moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy wypłoszyć terrorystę

Mamy wojnę terrorystyczną w Europie, a wydarzenia w Paryżu i w Brukseli w tragiczny sposób o tym przypominają. To, że dzisiaj miały miejsce zamachy w Brukseli jest kolejnym etapem tej wojny. Wreszcie służby belgijskie przestały udawać, że u nich nie ma ekstremistów i zaczęły wchodzić do dzielnic, z których prowadzone były ataki. Powinniśmy się uczyć na błędach Belgów i również przestać udawać, że to wszystko dzieje się gdzieś za granicą, że nas nie dotyczy. Właśnie takie zaniechania oraz brak koordynacji doprowadziły do tego, że mamy w Europie terrorystów i musimy sobie z tym problemem radzić. Do tragedii tej doprowadziła również źle rozumiana poprawność polityczna, która unikała narażania się społeczności islamskiej.

Zacznijmy właśnie od zaniechania pseudopoprawności politycznej, która pozwala niektórym imamom wzywać do aktów terroru, do nienawiści. To właśnie ta poprawność polityczna pozwala nie reagować na różne symptomy wskazujące na to, że mamy do czynienia z groźnymi ludźmi. Fatalne w skutkach jest również to, że mamy właściwie wyselekcjonowanych terrorystów, a jednocześnie nie potrafimy ich kontrolować. Cały wysiłek idzie w uprzykrzanie życia wszystkim obywatelom, zamiast punktowo uderzać w namierzone już siedliska.

Obawiam się, że obecnie ów wysiłek pójdzie w zwiększenie i tak już bardzo restrykcyjnych ograniczeń związanych z podróżowaniem, z naciskiem na transport lotniczy. Niektórzy ludzie nie rozumieją, że terroryści po prostu uderzają tam, gdzie gromadzi się duża liczba ludzi, a „wypychanie” ich na przykład poza teren lotniska spowoduje, że będą uderzać w inne miejsca. Takich miękkich celów jest mnóstwo – mogą to być imprezy sportowe bądź miejsca kultów religijnych. W takim wypadku nawet najbardziej profesjonalne służby bez pomocy społeczeństwa nie dadzą sobie rady, dlatego trzeba także budować świadomość społeczną. Warto spojrzeć na Izrael, gdzie ludzie pilnują tego, co się dookoła dzieje. Wówczas łatwiej nie tylko wyeliminować mniejsze patologie, ale także wypłoszyć potencjalnego terrorystę.

Polska jest krajem jednolitym kulturowo, trudniej jest u nas wmieszać się w tłum, a społeczeństwo jest w zdecydowanej większości katolickie. Stanowimy duże wyzwanie dla terrorystów, ale tym bardziej powinniśmy zachować czujność. Jak każdy człowiek, terroryści również lubią wyzwania i mogą szukać nowych obszarów, w których będą mogli wykazać się działalnością. Stąd bardzo ważne jest uregulowanie kwestii prawnych, które od lat czekają na normalizację i nie zostały zrealizowane. To, czego nam brakuje, to koordynacja na poziomie prawnym. Mamy wiele instytucji, które zajmują się zwalczaniem terroryzmu, ale te kompetencje nakładają się na siebie i trudno wskazać jedną do końca odpowiedzialną. Nieuregulowane są również kwestie prawne nie tylko te dotyczące tzw. strzału ratunkowego, ale też w wielu innych aspektach działania policji, nie mówiąc już o wojsku. Zakres jego użycia na terenie kraju ogranicza się do demonstrowania obecności przez Żandarmerię Wojskową. Tymczasem doświadczone jednostki specjalne, nawet jeżeli byłyby obecne na ulicach, nie mają podstawy prawnej używania siły, nie mówiąc już o ochronie prawnej tych żołnierzy, gdyby do takiej sytuacji doszło. Kropką nad i jest bałagan w służbach, które nie potrafiły sobie dać rady z kelnerami podsłuchującymi polityków. I które w ostatnich latach, zamiast prognozować oraz analizować zagrożenia terrorystyczne, w dużej mierze zajmowały się sobą.

Czasem jest tak, że musi być źle, żeby później było lepiej. Intensyfikacja działań przez śp. gen. Tadeusza Buka podczas misji w Iraku wiązała się z początkowym wzrostem zagrożenia, ale później następował spokój. Gdy pracowałem w stołecznym Urzędzie Miasta i robiłem porządek w centrum Warszawy, to wszystkie wskaźniki przestępczości poszły w górę. Wiązało się to z wykrywalnością i ze skutecznym działaniem. Tak to jest, że w chwili, w której podejmuje się ostrą walkę, początkowo może to skutkować zdarzeniami, jakie miały miejsce w Brukseli. Ale to właśnie walka z terroryzmem i wchodzenie do niebezpiecznych stref jest jedynym sposobem, żeby zniszczyć zagrożenie, które się pojawiło.

Autor to były dowódca GROM-u, uczestnik misji m.in. w Afganistanie i Iraku. W 2005 r. był doradcą ds. bezpieczeństwa ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, a po wyborach parlamentarnych został doradcą szefa MSWiA ds. zwalczania terroryzmu, potem zastępcą i następnie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jest autorem książek, m.in. opisującej koncepcję systemu zwalczania terroryzmu „GROM w działaniach przeciwterrorystycznych” oraz napisanych wspólnie z żoną – „Armia. Instrukcja obsługi” oraz „RozGROMić konkurencję”.

gen. dyw. rez. Roman Polko , były dowódca GROM-u, były szef BBN-u, autor m.in. publikacji opisującej koncepcję systemu zwalczania terroryzmu

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1458737220
To jest chore. Bez problemu po UE przemieszczają tysiące obcych, a obostrzenia wprowadzą stosującym się do przepisów Europejczykom. Wysadzają budynki pod nosem kwatery NATO, a ta zamiast czyścić teren wyraża ubolewanie. Jak na wody Afrykańskie to wysyłali lotniskowce przeciw piratom na dętkach pływającym, a tu chcą wmawiać ludziom że obcy ubogacają Europę kulturowo. Oby coś po ubogaceniu zostało jeszcze.
9F-47-F2-76
~NIKT Ważny
1458667080
Tylko kto sprawdzi zawartość torebek i teczek np. w metrze,Kto umie posługiwać się bronią...może tylko dziadki z Wojska Polskiego... z PRL'Kto jest w stanie sprawdzić markety itd...?Gdzie powszechna słuzba wojskowa i szkolenie? Każdy normalnie myslący widzi co się dzieje i nic nie może zrobić.
79-D6-42-AC
~dokk
1458660540
Najgorsze jest, że to wojna domowa. Coś co niszczy więzi społeczne na pokolenia. I do tego chyba raczej nieuchronna. Może jakiś artykuł o sponsorach tego typu działań jak w Brukseli? Dużo mówi się o bogatych krajach z rejonu Zatoki Perskiej. A to chyba najwięksi sojusznicy, naszego największego sojusznika?
C5-F7-11-FB

Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kontenery dla Wisły
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Z archiwum „Szarego”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Szwedzki baypass przed „Orką”
Volhynian Lion Hearts
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Gorące obrady NATO w Londynie
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto zostawia ślady w sieci
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Unwanted Treaty
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Ostre strzelanie artylerzystów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Dołącz do zawodowców
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Trudna droga
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klucz do dobrych relacji
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Obrona bez polityki
Nowe laboratorium WAT
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Razem się szkolą, razem walczą
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Nowe maszyny w LAW
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Leopardy na Podkarpaciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO