moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziś jestem przeciwlotnikiem

Te słowa wypowiedziane przez dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) generała brygady Macieja Jabłońskiego na zbiórce dywizjonu, na długo utkwią w pamięci wszystkim żołnierzom szkolącym się na CPSP Ustka.


Podczas zbiórki miało miejsce uroczyste wręczenie przez dowódcę certyfikatów potwierdzających uzyskanie klasy specjalisty. Gen. bryg. Maciej Jabłoński pochwalił poziom wyszkolenia dywizjonu, zaangażowanie w szkolenie oraz dbałość o sprzęt. Dowódcom baterii podziękował za trud włożony w przygotowanie podwładnych do służby.

Wizyta dowódcy rozpoczęła się od obserwacji zaliczeniowych strzelań bojowych realizowanych przez 2 i 3 baterię przeciwlotniczą. Pododdziały dowodzone przez kapitana Tomasza Gabrycha oraz porucznika Bartłomieja Listopadzkiego uzyskały oceny bardzo dobre wykonując strzelania według zadania nr 14 „do celu na pododdział” oraz nr 15 „do celu defilującego”. Następnie w rolę eksperta od ZSU 23-4MP „Biała” wcielił się starszy sierżant Jacek Blaurok, który szczegółowo opisywał możliwości sprzętu, zasadę działania zastawu oraz zasady prowadzenia ognia do celów powietrznych. Dowódca 10BKPanc sam również zasiadł za sterami „Białej” przekonując się, że uchwytywanie celów nie należy do łatwych zadań, wymaga zgranej załogi oraz profesjonalnego przygotowania.

Pełniący obowiązki dowódcy wozu dowodzenia kapral Jarosław Skrent zaprezentował generałowi możliwości wozu dowodzenia Łowcza 3-K, omawiając przy tym działanie systemu Łowcza-Rega. W systemie tym, dowódca dywizjonu może w sposób w pełni zautomatyzowany kierować ogniem dywizjonu. Kolejnym elementem było przedstawienie dowódcy bateryjnego wozu dowodzenia WD-2001 na którego temat szczegółowych informacji udzielał dowódca wozu kapral Łukasz Kwol.

Kolejnym punktem wizyty była wizyta w Ośrodku szkolenia strzelców przeciwlotników, gdzie nieprzerwanie trwa szkolenie zintegrowane operatorów PPZR Grom, również z wykorzystaniem UST-1, RST, szkolenie teoretyczne oraz doskonalenie umiejętności w wykonywaniu norm szkolenia bojowego. Bardzo szczegółowo z możliwościami wprowadzonej niedawno do użytkowania rakiety szkolno-treningowej (RST) zapoznał dowódcę chorąży Radosław Drozdek. Wykorzystując ją w szkoleniu możemy sprawdzić w jaki sposób każdy ze strzelców wykonuje zadania, jaki jest czas uchwycenia celu oraz czy jest on prowadzony w poprawny sposób tak by odpalając w warunkach bojowych rakietę „Grom” mieć stuprocentową pewność, że wykonamy to zadanie w należyty sposób.

Chwilę później dowódca pod czujnym okiem chorążego Mariusza Kaliciaka sam miał możliwość przekonania się, że uchwytywanie celów wymaga dobrego oka oraz dużego opanowania. Po krótkim instruktażu generał Jabłoński sam wykonał strzelanie z wykorzystaniem trenażera UST-1. Dowódca zwrócił uwagę, na wykorzystywane przez żołnierzy dywizjonu innowacyjne metody szkolenia. Wykorzystanie modeli latających, z zainstalowanym dodatkowym źródłem ciepła szczegółowo referował dowódcy operator UST starszy szeregowy Radosław Pniok. Wykorzystywane przez dywizjon modele pozwalają wprowadzić do szkolenia dużą dynamikę, a ich aerodynamika i zachowanie w powietrzu pozwala do przygotowania się do sytuacji z jakimi przeciwlotnicy będą musieli się zetknąć na współczesnym polu walki.

Wizyta dowódcy brygady wśród przeciwlotników jest pierwszym takim wydarzeniem od wielu lat, najlepsi żołnierze zostali wyróżnieni przez dowódcę pamiątkowymi monetami. Dowódca dywizjonu podpułkownika Piotr Jaraczewski wyraził zadowolenie z tego, jak zaprezentował się dowodzony przez niego pododdział, że trud wkładany w codzienne szkolenie został doceniony przez przełożonego.

Tekst por. Tomasz Frąckiewicz

red. PZ

autor zdjęć: or. Tomasz Frąckiewicz, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
 
Terytorialsi za oceanem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Gotowi na misję
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
AMW poleca się na święta
Leopardy na Podkarpaciu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Razem się szkolą, razem walczą
Amunicja i miny dla armii
Trudna droga
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Błyskawiczna reakcja
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Ostre strzelanie artylerzystów
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Defense Without Politics
Nowe laboratorium WAT
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Artyleryjska interoperacyjność
Z archiwum „Szarego”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Los Polski naszym losem
Kto zostawia ślady w sieci
Szwedzki baypass przed „Orką”
The Army Enters the Frame
Unwanted Treaty
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wojsko na święta
Pierwszy poległy pilot Września ’39
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Paczki dla kresowiaków
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gorące obrady NATO w Londynie
Polska pod kontrolą armii
Klasy wojskowe po nowemu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Klucz do dobrych relacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO