moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Teologia silniejsza od bomb

W minionym tygodniu około 300 uczonych islamskich z 60 państw podczas konferencji w Marakeszu potępiło terroryzm, uznając go za patologię islamu. To pierwsza tak ważna deklaracja ze strony świata muzułmańskiego, która – choć nie wyeliminuje fundamentalistycznego terroru z dnia na dzień – w dłuższej perspektywie daje większą nadzieję na jego zakończenie niż bomby zrzucane na ISIS.

W trzydniowej konferencji w Marakeszu wzięli udział islamscy przywódcy religijni i polityczni, a także naukowcy. Wśród nich byli reprezentanci wszystkich odłamów islamu pochodzący z większości (aż 60) krajów muzułmańskich. Konferencję zorganizował marokański król Mohammad VI oraz organizacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Forum dla Pokoju w Społecznościach Muzułmańskich (ang. Forum for Promoting Peace in Muslim Societies). Jednym z zaproszonych gości był też biskup katolicki Michel Dubost, odpowiedzialny we francuskim episkopacie za dialog z innymi religiami.

Na zakończenie konferencji liderzy islamscy wystosowali apel wzywający do przestrzegania wolności religijnej w świecie islamu. Celem tej deklaracji jest ochrona mniejszości religijnych żyjących w państwach muzułmańskich. Liderzy podkreślali, że ofiarami ISIS na terenie Syrii i Iraku są chrześcijanie i jazydzi. Wskazali też na konflikty między szyitami a sunnitami. – Wolność religijna została zapisana w Koranie. Musimy rozpowszechnić tę informację i odrzucić idee propagowane przez DAESH (ISIS) czy Al-Kaidę – mówił podczas konferencji Mohammed Elsanousi, dyrektor jednej z organizacji pokojowych.

Także bp Dubost, relacjonując to wydarzenie, wskazywał, że uczestnicy konferencji potępili terroryzm jako patologię w obrębie ich religii. – Była to konferencja o znaczeniu historycznym – ocenił w rozmowie z Radiem Watykańskim. – Oczywiście, jest ona reakcją na terroryzm i wynika z wydarzeń Arabskiej Wiosny. Ale po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu uznano, że istnieje związek między tymi, którzy powołują się na islam w szerzeniu terroru, a samym islamem. Nazywają to patologią islamu i chcą to przezwyciężyć. Takie postawienie problemu uważam za bardzo ważne – podkreślił francuski duchowny.

Mimo to konferencja w Marakeszu przeszła niemal bez echa w mediach zachodnich. Uwagę na nią zwróciły głównie media katolickie, jak wspomniane już Radio Watykańskie, watykański dziennik „L'Osservatore Romano”, czy w Polsce Katolicka Agencja Informacyjna.

To wymowne, bo pokazuje, gdzie świat zachodni wypatruje środków do walki z islamskim terroryzmem – są to bardziej bomby zrzucane na terytoria Syrii zajmowane przez ISIS niż wiara, że świat islamu sam sobie poradzi z tym problemem.

Takiej możliwości nie wskazywał też żaden z uczestników ostatniej debaty „Polski Zbrojnej” (relacja w lutowym numerze miesięcznika), podczas której szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy można wygrać wojnę z tzw. państwem islamskim. Naukowcy i eksperci, z którymi rozmawialiśmy, byli zgodni, że eskalacja fundamentalizmu w świecie jest obecnie tak poważna, że pokonując jedno, nawet duże, ugrupowanie, takie jak ISIS, nie wyeliminujemy terroryzmu, bo na jego miejsce pojawią się nowe.

Niejako na potwierdzenie tych słów dzień po zakończeniu konferencji liderów islamskich w Marakeszu dżihadyści z organizacji Boko Haram dokonali krwawego zamachu w obozach dla uchodźców w północno-wschodniej Nigerii, zabijając co najmniej 86 niewinnych osób.

Złudzeń, że deklaracja liderów islamskich jednym cięciem zlikwiduje terroryzm, nie ma więc żaden z komentatorów. Ale nikt też nie ma złudzeń, że terroryzm taki jest możliwy do pokonania raz na zawsze uderzeniem jakichkolwiek sił zbrojnych.

Deklaracja liderów islamu złożona w Marakeszu, co podkreślił bp Dubost, choć nie ma wpływu na bieżące wydarzenia, jest dopiero początkiem pewnej drogi. To droga polegająca bardziej na wyrzeczeniu się terroryzmu, niż na jego fizycznym wyeliminowaniu. Biorąc pod uwagę naturę tego zjawiska, wydaje się, że innej skutecznej drogi nie ma.

REKLAMA

Krzysztof Kowalczyk , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Chwała powstańcom
 
Skok na głęboką wodę
Bridge to Cooperation
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polskie porty bardziej otwarte
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Program kosmiczny dla wojska
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Hekatomba na Woli
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wymiana podwodnych doświadczeń
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Galicyjskie przesilenie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Kierunek: misja
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wojskowy Hot450Challenge
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Układy ze skazą
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
PGZ będzie obecna na MSPO
Online z mistrzami sportu
Lato z czerwonym terrorem
Strzelnice dla terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej żołnierzy USA w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO