moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


Krwawe walki o Monte Cassino
 
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Darłowo czeka na śmigłowce
JWK z odznaką pamiątkową
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polacy najlepsi w Hackathonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Stulatka hydrografia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał Iranu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Palmiry – miejsce kaźni
Militaria na Zamku Królewskim
Obradowała Rada Gabinetowa
Ważka bliżej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Symulatory strzelań Rosomaków
„Bolko” w służbie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Klasy wojskowe po nowemu
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Własne interesy Europy
Pretorianie na Mazurach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Security Game
Śmierć bohatera
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Polowy „Brave Band”
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
We Are All Darfur
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO