moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piąta zmiana Kanadyjczyków w Polsce

220 żołnierzy 22 Królewskiego Pułku Piechoty z kanadyjskiego Quebec przyjechało do Polski w ramach piątej zmiany operacji „Reassurance”. Do końca sierpnia mają szkolić się z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wezmą też udział w planowanym na pierwszą połowę roku sojuszniczym ćwiczeniu „Anakonda-16”.


Kanadyjskich żołnierzy przywitał w Warszawie ambasador tego kraju Stephen de Boer oraz gen. Stanisław Kaczyński, dowódca 25 BKPow. – NATO jednoczy Amerykę Północną i Europę w obronie wspólnego bezpieczeństwa i wspólnych wartości – mówił ambasador Kanady podczas ceremonii przekazania dowodzenia pomiędzy czwartą, a piątą zmianą kanadyjskich żołnierzy.

Wspólne działanie jest możliwe

Kanadyjczycy od dwóch lat rotacyjnie ćwiczą z Polakami na terytorium naszego kraju. W tym czasie brali udział w dużych ćwiczeniach NATO, odbywających się także poza Polską - m.in.: w Niemczech oraz na Litwie i Łotwie.
– Jestem bardzo dumny z pracy tu wykonanej i poziomu szkolenia osiągniętego przez naszych żołnierzy podczas siedmiu miesięcy pobytu w Europie. Jestem też przekonany, że członkowie kolejnej – piątej  zmiany nadal będą wzmacniać współpracę z naszymi sojusznikami NATO – mówił major Simon Cote, dowódca wracającej do Kanady czwartej zmiany.

Jego następca major Eric Beauchamp przyznał, że jego podwładni ciężko trenowali przed przyjazdem do Polski:  Cieszymy się na współpracę z naszymi sojusznikami w Europie Środkowej i Wschodniej. Nasi koledzy z czwartej zmiany stworzyli warunki do tego, byśmy również odnieśli sukces. A my ze swojej strony zrobimy wszystko, by pomóc wzmocnić gotowość wojsk NATO – zadeklarował.

Generał Stanisław Kaczyński zapewnił, że współpraca pododdziałów kanadyjskich z poszczególnymi batalionami 25 BKPow przebiegała podczas czwartej zmiany wzorowo. Wyraził też nadzieję, że podobnie będzie podczas kolejnej rotacji. – Organizowaliśmy wspólne ćwiczenia, szkolenia w różnym terenie, łącznie ze skokami spadochronowymi, treningi ze strzelaniem. To były dla nas ważne przedsięwzięcia, dzięki nim mogliśmy wzajemnie się poznać, a także poznać swoje procedury – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl gen. Kaczyński podczas spotkania w ambasadzie Kanady.Przyznał, że jednym z najtrudniejszych elementów wspólnych ćwiczeń było uczenie kanadyjskiej piechoty skoków na spadochronach według polskich procedur i przy użyciu polskiego sprzętu. – Wymagało to od obu stron wiele wysiłku i zrozumienia, że najważniejsze w tym wszystkim jest bezpieczeństwo – dodał.

Podczas pobytu czwartej zmiany Polacy i Kanadyjczycy wspólnie zorganizowali w Polsce wiele ćwiczeń poligonowych, a także szkoleń dla pododdziałów rozpoznawczych i pododdziałów snajperów, które szkoliły się według odrębnych planów. – To przekonało nas, że potrafimy ze sobą współpracować, komunikować się, wykonywać zadania, a nasze procedury działań są bardzo podobne. Niewielkie różnice są do pokonania, a wspólne działanie jest jak najbardziej możliwe – zapewnił dowódca 25 BKPow.

To już piąta zmiana

W obecnej edycji szkolenia weźmie udział blisko 220 żołnierzy piątej zmiany, wyposażonych w 30 lekkich pojazdów wraz ze wsparciem logistycznym i specjalistycznym. Pododdział kanadyjski w sile kompanii piechoty, wydzielono ze składu Królewskiego 22 Pułku z Quebeku, zwanego też „The Van Doos” – od „zangielszczonej” wymowy francuskiego słowa dwadzieścia dwa (vingt-deux). Pułk, zasłużony podczas walk na terenie Włoch w II wojnie światowej, jest największym pododdziałem w armii kanadyjskiej.

Kanadyjczycy, którzy symbolicznie przejęli flagę od swoich poprzedników, będą realizowali zadania do końca sierpnia br. Nie oznacza to, że przez cały ten czas będą szkolili się tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Wzorem poprzednich rotacji Polska będzie bazą i głównym miejscem szkolenia Kanadyjczyków, którzy w tym czasie będą brali udział w ćwiczeniach na terenie Rumunii, Bułgarii, Estonii, Łotwy i Litwy. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć naszych sojuszników będzie udział w największych tegorocznych manewrach na terenie naszego kraju – ćwiczeniu wojsk NATO „Anakonda-16”. Ma być ono przeprowadzone przed planowanym na lipiec szczytem Sojuszu w Warszawie.Wspólne ćwiczenia z polskimi żołnierzami będą się odbywały na poligonach i placach ćwiczeń w Drawsku Pomorskim, Wędrzynie, Tomaszowie Mazowieckim i Nowym Glinniku. Kanadyjczycy główny wysiłek zamierzają skupić na szkoleniu taktycznym do szczebla kompanii i ogniowym z etatowego uzbrojenia.

Od maja 2014 roku na terenie naszego kraju ćwiczyło wspólnie z polskimi żołnierzami już ponad tysiąc żołnierzy kanadyjskich. Realizowali oni zadania w ramach operacji „Reassurance”. Współpraca ta jest wyrazem zaangażowania naszych sojuszników w bezpieczeństwo regionu.

Podczas poprzednich rotacji Kanadyjczycy szkolili się m.in. ze spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, brali też udział w ćwiczeniu Dragon-15. Uczestniczyli także w obchodach święta Wojska Polskiego, maszerując wspólnie z polskimi żołnierzami w defiladzie w centrum Warszawy.

REKLAMA

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie prace przed „Defenderem”
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO walczy z koronawirusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojsko przeciw wirusowi
Rubiny w walce z epidemią
Na zakupy do sklepu AMW
Przeciwlotnicza Sona
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie porty bardziej otwarte
MBDA w walce o „Narew”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Widzieć i nie być widzianym
Kontrakty na Raki i nowe mundury
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Partyzanci rozgromili ubeków
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Agent w generalskich szlifach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poszukiwania Magneto
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Patrioty z polskimi przyczepami
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pracowity tydzień flotylli
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Pilot F-16 oślepiony laserem
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Specjalsi świętują
Army of Medics
Gotowi na „Defendera”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO