moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Plany stowarzyszenia weteranów poszkodowanych

Rajd górski, spływ kajakowy, zawody strzeleckie, warsztaty terapeutyczne czy rodzinna rehabilitacja – lista przedsięwzięć, jakie w tym roku chcemy zorganizować dla weteranów poszkodowanych, jest długa – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Podkreśla, że zmiana ustawy o weteranach ułatwiłaby im korzystanie z rehabilitacji.

 

Wasze Stowarzyszenie udziela pomocy nie tylko rannym żołnierzom, lecz także w coraz większym zakresie ich rodzinom. Jakie przedsięwzięcia planujecie w tym roku?

REKLAMA

Jest ich co najmniej kilka, ale przede wszystkim chcemy się skupić na rodzinnych turnusach rehabilitacyjnych, które odbędą się w Mrągowie oraz w Zebrzydowicach. Przeznaczone są dla rannych weteranów wymagających rehabilitacji oraz członków ich rodzin. Za bliskich weterani będą musieli uiścić częściową opłatę. Planujemy także dwie edycje warsztatów terapeutycznych: letnią – w Wilkasach na Mazurach oraz jesienną – w Zebrzydowicach. Zapraszamy na nie także rodziców poległych żołnierzy. Niektórzy z nich dopiero po latach dzięki profesjonalnej opiece psychologicznej zaczynają sobie radzić z traumą po stracie syna.

Od 2013 roku na wzór armii amerykańskiej zachęcacie niepełnosprawnych weteranów do rehabilitacji przez sport.

W tym roku także planujemy spływ kajakowy na Mazurach oraz rajd górski w Bieszczadach, który organizujemy we współpracy z Centrum Weterana. Ważne są również zawody strzeleckie, największa impreza integracyjna Stowarzyszenia, które odbywają się zawsze przy okazji uroczystości związanych w Dniem Weterana. W tym roku obchody odbędą się prawdopodobnie w Warszawie, a zawody w Kazuniu.

Czy w imprezach, jakie organizujecie, mogą brać udział tylko członkowie waszego Stowarzyszenia?

Nie tylko. Warsztaty terapeutyczne oraz przedsięwzięcia, które realizujemy w ramach zadania zleconego przez MON, są otwarte dla wszystkich weteranów poszkodowanych. Ci, którzy chcą wziąć w nich udział, a nie są członkami naszej organizacji, muszą przedstawić dokumenty potwierdzające, że podczas misji zostali ranni lub potrzebują wsparcia psychologicznego. Wszelkie informacje, począwszy od terminów planowanych wydarzeń, publikujemy na stronie internetowej. Na przełomie kwietnia i maja znajdą się na niej także formularze wniosków, które trzeba wypełnić i do nas przesłać. Takie są wymogi.

Skąd Stowarzyszenie ma fundusze na finansowanie tych wszystkich przedsięwzięć?

Możemy je realizować dzięki umowie o współpracy, jaką podpisaliśmy z MON. Startujemy w konkursach tak zwanych zadań zleconych organizowanych przez resort. Jako stowarzyszenie otrzymujemy również pieniądze przekazywane jako jeden procent od podatku, a także datki od sponsorów. Ten jeden procent przyniósł nam od 120 do 160 tys. zł. Wydaje się, że to duża suma, ale turnusy rehabilitacyjne są dość kosztowne. Liczymy tu na większe zaangażowanie kolegów w służbie, którym nasz los powinien być szczególnie bliski. Naszym największym sponsorem już od kilku lat jest amerykańska firma zbrojeniowa, która co roku wspomaga organizowane przez nas przedsięwzięcia kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Marzy nam się, aby polskie firmy zaopatrujące armię w sprzęt uwzględniały w swoich strategiach marketingowych wsparcie dla tych, którzy służąc ojczyźnie i walcząc z terroryzmem, zostali ranni. Jednak cenne jest dla nas każde wsparcie, nawet niewielkie – kilkusetzłotowe. W tym roku wspólnie z dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej zorganizowaliśmy bal karnawałowy. Udało się zebrać ponad 63 tys. zł, które przeznaczymy na turnusy rehabilitacyjne dla weteranów poszkodowanych z 12 Brygady oraz z garnizonu Szczecin. Od kilku lat wspierają nas także logistycy, organizując zbiórkę podczas swojego balu. Oby więcej było takich pozytywnych inicjatyw.

Jak w prowadzeniu rehabilitacji może pomoc nowelizacja ustawy o weteranach?

Jednym z głównych celów naszego Stowarzyszenia jest także reprezentowanie środowiska weteranów poszkodowanych oraz podejmowanie działań na rzecz zmiany przepisów. Ustawa o weteranach obowiązuje od 2012 roku i wymaga pewnych korekt. W założeniach nowelizacji znajdują się zapisy ułatwiające nam rehabilitację oraz umożliwiające prowadzanie turnusów w wojskowych ośrodkach szkolenia kondycyjnego. Rehabilitacja jest dla nas najważniejsza, dzięki niej wielu z nas może w miarę normalne funkcjonować. Dlatego mamy nadzieję, że prace nad nowelizacją przyspieszą, bo czas działa na naszą niekorzyść. Im jesteśmy starsi, tym więcej potrzebujemy godzin rehabilitacji i wsparcia.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju powstało w 2008 roku z inicjatywy żołnierzy w służbie czynnej oraz rezerwistów, którzy służyli w misjach poza granicami kraju i zostali ranni lub poszkodowani. Stowarzyszenie liczy ponad 250 członków. Mogą do niego wstępować również pracownicy cywilni zatrudniani w polskich kontyngentach wojskowych. Organizacja działa na rzecz poprawy warunków socjalno-bytowych swoich członków i ich rodzin oraz rodzin poległych żołnierzy. 

Rozmawiała Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Druga kadencja prezydenta Dudy
 
Szarża „Hallerczyka”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ukraiński kurs na Zachód
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej celowników z PCO dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Online z mistrzami sportu
Cud Piłsudskiego
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Tak się zostaje prymusem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Not Contaminated With Routine
Łączność: fundament operacji specjalnej
Hekatomba na Woli
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Kierunek: misja
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Trwała odporność terytorialsów
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chemicy do zadań specjalnych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Strzelnice dla terytorialsów
Skok na głęboką wodę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO