moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Teologia silniejsza od bomb

W minionym tygodniu około 300 uczonych islamskich z 60 państw podczas konferencji w Marakeszu potępiło terroryzm, uznając go za patologię islamu. To pierwsza tak ważna deklaracja ze strony świata muzułmańskiego, która – choć nie wyeliminuje fundamentalistycznego terroru z dnia na dzień – w dłuższej perspektywie daje większą nadzieję na jego zakończenie niż bomby zrzucane na ISIS.

W trzydniowej konferencji w Marakeszu wzięli udział islamscy przywódcy religijni i polityczni, a także naukowcy. Wśród nich byli reprezentanci wszystkich odłamów islamu pochodzący z większości (aż 60) krajów muzułmańskich. Konferencję zorganizował marokański król Mohammad VI oraz organizacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Forum dla Pokoju w Społecznościach Muzułmańskich (ang. Forum for Promoting Peace in Muslim Societies). Jednym z zaproszonych gości był też biskup katolicki Michel Dubost, odpowiedzialny we francuskim episkopacie za dialog z innymi religiami.

Na zakończenie konferencji liderzy islamscy wystosowali apel wzywający do przestrzegania wolności religijnej w świecie islamu. Celem tej deklaracji jest ochrona mniejszości religijnych żyjących w państwach muzułmańskich. Liderzy podkreślali, że ofiarami ISIS na terenie Syrii i Iraku są chrześcijanie i jazydzi. Wskazali też na konflikty między szyitami a sunnitami. – Wolność religijna została zapisana w Koranie. Musimy rozpowszechnić tę informację i odrzucić idee propagowane przez DAESH (ISIS) czy Al-Kaidę – mówił podczas konferencji Mohammed Elsanousi, dyrektor jednej z organizacji pokojowych.

Także bp Dubost, relacjonując to wydarzenie, wskazywał, że uczestnicy konferencji potępili terroryzm jako patologię w obrębie ich religii. – Była to konferencja o znaczeniu historycznym – ocenił w rozmowie z Radiem Watykańskim. – Oczywiście, jest ona reakcją na terroryzm i wynika z wydarzeń Arabskiej Wiosny. Ale po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu uznano, że istnieje związek między tymi, którzy powołują się na islam w szerzeniu terroru, a samym islamem. Nazywają to patologią islamu i chcą to przezwyciężyć. Takie postawienie problemu uważam za bardzo ważne – podkreślił francuski duchowny.

Mimo to konferencja w Marakeszu przeszła niemal bez echa w mediach zachodnich. Uwagę na nią zwróciły głównie media katolickie, jak wspomniane już Radio Watykańskie, watykański dziennik „L'Osservatore Romano”, czy w Polsce Katolicka Agencja Informacyjna.

To wymowne, bo pokazuje, gdzie świat zachodni wypatruje środków do walki z islamskim terroryzmem – są to bardziej bomby zrzucane na terytoria Syrii zajmowane przez ISIS niż wiara, że świat islamu sam sobie poradzi z tym problemem.

Takiej możliwości nie wskazywał też żaden z uczestników ostatniej debaty „Polski Zbrojnej” (relacja w lutowym numerze miesięcznika), podczas której szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy można wygrać wojnę z tzw. państwem islamskim. Naukowcy i eksperci, z którymi rozmawialiśmy, byli zgodni, że eskalacja fundamentalizmu w świecie jest obecnie tak poważna, że pokonując jedno, nawet duże, ugrupowanie, takie jak ISIS, nie wyeliminujemy terroryzmu, bo na jego miejsce pojawią się nowe.

Niejako na potwierdzenie tych słów dzień po zakończeniu konferencji liderów islamskich w Marakeszu dżihadyści z organizacji Boko Haram dokonali krwawego zamachu w obozach dla uchodźców w północno-wschodniej Nigerii, zabijając co najmniej 86 niewinnych osób.

Złudzeń, że deklaracja liderów islamskich jednym cięciem zlikwiduje terroryzm, nie ma więc żaden z komentatorów. Ale nikt też nie ma złudzeń, że terroryzm taki jest możliwy do pokonania raz na zawsze uderzeniem jakichkolwiek sił zbrojnych.

Deklaracja liderów islamu złożona w Marakeszu, co podkreślił bp Dubost, choć nie ma wpływu na bieżące wydarzenia, jest dopiero początkiem pewnej drogi. To droga polegająca bardziej na wyrzeczeniu się terroryzmu, niż na jego fizycznym wyeliminowaniu. Biorąc pod uwagę naturę tego zjawiska, wydaje się, że innej skutecznej drogi nie ma.

Krzysztof Kowalczyk , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
T-72 strzelają na poligonie
Wrocław czeka na Amerykanów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Volhynian Lion Hearts
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostre strzelanie artylerzystów
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Unwanted Treaty
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obrona bez polityki
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Leopardy na Podkarpaciu
Kto zostawia ślady w sieci
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Nowe maszyny w LAW
Kontenery dla Wisły
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Razem się szkolą, razem walczą
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Gorące obrady NATO w Londynie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Trudna droga
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Klucz do dobrych relacji
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Ludzie niebezpiecznej profesji
Dołącz do zawodowców
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Z archiwum „Szarego”
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Nowe laboratorium WAT
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wirtualna batalia w obronie sojusznika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO