moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziś jestem przeciwlotnikiem

Te słowa wypowiedziane przez dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) generała brygady Macieja Jabłońskiego na zbiórce dywizjonu, na długo utkwią w pamięci wszystkim żołnierzom szkolącym się na CPSP Ustka.


Podczas zbiórki miało miejsce uroczyste wręczenie przez dowódcę certyfikatów potwierdzających uzyskanie klasy specjalisty. Gen. bryg. Maciej Jabłoński pochwalił poziom wyszkolenia dywizjonu, zaangażowanie w szkolenie oraz dbałość o sprzęt. Dowódcom baterii podziękował za trud włożony w przygotowanie podwładnych do służby.

Wizyta dowódcy rozpoczęła się od obserwacji zaliczeniowych strzelań bojowych realizowanych przez 2 i 3 baterię przeciwlotniczą. Pododdziały dowodzone przez kapitana Tomasza Gabrycha oraz porucznika Bartłomieja Listopadzkiego uzyskały oceny bardzo dobre wykonując strzelania według zadania nr 14 „do celu na pododdział” oraz nr 15 „do celu defilującego”. Następnie w rolę eksperta od ZSU 23-4MP „Biała” wcielił się starszy sierżant Jacek Blaurok, który szczegółowo opisywał możliwości sprzętu, zasadę działania zastawu oraz zasady prowadzenia ognia do celów powietrznych. Dowódca 10BKPanc sam również zasiadł za sterami „Białej” przekonując się, że uchwytywanie celów nie należy do łatwych zadań, wymaga zgranej załogi oraz profesjonalnego przygotowania.

Pełniący obowiązki dowódcy wozu dowodzenia kapral Jarosław Skrent zaprezentował generałowi możliwości wozu dowodzenia Łowcza 3-K, omawiając przy tym działanie systemu Łowcza-Rega. W systemie tym, dowódca dywizjonu może w sposób w pełni zautomatyzowany kierować ogniem dywizjonu. Kolejnym elementem było przedstawienie dowódcy bateryjnego wozu dowodzenia WD-2001 na którego temat szczegółowych informacji udzielał dowódca wozu kapral Łukasz Kwol.

REKLAMA

Kolejnym punktem wizyty była wizyta w Ośrodku szkolenia strzelców przeciwlotników, gdzie nieprzerwanie trwa szkolenie zintegrowane operatorów PPZR Grom, również z wykorzystaniem UST-1, RST, szkolenie teoretyczne oraz doskonalenie umiejętności w wykonywaniu norm szkolenia bojowego. Bardzo szczegółowo z możliwościami wprowadzonej niedawno do użytkowania rakiety szkolno-treningowej (RST) zapoznał dowódcę chorąży Radosław Drozdek. Wykorzystując ją w szkoleniu możemy sprawdzić w jaki sposób każdy ze strzelców wykonuje zadania, jaki jest czas uchwycenia celu oraz czy jest on prowadzony w poprawny sposób tak by odpalając w warunkach bojowych rakietę „Grom” mieć stuprocentową pewność, że wykonamy to zadanie w należyty sposób.

Chwilę później dowódca pod czujnym okiem chorążego Mariusza Kaliciaka sam miał możliwość przekonania się, że uchwytywanie celów wymaga dobrego oka oraz dużego opanowania. Po krótkim instruktażu generał Jabłoński sam wykonał strzelanie z wykorzystaniem trenażera UST-1. Dowódca zwrócił uwagę, na wykorzystywane przez żołnierzy dywizjonu innowacyjne metody szkolenia. Wykorzystanie modeli latających, z zainstalowanym dodatkowym źródłem ciepła szczegółowo referował dowódcy operator UST starszy szeregowy Radosław Pniok. Wykorzystywane przez dywizjon modele pozwalają wprowadzić do szkolenia dużą dynamikę, a ich aerodynamika i zachowanie w powietrzu pozwala do przygotowania się do sytuacji z jakimi przeciwlotnicy będą musieli się zetknąć na współczesnym polu walki.

Wizyta dowódcy brygady wśród przeciwlotników jest pierwszym takim wydarzeniem od wielu lat, najlepsi żołnierze zostali wyróżnieni przez dowódcę pamiątkowymi monetami. Dowódca dywizjonu podpułkownika Piotr Jaraczewski wyraził zadowolenie z tego, jak zaprezentował się dowodzony przez niego pododdział, że trud wkładany w codzienne szkolenie został doceniony przez przełożonego.

Tekst por. Tomasz Frąckiewicz

red. PZ

autor zdjęć: or. Tomasz Frąckiewicz, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Łączność: fundament operacji specjalnej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kurs dla saperskich ekspertów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Ukraiński kurs na Zachód
Galicyjskie przesilenie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Program kosmiczny dla wojska
Not Contaminated With Routine
Hekatomba na Woli
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Strzelnice dla terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Lato z czerwonym terrorem
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Polskie porty bardziej otwarte
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Skok na głęboką wodę
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Laserowa artyleria US Army
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojskowy Hot450Challenge
Cud Piłsudskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
PGZ będzie obecna na MSPO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO