dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Iran uderza w USA
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Misja wojownika
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ostatni samochód Marszałka
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Powstanie bez sukcesu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Wojsko wzywa na kwalifikację
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Misje na dłużej
To nie mogło się udać, ale…
Kajak idealny dla komandosa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Projekt MON dla szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO