moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o żołnierzach wyklętych

Czcigodni Kombatanci, Żołnierze Niezłomni! Czcigodne Rodziny, Krewni, Najbliżsi tych Wielkich Polskich Bohaterów! Szanowni Panowie Marszałkowie, Szanowni Państwo Ministrowie! Szanowni Panowie Generałowie, Państwo Oficerowie, Żołnierze! Wszyscy drodzy zgromadzeni Rodacy, tu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w całej Polsce!

 

To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem Ojczyzny. To, o czym dziś mówiono, tu i wielu innych miejscach, że oni trwają dopóki trwa pamięć. A dlaczego trwa pamięć? Bo jesteśmy dumnym narodem, który może się i przygiął, ale się nie złamał, który może cierpiał, ale przetrwał. Jesteśmy jak trawa; nawet jeżeli po nas przebiegną, czy z zachodu na wschód, czy ze wschodu na zachód, podnosimy się, jesteśmy, trwamy. I to dzisiejsze święto, ustanowione w tym sensie państwowym, instytucjonalnym przez pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, ale w sprawie którego podjął uchwałę i polski Sejm, jest tego wielkim i dobitnym dowodem. Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tę pamięć w sercach przenieśli, odgrzebali, rozpalili – rodziców, który przekazywali tę pamięć dzieciom, młodym ludziom, którzy o tym mówili, czasem po cichu w szkole, na uniwersytecie czy przy harcerskim ognisku, przekazując młodszym prawdę o naszych dziejach. Piękną prawdę o tym właśnie, że zawsze byli w naszym społeczeństwie ludzie, którzy mieli wartość za to, co najważniejsze, którzy dla wartości, jaką jest ojczyzna, honor, wiara gotowi byli poświęcić to, co największe – życie, czasem nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych. Kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi, którzy wspierali ich czynem, pomocą, wsparciem, schronieniem, dając im żywność, przynosząc informację, a także tym, którzy po nich zostali – ich najbliższym, którzy także cierpieli prześladowania, którym przez to złamano życie, dlatego, że ojciec, brat, był tym, kto sprzeciwiał się czerwonej władzy przyniesionej tutaj na sowieckich bagnetach.

Szanowni Państwo!

Stoimy dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jest z nami wielu z tych, którzy właśnie przez wszystkie lata tę pamięć nieśli. Chylę także dzisiaj przed nimi głowę, przed organizacjami młodych ludzi, przed wielkimi inicjatywami społecznymi, które przez te wszystkie lata byli, przed środowiskiem kibiców, które czciło Żołnierzy Wyklętych od tylu lat. Dziękuję Państwu w imieniu Rzeczypospolitej za tę wielką wiarę, a często i odwagę, którą w sobie mieliście. To nauczyciele, którzy mówili o tym swoim uczniom, to wychowawcy, to rodzice, o których już wspominałem.

 

Ale jesteśmy dzisiaj w miejscu dla naszego narodu świętym – przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dla mnie to nie jest miejsce martyrologii, to nie jest miejsce żalu, to jest miejsce dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, wszystkich tych, którzy polegli za ojczyznę, a wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce. Bo oni są dzisiaj, tutaj, także w tym grobie. Ze wszystkich tych miejsc, gdzie jeszcze są zagrzebani, często bez krzyża, bez jakiegokolwiek wskazania, mówią dzisiaj przez ten grób, przez Grób Nieznanego Żołnierza: „Przechodniu, idź, powiedz Polsce; tu leżym, jej Syny! Prawom Jej do ostatniej posłuszni godziny!”

Szanowni Państwo!

Ten duch, ich duch, duch, który dzisiaj trwa w nas, ale przede wszystkim, co najważniejsze, w młodym pokoleniu, także w tych najmłodszych, którzy też są dziś tutaj z nami. Jako rekonstruktorzy, jaki ci, który pamiętają i którzy są dumni ze swojej przeszłości, będącej przeszłością ich Ojczyzny, ze swoich pradziadków, dziadków, z tego wszystkiego, co oni dla Polski, przez stulecia, dziesięciolecia robili, żeby nasze państwo trwało. Z tego miejsca chcę głośno krzyknąć: Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć i chwała poległym. Ojczyzna, Polska, dumna, niepodległa, suwerenna nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych synów! Dziękuję.  

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Trudna droga
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kto zostawia ślady w sieci
Wrocław czeka na Amerykanów
Kontenery dla Wisły
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Volhynian Lion Hearts
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Klucz do dobrych relacji
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Z archiwum „Szarego”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Ludzie niebezpiecznej profesji
Ostre strzelanie artylerzystów
Gorące obrady NATO w Londynie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dołącz do zawodowców
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Unwanted Treaty
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Holownik „Semko” stanął na wodzie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
T-72 strzelają na poligonie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Nowe laboratorium WAT
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Razem się szkolą, razem walczą
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO