moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o żołnierzach wyklętych

Czcigodni Kombatanci, Żołnierze Niezłomni! Czcigodne Rodziny, Krewni, Najbliżsi tych Wielkich Polskich Bohaterów! Szanowni Panowie Marszałkowie, Szanowni Państwo Ministrowie! Szanowni Panowie Generałowie, Państwo Oficerowie, Żołnierze! Wszyscy drodzy zgromadzeni Rodacy, tu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w całej Polsce!

 

To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem Ojczyzny. To, o czym dziś mówiono, tu i wielu innych miejscach, że oni trwają dopóki trwa pamięć. A dlaczego trwa pamięć? Bo jesteśmy dumnym narodem, który może się i przygiął, ale się nie złamał, który może cierpiał, ale przetrwał. Jesteśmy jak trawa; nawet jeżeli po nas przebiegną, czy z zachodu na wschód, czy ze wschodu na zachód, podnosimy się, jesteśmy, trwamy. I to dzisiejsze święto, ustanowione w tym sensie państwowym, instytucjonalnym przez pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, ale w sprawie którego podjął uchwałę i polski Sejm, jest tego wielkim i dobitnym dowodem. Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tę pamięć w sercach przenieśli, odgrzebali, rozpalili – rodziców, który przekazywali tę pamięć dzieciom, młodym ludziom, którzy o tym mówili, czasem po cichu w szkole, na uniwersytecie czy przy harcerskim ognisku, przekazując młodszym prawdę o naszych dziejach. Piękną prawdę o tym właśnie, że zawsze byli w naszym społeczeństwie ludzie, którzy mieli wartość za to, co najważniejsze, którzy dla wartości, jaką jest ojczyzna, honor, wiara gotowi byli poświęcić to, co największe – życie, czasem nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych. Kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi, którzy wspierali ich czynem, pomocą, wsparciem, schronieniem, dając im żywność, przynosząc informację, a także tym, którzy po nich zostali – ich najbliższym, którzy także cierpieli prześladowania, którym przez to złamano życie, dlatego, że ojciec, brat, był tym, kto sprzeciwiał się czerwonej władzy przyniesionej tutaj na sowieckich bagnetach.

Szanowni Państwo!

REKLAMA

Stoimy dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jest z nami wielu z tych, którzy właśnie przez wszystkie lata tę pamięć nieśli. Chylę także dzisiaj przed nimi głowę, przed organizacjami młodych ludzi, przed wielkimi inicjatywami społecznymi, które przez te wszystkie lata byli, przed środowiskiem kibiców, które czciło Żołnierzy Wyklętych od tylu lat. Dziękuję Państwu w imieniu Rzeczypospolitej za tę wielką wiarę, a często i odwagę, którą w sobie mieliście. To nauczyciele, którzy mówili o tym swoim uczniom, to wychowawcy, to rodzice, o których już wspominałem.

 

Ale jesteśmy dzisiaj w miejscu dla naszego narodu świętym – przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dla mnie to nie jest miejsce martyrologii, to nie jest miejsce żalu, to jest miejsce dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, wszystkich tych, którzy polegli za ojczyznę, a wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce. Bo oni są dzisiaj, tutaj, także w tym grobie. Ze wszystkich tych miejsc, gdzie jeszcze są zagrzebani, często bez krzyża, bez jakiegokolwiek wskazania, mówią dzisiaj przez ten grób, przez Grób Nieznanego Żołnierza: „Przechodniu, idź, powiedz Polsce; tu leżym, jej Syny! Prawom Jej do ostatniej posłuszni godziny!”

Szanowni Państwo!

Ten duch, ich duch, duch, który dzisiaj trwa w nas, ale przede wszystkim, co najważniejsze, w młodym pokoleniu, także w tych najmłodszych, którzy też są dziś tutaj z nami. Jako rekonstruktorzy, jaki ci, który pamiętają i którzy są dumni ze swojej przeszłości, będącej przeszłością ich Ojczyzny, ze swoich pradziadków, dziadków, z tego wszystkiego, co oni dla Polski, przez stulecia, dziesięciolecia robili, żeby nasze państwo trwało. Z tego miejsca chcę głośno krzyknąć: Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć i chwała poległym. Ojczyzna, Polska, dumna, niepodległa, suwerenna nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych synów! Dziękuję.  

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


Bridge to Cooperation
 
Online z mistrzami sportu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Skok na głęboką wodę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Lato z czerwonym terrorem
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Galicyjskie przesilenie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Kurs dla saperskich ekspertów
Kierunek: misja
Program kosmiczny dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wymiana podwodnych doświadczeń
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Strzelnice dla terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chwała powstańcom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Układy ze skazą
Wojskowy Hot450Challenge
Przeciwlotnicy w drodze do USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
PGZ będzie obecna na MSPO
Hekatomba na Woli
Łączność: fundament operacji specjalnej
Ukraiński kurs na Zachód
Pirotechnik nie może być ryzykantem
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO