moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WILK-16 wkroczył do akcji

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem WILK–16. Żołnierze ćwiczą na bazie obiektów szkoleniowych 12 Brygady Zmechanizowanej i 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich w Szczecinie.


Rozpoczynając ćwiczenie 12 marca br. dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Andrzej Reudowicz wskazał zasadnicze cele i zadania, stojące przed kierownictwem ćwiczenia i ćwiczącymi wojskami - „Po serii ćwiczeń, w których głównymi ćwiczącymi były inne brygady dziś czas na 2 Brygadę Zmechanizowaną, dla której dowódcy zamierzam stworzyć warunki do tego, aby mógł się zastanowić jak prowadzić działania. Dowódca 2BZ nigdy nie miał okazji dowodzić z taką szczegółowością podległymi dowódcami - będzie to wyzwanie również dla jego sztabu i to trzeba podkreślać” - powiedział gen. Reudowicz.

Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie zdolności oraz indywidualnych umiejętności obsady stanowiska dowodzenia 2 Brygady Zmechanizowanej w zakresie planowania i prowadzenia działań zgodnie ze stałymi procedurami operacyjnymi. Aby zrealizować powyższy cel rozwinięto stanowiska dowodzenia w pełnym wymiarze, tak aby mieć możliwość doskonalenia przyjętych rozwiązań i sprawdzenia wykorzystywanych na SD systemów. Po krótkim szkoleniu kierownictwa szkolenia, podczas którego omówiono podstawowe uregulowania prawne z zakresu przestrzegania przepisów bhp, ochrony informacji niejawnych i przeciwpożarowych dokonano sprawdzenia łączności i procedur meldunkowych. Następnie przystąpiono do intensywnej pracy związanej z kierowaniem ćwiczeniem i zapoznania z sytuacją taktyczną ćwiczenia.


W dniach 12 – 18 marca 2016 r. w Szczecinie odbędzie się ćwiczenie dowódczo- sztabowe pk. WILK-16. Ćwiczenie to jest jednym z przedsięwzięć wchodzących w skład cyklu przygotowań jednostek bezpośrednio podległych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej do działania zgodnie z przeznaczeniem. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Andrzej Reudowicz, natomiast głównym ćwiczącym 2 Brygada Zmechanizowana. W ćwiczeniu udział weźmie około 850 żołnierzy z jednostek podległych 12SDZ i jednostek przydzielonych na czas ćwiczenia. W ćwiczenie zaangażowane będą wydzielone siły i środki z jednostek podległych dowódcy dywizji, a także przydzielonych, m.in. taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, grupa współpracy cywilno-wojskowej, elementy działań psychologicznych.

Sytuacja taktyczna jest kontynuacją dwuszczeblowego treningu sztabowego pk. REGA-16 zrealizowanego w lutym br. Tłem ćwiczenia jest hipotetyczny scenariusz rozwoju sytuacji kryzysowej, umiejscowiony w sztucznie wygenerowanym środowisku geopolitycznym. Scenariusz zakłada, że pomiędzy dwoma blokami państw doszło do konfliktu w wyniku naruszenia integralności granic przez agresora, co wymusiło działania zbrojne zaatakowanego państwa.

Źródło: mjr Marek Nabzdyjak

red. PZ

autor zdjęć: por. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Brawurowa ucieczka „Orła”
 
Umowa na Feniksy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Sprawdzają Brutusa
Groźny jak Tallboy
Dead to the World
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Chorwacki test polskich kadetów
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Thin Blue Line
Irańskie szachy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Moje serce należy też do Indii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Stalin czekał i kalkulował
Iranian Chess Game
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
A Torn Subcontinent
Skok na lotnisko
Polscy nurkowie na Islandii
Nowy wiceminister w MON
Cienka niebieska linia
W Indiach mieli swój drugi dom
Selekcja w pigułce
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rozpoczynamy nową erę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Polscy weterani i książę Harry
Pamięć o tragedii
Agresja sowieckiego kolosa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
„Górale” zdobywają miasto
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Klasy wojskowe po nowemu
Modernizacja starów 266
Polska nie pozostanie osamotniona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko wraca do Łomży
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Głos (z) płonącej Warszawy
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO