moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz uczcił pamięć „Ognia”

– Walczyli o Polskę zbrojnie wiedząc, że można zwyciężyć, że jeszcze Polska nie zginęła, że przyjdzie czas kiedy powstanie prawdziwa, niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita – mówił o żołnierzach wyklętych szef MON. W Waksmundzie odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.


W sobotę w Waksmundzie na Podhalu odbyły się obchody rocznicowe ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia, „Ognia”. W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.

Podczas inicjującej uroczystości mszy świętej minister Macierewicz wręczył akt nominacji na stopień pułkownika podpułkownikowi Kazimierzowi Paulo ps. Skała, który walczył u boku „Ognia” jako dowódca 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Zwracając się do nowo mianowanego pułkownika, szef MON podkreślał: – Jesteśmy Panie pułkowniku dumni. Polska armia jest dumna, że może Pana mieć w swoich szeregach. Polska armia jest dumna, że może mieć w swoich szeregach żołnierzy niezłomnych, których nazwano wyklętymi. Których nazwano wyklętymi po to, by pogardzać tym, co najważniejsze w dziejach narodu.Minister skierował słowa uznania i wdzięczności do żyjących współtowarzyszy „Skały”, akcentując, że dzięki ich niezłomnej walce i wierze w niepodległą, najjaśniejszą Rzeczpospolitą ta Polska powraca, a wraz z nią prawdziwe wartości. Żołnierze wyklęci byli tym wartościom zawsze wierni i przenieśli je przez „czas pogardy i zapomnienia”.
– Wy przenieśliście tę największą miłość do Ojczyzny aż po dziś. To Wy jesteście fundamentem nowej polskiej armii i nowej polskiej tradycji. Nowej polskiej rzeczywistości, którą razem będziemy budowali – mówił minister Macierewicz.
Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają żołnierze Sztabu Zgrupowania Partyzanckiego majora Kurasia oraz jego najbliższa rodzina. Tam pod tablicą pomordowanych podczas okupacji zostały złożone wieńce i odczytano Apel Poległych.

Józef Kuraś (ps. „Ogień”, „Orzeł”) urodził się w 1915 roku w Waksmundzie koło Nowego Targu. Wychowywał się w rodzinie, dla której ważne były wartości patriotyczne. W 1939 roku walczył jako podoficer w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W tym samym roku zaangażował się w konspirację niepodległościową, od 1941 r. walczył jako żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej, która zrzeszała członków ZWZ i podziemnego Stronnictwa Ludowego, oraz Armii Krajowej. Był dowódcą oddziałów Ludowej Straży Bezpieczeństwa oraz oddziału egzekucyjnego Powiatowej Delegatury Rządu RP w Nowym Targu. W 1943 roku – w odwecie za podziemną działalność Kurasia - Niemcy zamordowali jego najbliższych – ojca, żonę oraz dwuipółletniego syna, a następnie podpalili zabudowania wraz z ciałami zabitych. Wówczas Kuraś przyjął pseudonim „Ogień”.

Na początku 1945 roku Kuraś uczestniczył w tworzeniu Milicji Obywatelskiej, pracował też w zakopiańskim UB. Ten krótki epizod uświadomił „Ogniowi”, że współpraca z nową władzą jest niemożliwa. Rozczarowany wrócił do lasu i od kwietnia 1945 dowodził zgrupowaniem partyzanckim „Błyskawica”, walcząc przeciwko władzy komunistycznej na całym Podhalu, a także w innych częściach woj. krakowskiego.


21 lutego 1947 r., został osaczony przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ostrowsku pod Nowym Targiem. Według doniesień świadków, nie chcąc dostać się do niewoli, usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł 22 lutego w szpitalu w Nowym Targu. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

REKLAMA

MS/PAP/MON

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ochotnik do Auschwitz
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Amerykanie odmładzają F-16
Nadchodzi Armia Fight Night!
Bohaterska obrona wzgórza 385
F-16 kończą misję w Estonii
„Kaper” przeciw terrorystom
Szybciej do wojska
Groty dla podchorążych WAT-u
Szybsza droga do armii zawodowej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Następca Honkera na MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ukraiński kurs na Zachód
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Październik pod znakiem Tallboya
„Ci cholerni Polacy!”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Dekady za wcześnie
A więc wojna...
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
Promocja oficerska w AWL
Zamek na poligonie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kraby kontra okręt
16 Dywizja najlepsza!
Defendery 2020: RobUV
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraken dla Kormoranów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań studentem ASzWoj
Trenują, aby szkolić innych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defilada na święto dywizji
Defender 2020: Symulator Pioruna
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Aviation Detachment” w Łasku
Ku czci roku 1918 i 1920
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ryzykowne remedium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO