moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy wypłoszyć terrorystę

Mamy wojnę terrorystyczną w Europie, a wydarzenia w Paryżu i w Brukseli w tragiczny sposób o tym przypominają. To, że dzisiaj miały miejsce zamachy w Brukseli jest kolejnym etapem tej wojny. Wreszcie służby belgijskie przestały udawać, że u nich nie ma ekstremistów i zaczęły wchodzić do dzielnic, z których prowadzone były ataki. Powinniśmy się uczyć na błędach Belgów i również przestać udawać, że to wszystko dzieje się gdzieś za granicą, że nas nie dotyczy. Właśnie takie zaniechania oraz brak koordynacji doprowadziły do tego, że mamy w Europie terrorystów i musimy sobie z tym problemem radzić. Do tragedii tej doprowadziła również źle rozumiana poprawność polityczna, która unikała narażania się społeczności islamskiej.

Zacznijmy właśnie od zaniechania pseudopoprawności politycznej, która pozwala niektórym imamom wzywać do aktów terroru, do nienawiści. To właśnie ta poprawność polityczna pozwala nie reagować na różne symptomy wskazujące na to, że mamy do czynienia z groźnymi ludźmi. Fatalne w skutkach jest również to, że mamy właściwie wyselekcjonowanych terrorystów, a jednocześnie nie potrafimy ich kontrolować. Cały wysiłek idzie w uprzykrzanie życia wszystkim obywatelom, zamiast punktowo uderzać w namierzone już siedliska.

Obawiam się, że obecnie ów wysiłek pójdzie w zwiększenie i tak już bardzo restrykcyjnych ograniczeń związanych z podróżowaniem, z naciskiem na transport lotniczy. Niektórzy ludzie nie rozumieją, że terroryści po prostu uderzają tam, gdzie gromadzi się duża liczba ludzi, a „wypychanie” ich na przykład poza teren lotniska spowoduje, że będą uderzać w inne miejsca. Takich miękkich celów jest mnóstwo – mogą to być imprezy sportowe bądź miejsca kultów religijnych. W takim wypadku nawet najbardziej profesjonalne służby bez pomocy społeczeństwa nie dadzą sobie rady, dlatego trzeba także budować świadomość społeczną. Warto spojrzeć na Izrael, gdzie ludzie pilnują tego, co się dookoła dzieje. Wówczas łatwiej nie tylko wyeliminować mniejsze patologie, ale także wypłoszyć potencjalnego terrorystę.

Polska jest krajem jednolitym kulturowo, trudniej jest u nas wmieszać się w tłum, a społeczeństwo jest w zdecydowanej większości katolickie. Stanowimy duże wyzwanie dla terrorystów, ale tym bardziej powinniśmy zachować czujność. Jak każdy człowiek, terroryści również lubią wyzwania i mogą szukać nowych obszarów, w których będą mogli wykazać się działalnością. Stąd bardzo ważne jest uregulowanie kwestii prawnych, które od lat czekają na normalizację i nie zostały zrealizowane. To, czego nam brakuje, to koordynacja na poziomie prawnym. Mamy wiele instytucji, które zajmują się zwalczaniem terroryzmu, ale te kompetencje nakładają się na siebie i trudno wskazać jedną do końca odpowiedzialną. Nieuregulowane są również kwestie prawne nie tylko te dotyczące tzw. strzału ratunkowego, ale też w wielu innych aspektach działania policji, nie mówiąc już o wojsku. Zakres jego użycia na terenie kraju ogranicza się do demonstrowania obecności przez Żandarmerię Wojskową. Tymczasem doświadczone jednostki specjalne, nawet jeżeli byłyby obecne na ulicach, nie mają podstawy prawnej używania siły, nie mówiąc już o ochronie prawnej tych żołnierzy, gdyby do takiej sytuacji doszło. Kropką nad i jest bałagan w służbach, które nie potrafiły sobie dać rady z kelnerami podsłuchującymi polityków. I które w ostatnich latach, zamiast prognozować oraz analizować zagrożenia terrorystyczne, w dużej mierze zajmowały się sobą.

Czasem jest tak, że musi być źle, żeby później było lepiej. Intensyfikacja działań przez śp. gen. Tadeusza Buka podczas misji w Iraku wiązała się z początkowym wzrostem zagrożenia, ale później następował spokój. Gdy pracowałem w stołecznym Urzędzie Miasta i robiłem porządek w centrum Warszawy, to wszystkie wskaźniki przestępczości poszły w górę. Wiązało się to z wykrywalnością i ze skutecznym działaniem. Tak to jest, że w chwili, w której podejmuje się ostrą walkę, początkowo może to skutkować zdarzeniami, jakie miały miejsce w Brukseli. Ale to właśnie walka z terroryzmem i wchodzenie do niebezpiecznych stref jest jedynym sposobem, żeby zniszczyć zagrożenie, które się pojawiło.

Autor to były dowódca GROM-u, uczestnik misji m.in. w Afganistanie i Iraku. W 2005 r. był doradcą ds. bezpieczeństwa ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, a po wyborach parlamentarnych został doradcą szefa MSWiA ds. zwalczania terroryzmu, potem zastępcą i następnie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jest autorem książek, m.in. opisującej koncepcję systemu zwalczania terroryzmu „GROM w działaniach przeciwterrorystycznych” oraz napisanych wspólnie z żoną – „Armia. Instrukcja obsługi” oraz „RozGROMić konkurencję”.

REKLAMA

gen. dyw. rez. Roman Polko , były dowódca GROM-u, były szef BBN-u, autor m.in. publikacji opisującej koncepcję systemu zwalczania terroryzmu

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1458737220
To jest chore. Bez problemu po UE przemieszczają tysiące obcych, a obostrzenia wprowadzą stosującym się do przepisów Europejczykom. Wysadzają budynki pod nosem kwatery NATO, a ta zamiast czyścić teren wyraża ubolewanie. Jak na wody Afrykańskie to wysyłali lotniskowce przeciw piratom na dętkach pływającym, a tu chcą wmawiać ludziom że obcy ubogacają Europę kulturowo. Oby coś po ubogaceniu zostało jeszcze.
9F-47-F2-76
~NIKT Ważny
1458667080
Tylko kto sprawdzi zawartość torebek i teczek np. w metrze,Kto umie posługiwać się bronią...może tylko dziadki z Wojska Polskiego... z PRL'Kto jest w stanie sprawdzić markety itd...?Gdzie powszechna słuzba wojskowa i szkolenie? Każdy normalnie myslący widzi co się dzieje i nic nie może zrobić.
79-D6-42-AC
~dokk
1458660540
Najgorsze jest, że to wojna domowa. Coś co niszczy więzi społeczne na pokolenia. I do tego chyba raczej nieuchronna. Może jakiś artykuł o sponsorach tego typu działań jak w Brukseli? Dużo mówi się o bogatych krajach z rejonu Zatoki Perskiej. A to chyba najwięksi sojusznicy, naszego największego sojusznika?
C5-F7-11-FB

Galicyjskie przesilenie
 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek: misja
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
Polsko-amerykańska współpraca
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Ukraiński kurs na Zachód
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowy Hot450Challenge
Bridge to Cooperation
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej żołnierzy USA w Polsce
PGZ będzie obecna na MSPO
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Hekatomba na Woli
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wymiana podwodnych doświadczeń
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Skok na głęboką wodę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Lato z czerwonym terrorem
Układy ze skazą
Program kosmiczny dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO