moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef BBN: wyślemy F-16

Polska może wysłać cztery myśliwce F-16, by patrolowały przestrzeń powietrzną Syrii. O tej deklaracji poinformował Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Polskie zaangażowanie w walkę z tzw. Państwem Islamskim może też dotyczyć rozpoznania, wywiadu, szkolenia. Na razie nie ma mowy o wysyłaniu do Syrii polskich żołnierzy.

– Jest taka deklaracja z naszej strony, że jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących i zgłosiliśmy cztery nasze samoloty. Szczegóły będą uzgadniane na poziomie technicznym – mówił Paweł Soloch, szef BBN w wywiadzie dla Trójki PR.

Wcześniej o zaangażowaniu w koalicję walczącą z ISIS wspomnieli prezydent Andrzej Duda i minister obrony Antoni Macierewicz. Prezydent Duda mówił o zaangażowaniu Polski w konflikt z Państwem Islamskim jako o „wyrazie solidarności z resztą naszych sojuszników". Zaś szef resortu obrony narodowej wskazywał, że możemy wziąć udział w „działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych”.

Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej, w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” deklarował, że polskie zaangażowanie może dotyczyć głównie kwestii rozpoznania i szkolenia. – Podtrzymamy także dotychczasowe formy wsparcia państw koalicji w walce z tzw. Państwem Islamskim. Konkretne decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższych tygodniach. Nie planujemy, by nasza obecność na tamtym teatrze działań miała charakter bojowy – mówi Tomasz Szatkowski.

– Nie chcemy także powrotu do czasów, gdy na zagraniczne operacje wysyłaliśmy duże kontyngenty żołnierzy, bo koszty takich dyslokacji hamują program modernizacji naszych Sił Zbrojnych i ograniczają możliwości użycia takich jednostek w kraju. Musimy także pokazać, że w kryzysie wywołanym niekontrolowanym napływem imigrantów do Europy jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami. Stąd też decyzja, aby na Morze Egejskie skierować natowskie okręty przeciwko organizacjom przestępczym zajmującym się przemytem imigrantów – podkreślał wiceminister.

– Udział militarny w koalicji, a więc wysyłanie polskich myśliwców na wojnę do Syrii, jest mocno kontrowersyjny – uważa poseł Paweł Suski (PO) z komisji obrony narodowej. Jego zdaniem, w ten sposób może zostać zwiększone zagrożenie terrorystyczne w naszym kraju. – Zaangażowanie Polski powinno ograniczyć się do „miękkiej pomocy”, czyli prowadzenia na przykład działań osłonowych wobec uchodźców czy pomocy humanitarnej – przekonuje poseł Suski. – Nie chcę nawet myśleć, co stanie się, gdy nasz samolot zostanie zestrzelony, a pilot ujęty przez islamskich terrorystów – dodaje poseł opozycji.

Poseł Marek Opioła (PiS), członek sejmowej komisji obrony, radzi jednak, by z ocenami poczekać na ostateczne decyzje. – Na razie nie wiemy nic ani o skali zaangażowania, ani o miejscu, z którego nasi żołnierze mieliby ewentualnie operować. Wiemy tylko, że padła taka deklaracja, ale nie wiadomo, czy przełoży się ona na ostateczną decyzję o wysłaniu polskiego kontyngentu – zauważa poseł Opioła. 

JT, MS

autor zdjęć: Bartosz Bera/www.rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1455560940
Żadnych misji tego typu z udziałem polskich żołnierzy! Do tej pory takie misje kosztowały nas krocie i śmierć kilkudziesięciu żołnierzy. Takie misje "wplątują" Polskę w przyszłe ataki terrorystyczne arabskich/islamskich dzikusów. Nie zaznamy spokoju! To nie Polska zdestabilizowała "świat arabski" tylko USA i nie musimy jankesom za nic być wdzięczni nawet, jeżeli będzie podjęta decyzja o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce o którą tak zabiegamy. Obecność jankesów nie będzie wiązała się z chęcią ochrony Polski i wywiązywania się z zobowiązań sojuszniczych w razie wojny, tylko chęcią sprzedaży Polsce sprzętu wojskowego produkcji amerykańskiej i przychylnego spojrzenia na ten aspekt polskich decydentów.
75-29-B6-70
~xxx
1455558240
po co!!! znów zachód wysługuje się naszymi rękoma!! nic z tego nie mamy jak zwykle... znów się pchamy tam gdzie nie trzeba, a rząd znów robi coś bez zgody narodu...
53-7A-DF-51

Centrum dla Viperów w Łodzi?
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Ważka bliżej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żyj zdrowiej
Podziemna potęga
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szturmani na Lipie
They Train Together, They Fight Together
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
For the Right Cause
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Double Eagle po nowemu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Darłowo czeka na śmigłowce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
O Patriotach na WAT
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
Czerwoni w odwrocie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nauka zimowego pływania
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe po nowemu
Stulatka hydrografia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO