moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligonowy sprawdzian artylerzystów

Od poniedziałku na poligonie w Drawsku trwa szkolenie około 600 żołnierzy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Wraz z nimi ćwiczy kilkudziesięciu rezerwistów i ponad 100 żołnierzy NSR. Artylerzyści zabrali na szkolenie m.in. gąsienicowe haubice samobieżne 2S1 Goździk, wyrzutnie rakietowe BM-21 czy wozy dowodzenia.  

Na poligonie zameldowała się połowa składu sulechowskiej jednostki. Żołnierze 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, 4 Dywizjonu Artylerii Rakietowej, batalionu logistycznego oraz batalionu dowodzenia zabrali na dwutygodniowe szkolenie kilkadziesiąt sztuk sprzętu, w tym gąsienicowe haubice samobieżne 2S1 Goździk, wyrzutnie rakietowe BM-21, wozy dowodzenia, łączności, stacje meteorologiczne „Bar” wozy zabezpieczenia technicznego oraz wiele innych pojazdów specjalistycznych i transportowych. Działania pododdziałów zasilane będą informacjami środków rozpoznania –bezzałogowego statku latającego typu Fly Eye i radaru artyleryjskiego Liwiec.

Najważniejszym etapem szkolenia będą kilkudobowe ćwiczenia taktyczno-specjalne „Margaj-16” i „Opal-16”. – W czasie ich trwania zostanie oceniony poziom wyszkolenia i gotowości bojowej dywizjonu artylerii samobieżnej oraz batalionu logistycznego – mówi płk Zenon Wiśniewski, dowódca pułku.

Szkolenie z żołnierzami z Kanady

Pierwszy tydzień szkolenia to zgrywanie pododdziałów i zajęcia metodyczne. Trenować będą nie tylko pododdziały ogniowe, ale także logistyczne – zaopatrzenia i remontowy. Szczególnie istotne są strzelania, których ze względów bezpieczeństwa artylerzyści nie mogą przeprowadzić w warunkach garnizonowych. Należą do nich m.in. prowadzenie ognia z różnego rodzaju uzbrojenia – broni pokładowej, karabinów maszynowych oraz rzut granatem bojowym.

Będzie to również czas wzmożonego szkolenia rezerwistów i żołnierzy NSR, którzy do składów pododdziałów zostali wcieleni w połowie lutego, by przygotować się do wyjazdu i móc wykonywać specjalistyczne zadania w trudnych warunkach poligonowych.

Korzystając z okazji, że na poligonie szkolą się także żołnierze piechoty armii kanadyjskiej, do programu szkolenia żołnierzy z Sulechowa dołączone zostały wspólne zajęcia w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia ogniowego na rzecz sojuszniczej – kanadyjskiej jednostki.

Ćwiczenie z wieloma niewiadomymi

Kolejny etap to działania w terenie. Żołnierze będą musieli udowodnić, że są przygotowani do działań bojowych, jakie mogą ich czekać na prawdziwym polu walki.

Jak zapewnia dowódca pułku, to trwające zarówno w dzień, jak i w nocy ćwiczenie nie będzie rutynowe. Artylerzyści i logistycy nie będą wiedzieli, co może ich czekać za chwilę, jakie padną rozkazy, jakie rejony rozmieszczenia będą musieli zająć, kiedy trzeba będzie otworzyć ogień i do jakich celów.

– Podczas zajęć zawsze wprowadzamy coś nowego. Może to być przydzielenie do ćwiczącego pododdziału nowego sprzętu, który dywizjon musi umiejętnie i efektywnie wykorzystać lub innym razem może to być zmiana rozkazów w trakcie największego nasilenia działań – mówi płk Wiśniewski.

Wyjaśnia, że możliwa jest także sytuacja, w której kierownik ćwiczenia nakaże nieszablonowe przeprowadzenie określonego epizodu walki. Dowódcy wraz z ćwiczącym pododdziałem muszą się wówczas szybko uporać z niespodziewaną trudnością.

 

Załogi „Goździków” z dywizjonu ćwiczyły niedawno strzelanie bojowe na poligonie w Wędrzynie. Jednak ze względów na jego wielkość, ogień mógł być prowadzony zaledwie na odległość około 7 kilometrów. Poligon drawski stwarza artylerzystom większe możliwości – będą mogli prowadzić ogień o zasięgu kilkunastu kilometrów. Jak tłumaczy płk Wiśniewski, ma to bardzo duże znaczenie. – Przy dwukrotnie większej odległości potrzebna jest maksymalna precyzja określenia danych do strzelania. Minimalny błąd w określeniu i wprowadzeniu nastaw powoduje na dużych odległościach znacznie większe uchylenia toru lotu pocisku, a w konsekwencji zmniejsza celność trafień.

Trudny sprawdzian logistyków

Jedną z głównych ról mają do odegrania na poligonie logistycy pułku, którzy rozpoczęli zajęcia poligonowe jako pierwsi, planując zaopatrzenie, uzgadniając sposoby transportu wojska koleją i po drogach. Zakończą je również jako ostatni, rozliczając zużyte paliwa, amunicję i inne materiałów. Bez nich pododdziały ogniowe nie mogłyby funkcjonować. Załogi haubic byłyby bezużyteczne bez paliwa i amunicji, a żołnierze nie wytrzymaliby długo w terenie bez żywności, możliwości zakwaterowania i odpowiednich warunków socjalnych.

Podczas trzydobowych ćwiczeń, gdy wszystkie pododdziały z obozowiska wyjadą w teren, logistycy przejdą najtrudniejszy sprawdzian. Skończy się żywienie żołnierzy w warunkach stacjonarnych i zacznie się gotowanie, dowóz oraz wydawanie posiłków w terenie. W lasach stworzone zostaną miejsca zbiórki uszkodzonego sprzętu, a w nich warsztaty, w których mechanicy zajmą się przywracaniem jego sprawność. Logistycy stworzą pułkowy punkt zaopatrywania, gdzie dostarczane będą wszelkie zapasy amunicji, paliw, części zamiennych i innych materiałów i z niego bezdrożami nastąpi ich dystrybucja do pododdziałów.

Podczas ćwiczeń sprawdzana jest operatywność logistyków, którzy muszą zmierzyć się z różnymi dodatkowymi utrudnieniami. Na przykład niektóre sprawne pojazdy uznaje się za uszkodzone i przeznaczone do ewakuacji. Podobnie wyłącza się z użytkowania część dróg pod pozorem ich zaminowania. Pozostaje więc poruszać się po tych znacznie gorszych i trudniejszych do przejechania. – Nie trzeba tłumaczyć, że w czasie trudnych warunków pogodowych, przy padającym deszczu lub śniegu, przy temperaturach spadających nocą poniżej zera wykonywanie tych wszystkich czynności nie jest łatwe – mówi ppłk Leszek Drzazga, dowódca batalionu logistycznego. Dodaje jednak, że w batalionie ma zespół doskonałych i doświadczonych fachowców, którym ufa i jest przekonany, że w czasie ćwiczeń będą w stanie wykonać nawet najtrudniejsze zadania.

Szkolenie żołnierzy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa na poligonie w Drawsku Pomorskim zakończy się 4 marca.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Tomasz Rybarczyk

dodaj komentarz

komentarze

~Denis
1456433160
Zaciekawiły mnie zdjęcia... Stalowe hełmy miały zniknąć we wrześniu 2015r. A tu nadal żołnierze NSR i rezerwiści, są traktowani jak drugi sort. W mojej jednostce jesteśmy traktowani nawet jak trzeci, po zawodowych i ze służby przygotowawczej...
5E-F0-FC-65

Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
 
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Saperzy w walce z Covid-19
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Trzy cele na ścieżce
„Gwiezdne wojny” Reagana
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Iran uderza w USA
Dowodzę najlepszymi
Więcej wojska do walki z pandemią
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Miliony ofiar hiszpanki
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Beagle dla Polaków
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
We Are All Darfur
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Sukcesy sportowców w mundurach
Kremlowska gra
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Koronawirus na wojskowej uczelni
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Testy radarów dla Wisły
Kwarantanna na WAT
Poprad w kolejnej jednostce
Arsenał Iranu
Nissany zastąpią Honkery
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Zryw kościuszkowski
Terytorialsi nie stracą dodatku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Studia on-line w Szkole Orląt
Nowy wiceminister w MON
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Rakiety w celu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nabór na wojskowe studia trwa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poprady i Pilica z interrogatorami
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Cichociemny patronem 14 BOT
Wojskowi medycy w gotowości
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Rozkaz – „rozładować” więzienia
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO